Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodziescy myśliwi rozpoczęli sezon polowań zbiorowych

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Myśliwi KŁ ,,Daniel" przy pamiątkowym głazie
Myśliwi KŁ ,,Daniel" przy pamiątkowym głazie Jerzy Tarkowski
Tegoroczny sezon polowań zbiorowych w powiecie chodzieskim rozpoczęły w dniu 28 października br. jako pierwsze dwa Koła Łowieckie: „Ponowa” i „Ostoja”.

Koło „Ostoja” opolowało rewiry leśne „Borka” i „Kamionka”. Upolowano pięć dzików, - królem polowania został Dominik Krzyżanowicz zaproszony z zaprzyjaźnionego Koła w Koninie, a wice królem Marcin Nowak. Największym pechowcem był Łukasz Hagno.

Kołu „Ponowa” jak to mówią myśliwi – „Bór nie darzył”, bo mimo, że spotykali zwierzynę ale nie było możliwości oddania strzału z uwagi na bezpieczeństwo naganiaczy i polujących.

Z kolei myśliwi Koła „Daniel” spotkali się dzień po Dniu swego Patrona, tj. w sobotę w stanicy myśliwskiej „Pod Dębami” w Karczewniku, gdzie odbyła się najpierw msza, którą odprawił ks. Adam Kucharski – Proboszcz z Podstolic i jednocześnie kapelan podanińskiego Koła. Pogoda przez cały dzień dopisywała myśliwym, a efektem Hubertowskich łowów był jeleń – byk i dwa dziki. Królem polowania został Hubert Jasiński, któremu Patron dał jelenia i dzika, a wicekrólem został Andrzej Nochowicz. Nie wiodło się tym razem Jackowi Kasperczykowi, który został królem pechowców.

Koło Łowieckie „Noteć” było w tym roku gospodarzem polowania Hubertowskiego, tzw. powiatowego, w którym tradycyjnie biorą udział oprócz członków koła przedstawiciele wszystkich kół naszego powiatu i Nadleśnictwa Podanin (w następnym roku będzie to kolejne chodzieskie koło lub Nadleśnictwo Podanin). Rezultatem tego polowania są; łania jelenia i sześć dzików. Królem został Dawid Hulida, a wicekrólem Jacek Kulpiński, a królem pechowców okazał się Tomasz Burzyński.

Koło „Szarak” zaplanowało swoje pierwsze polowanie zbiorowe w tym sezonie w drugiej połowie listopada br.

Trochę historii

Jeśli chodzi o historię organizacji łowieckich po 1945 r. to kroniki myśliwskie Ziemi Chodzieskiej podają, że rok 1947 był początkiem, a inicjatywa wyszła od nauczycieli i pracowników Szkoły Leśnej, a później Gimnazjum Leśnego w Margoninie oraz od nadleśniczych z Podanina i Margonina. Najstarsze koła łowieckie w powiecie chodzieskim do „Daniel” i „Szarak”, które utworzono w 1949 r., w 1950 r. powstały kolejne koła: „Ostoja” w Chodzieży i „Ponowa” w Margoninie, a w 1960 r. „Noteć” w Chodzieży.
(Informacje: Jerzy Tarkowski

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto