18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Choinka inaczej...

e-mieszkanie.pl
Choinka
Choinka e-mieszkanie.pl
Choinka jest podstawową dekoracją w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Od lat i pokoleń nie ma raczej domu, w którym zabrakłoby choćby namiastki bożonarodzeniowego drzewka.

W wersji zasadniczej – choinka jest określonych rozmiarów drzewkiem świerkowym lub jodłowym, pochodzącym z lasu lub prywatnej plantacji. W ostatnim czasie drzewko to zaczyna jednak przybierać coraz bardziej innowacyjne i nowoczesne formy.

Trudno jest oceniać ingerencję nowoczesnych rozwiązań dekoratorskich w tak silnie zakorzenioną tradycję Świąt Bożego Narodzenia i wiążącego się z nią zwyczaju dekorowania domów. Niegdyś, dzisiejsze propozycje aranżerów oraz dostępne oferty handlowe byłyby prawdopodobnie nie do przyjęcia i zostałyby potraktowane jako swoiste dziwactwo. Aktualnie jednak, nie wszyscy jesteśmy takimi samymi zwolennikami tradycyjnego zapachu lasu i nie zawsze chcemy umieszczać w naszych wnętrzach żywe drzewka. Warto też zauważyć, że coraz częściej – zwyczajnie nie pasują one do minimalistycznych i oszczędnych w formie pomieszczeń, w których mieszkamy. Dodatkowo, żywa choinka to jednak zawsze pewnego rodzaju bałagan, jaki tworzą opadające w stosunkowo krótkim czasie – igły. Stąd też większość z nas poszukuje rozwiązań, które stworzą atmosferę świąt, bez przysłowiowego kawałka lasu w domu. Propozycji tego rodzaju jest coraz więcej i z pewnością każdy znajdzie coś na miarę swoich oczekiwań.

Sztuczne choinki – dawniej i dziś
Sztuczne choinki, przypominające swoim wyglądem sosnę, są znane od pierwszej połowy XX wieku. Wówczas to, jedna z firm zajmujących się produkcją szczotek do toalet – stworzyła pierwsze drzewko, przypominające swoim wyglądem leśną sosnę. Choinki te jednak jeszcze przez długi czas nie osiągnęły takiego kunsztu i elegancji, jakim charakteryzują się aktualnie. Przechodząc pierwszą metamorfozę – sztuczne choinki zaczynały coraz bardziej przypominać kształt i wygląd oryginalnego drzewa. Aktualnie, w dalszym ciągu można nabyć je właśnie w takiej formie lub dodatkowo – w wielu innych. Coraz częściej w sklepach spotyka się choinki formowane na kształt regularnej piramidy. Składają się one z gałązek, ale ich końce są tak przycięte, że z dalszej odległości drzewko wygląda jakby było jedną zwartą bryłą. W podobny sposób tworzy się świerkowe kule, elipsy i inne kształty geometryczne. Tego rodzaju dekoracje prezentują się na ogół bardzo okazale i elegancko. Opasane pasmami kolorowej tkaniny lub przyozdobione efektownymi kokardami – praktycznie nie wymagają już większego ich strojenia. W zależności od rodzaju zastosowanych ozdób – pasują zarówno do wnętrz nowoczesnych, jak i tych urządzonych w tradycyjnym stylu.

Przyprószone śniegiem
Choinki stwarzające wrażenie, jakby pokrył je świeży śnieg są znane na polskim rynku już od kilku lat. Znajdują uznanie, ponieważ dekoracyjnie podkreślają nastrój świąt i przypominają o porze roku, na jaką one przypadają. Obecnie w Polsce Święta Bożego Narodzenia coraz rzadziej bywają „białymi świętami”, toteż złudzenie obecności śniegu na zielonych gałązkach jest coraz bardziej pożądane. Choinki te – podobnie jak wszystkie inne, dostępne są w wielu wysokościach i mają różny stopień sztucznego ośnieżenia. Najlepiej prezentują się we wnętrzach, w których zastosowano ciemniejszą kolorystykę. Właśnie wówczas można je bowiem najwyraziściej eksponować. Kwestia przyozdabiania ośnieżonej choinki jest całkowitą dowolnością. Drzewka są jednak na tyle okazałe, że wystarczy je efektownie oświetlić. Biel doskonale rozproszy światło, jakie dają kolorowe lampki LED-owe.

Biała choinka... i nie tylko zielone
Zieleń jest naturalną barwą świątecznego drzewka. Jednak dzisiejsza choinka wcale nie musi mieć takiego koloru. Sztuczne gałązki nietrudno jest ufarbować producentom w dowolny sposób, co powoduje, że ubarwienie choinek jest praktycznie niczym nieograniczone. Jedyna sprawa, która blokuje producentów w powyższym zakresie – to wątpliwość zainteresowania choinkami wyprodukowanymi we wszystkich kolorach tęczy. Z tego też powodu obok typowych choinek zielonych – spotyka się najczęściej drzewka białe, srebrne, złote i ostatnio – także czarne. Ostatni z wymienionych kolorów może wprawdzie w pierwszym wrażeniu wzbudzać kontrowersje, lecz po dłuższym namyśle dochodzi się do wniosku, że nietypowa choinka może prezentować się dobrze w określonych wnętrzach. Jeśli oświetli się ją dużą ilością białych lampek i ozdobi dekoracjami w perłowej barwie – wkomponuje się też dobrze w klimat wnętrza iście klasycznego. Na czarnej choince dobrze będą także wyglądały ozdoby w stylu glamour, ale tylko pod warunkiem, że będą one silnie błyszczące. Osoby, które pragną nabyć choinkę w jeszcze bardziej nietypowym kolorze – powinny uprzednio złożyć zamówienie u wybranego producenta. Z realizacją zamówienia nie powinno być problemu w większych i renomowanych firmach.

Świecidełka na choinkęŚwięcące i udekorowane
Choinek wyposażonych w włókna światłowodowe i gotową dekorację jest na rynku coraz więcej. Wprawdzie wpływa to ujemnie na podtrzymywanie tradycji, polegającej na rodzinnym strojeniu choinki świątecznej, ale także oszczędza czas i jest po prostu wygodne. Choinka po przyniesieniu ze sklepu jest praktycznie gotowa do świąt i można układać pod nią prezenty. Włókna światłowodowe, umieszczone w gałązkach drzewka mają zdolność przewodzenia światła, co stwarza niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Obecnie świecące choinki mienią się już wielu kolorach. Dzieje się tak za sprawą wmontowanego w ich dolnej części wielokolorowego filtru, który obracając się – powoduje efekt zmieniających się barw w końcówkach światłowodów. Efekt ten znakomicie podkreśla niepowtarzalną atmosferę świąt i doskonale pasuje do prawie wszystkich wnętrz. W świecące choinki zaopatrują się chętnie tak osoby prywatne, jak i firmy handlowe, czy usługowe. Są one energooszczędne i całkowicie bezpieczne dla ludzi oraz domowych zwierząt. Charakteryzują się też długą żywotnością i przede wszystkim – wysoką estetyką.

Niepowtarzalne i pomysłowe
Mowa tutaj o prawdziwych działach sztuki, tworzonych w oparciu o indywidualną koncepcję i powstających dzięki pracy własnych rąk. O pomysłowości twórców niepowtarzalnych drzewek bożonarodzeniowych można mówić wręcz w nieskończoność. Innowacyjne choinki nie są jednak bynajmniej drzewkami samymi w sobie, choć w niektórych przypadkach przypominają je do złudzenia. Do ich wykonania wykorzystuje się najczęściej prozaiczne i zwykłe materiały, a efekt i tak bywa zadziwiający. Wrażenie robi nawet zwykła gałąź, którą pomaluje się na biało i odpowiednio oświetli. Bardziej wyszukane, własnoręcznie stworzone choinki to np. stożek z pianki, jaką stosuje się podczas układania paneli podłogowych. Należy owinąć go efektowną cienką tkaniną, ozdobić wedle uznania i podświetlić od środka. Dekoracja ma formę choinki bożonarodzeniowej i nadaje się chociażby do postawienia na świątecznym stole. W powyższy sposób powstają namiastki prawdziwych drzewek wykonywane z papieru, styropianu, a nawet z wikliny. Mogą przybierać dowolne rozmiary i formy, dzięki czemu łatwiej jest stworzyć atmosferę świąt także i w tych wnętrzach, gdzie tradycyjne drzewo się nie mieści. Bardzo często tego rodzaju elementy świątecznych dekoracji wiesza się po prostu na ścianie. Nie zajmują one wówczas miejsca, a po właściwej aranżacji stają się symbolem świąt, jakiego nie spotkamy w żadnym innym domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto