Carpathia Festival z przebojami Anny Jantar. Wiemy, kto będzie gościem honorowym

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Udostępnij:
Na scenie Filharmonii Podkarpackiej do walki o nagrodę Grand Prix stanie 13 finalistów XVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2022. Gościem honorowym będzie Marek Kościkiewicz, który w tym roku obchodzi 35-lecie pracy artystycznej, a podczas Koncertu Laureatów zabrzmią przeboje Anny Jantar w wykonaniu gwiazd i artystów z Centrum Sztuki Wokalnej pod kierunkiem Anny Czenczek z towarzyszeniem dwóch orkiestr pod batutą Tomasza Filipczaka.

To będzie już osiemnasta edycja festiwalu, w którym młodzi wokaliści i zespoły z Polski i różnych zakątków świata starają się podbić serca publiczności i zachwycić jurorów, by zdobyć przepustkę do sławy. Tak się stało w przypadku zwycięzców pierwszych edycji Carpathia Festival: zespołu Pectus, Ralpha Kamińskiego i wielu innych gwiazd. A każdy rok przynosi w Rzeszowie nowe muzyczne objawienie.

Festiwal potrwa od 11 do13 sierpnia.

- Carpathia Festival wyróżnia to, że jest jednym z niewielu festiwali, na których młodzi artyści prezentują twórczość własną. Nie śpiewają coverów - co dziś jest powszechne niemal we wszystkich „talent show” - lecz piosenki stworzone przez siebie albo specjalnie dla nich napisane. Nie muszą mieć własnego zespołu, jeśli zgłoszony utwór zyskał uznanie jurorów, zaśpiewają go w Rzeszowie z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej - podkreśla dr Anna Czenczek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”, prezes Fudnacji Wspierania Kultury i Sztuki „ Carpathia”, która zainicjowała to wydarzenie w 2005 roku, by wspierać utalentowanych twórców w drodze na światowe estrady.

13 finalistów

Festiwal co roku cieszy się dużym zainteresowaniem. Do 18. edycji napłynęły zgłoszenia z całej Polski, a także Białorusi, Chorwacji, Holandii, Litwy, Łotwy, Malty, Szkocji, Ukrainy i Włoch. Jury kwalifikacyjne pod przewodnictwem Tomasza Filipczaka, z udziałem Macieja Błażewicza oraz Macieja Gnatowskiego, wyłoniło 13 finalistów, którzy w sierpniu powalczą o Grand Prix „Carpathia Festival” na rzeszowskiej scenie.

Zwycięzca zdobędzie nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Rzeszowa, sponsora tytularnego Festiwalu – Bank Gospodarstwa Krajowego i Stowarzyszenie Autorów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP w Warszawie. Otrzyma także zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji Festiwalu oraz pamiątkową statuetkę.

Szklanego Słowika - Nagrodę dla największej osobowości scenicznej ufundował Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Wręczane zostaną również inne, cenne nagrody, wśród ich m.in.: nagroda pieniężna w wysokości 5 000 zł od Restauracji Myśliwskiej Krekucha w Rzeszowie; voucher na realizację teledysku od rzeszowskiego oddziału Telewizji Polskiej S.A.; 20-godzinna sesja nagraniowa w studiu nagrań Polskiego Radia Rzeszów oraz promocja na antenie Polskiego Radia Rzeszów; produkcja profesjonalnego filmu i promocja na portalu www.nowiny24.pl od Gazety Codziennej „Nowiny”; a także vouchery na weekendowe pobyty w Bieszczadach i na Mazurach - Osadzie Bóbrka nad Soliną i Pałacu Mortęgi Hotel&Spa w Lubawie.

Jubileusz Marka Kościkiewicza i koncert przebojów Anny Jantar

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano dwa dni koncertów na scenie Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. 12 sierpnia podczas uroczystego otwarcia XVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki ,,Carpathia Festival” – Rzeszów 2022 zaśpiewa Marek Kościkiewicz - autor największych hitów zespołu De Mono m.in. „Kochać inaczej”, „Statki na niebie”, „Znów jesteś ze mną”, „Kamień i aksamit”. Muzyk i wokalista obchodzi w tym roku 35-lecie pracy twórczej. Zaproszony do Rzeszowa jako gość honorowy wykona swoje autorskie piosenki z towarzyszeniem artystów Centrum Sztuki Wokalnej i Orkiestry Festiwalowej.

Twórca zespołu De Mono, z którym sprzedał ponad milion płyt i zdobył wiele prestiżowych nagród, m.in. Fryderyka w 1994 roku. Założyciel najpopularniejszego magazynu muzyczno-kulturalnego lat 90-tych „Machina”.
Wyprodukował kilka płyt, m.in. dla zespołu Blog-27 oraz formacji Stero Project, w której zadebiutowało wielu utalentowanych wokalistów i muzyków. Komponuje piosenki dla najbardziej znanych artystów polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki śpiewają m.in.: Artur Gadowski („Ona jest ze snu”, „Szczęśliwego Nowego Yorku”), Varius Manx („A wtedy przyszedł maj”), Krzysztof Krawczyk („Święta, Święta”), Justyna Steczkowska („Aż po życia kres”), Krzysztof Cugowski („Demony wojny”), Doda („Nie daj się”), Rafał Brzozowski („Tak blisko”).
Tego dnia rozpoczną się również przesłuchania konkursowe wokalistów. To one rozstrzygną, kto następnego dnia, 13 sierpnia, zaśpiewa w Koncercie Laureatów XVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2022.

Galę wręczenia nagród poprzedzi występ Pawła Nawrockiego, ubiegłorocznego laureata Grand Prix.

Koncert poświęcony Annie Jantar

Na finał publiczność usłyszy koncert poświęcony twórczości Anny Jantar „Radość najpiękniejszych lat” - spektakularne muzyczne przedsięwzięcie, w którym wokalistom akompaniować będą aż dwie orkiestry pod batutą Tomasza Filipczaka: Festiwalowa i Filharmonii Podkarpackiej partnera koncertu i festiwalu. Ze sceny popłyną niezapomniane piosenki: „Nic nie może wiecznie trwać”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Tylko mnie poproś do tańca”, w wykonaniu gwiazd oraz solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek.

Gościnnie wystąpią:

- Marta Burdynowicz, aktorka teatralna (m.in. Teatr Muzyczny ROMA, Teatr Muzyczny w Gdyni, Warszawska Opera Kameralna, Mazowiecki Teatr Muzyczny, Teatr Syrena, Teatr Muzyczny w Poznaniu Teatr Muzyczny w Łodzi), filmowa ("Na Chwilę, Na Zawsze" - reż. Piotr Trzaskalski), a także dubbingowa (m.in. "Dumbo", "Wiedźmin", "My Little Pony: Nowe Pokolenie"), zwyciężczyni 12. edycji programu "The Voice of Poland".

Solistka wielu koncertów musicalowych i rozrywkowych na terenie całej Polski, m.in. Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams na warszawskim Torwarze (Royal Concert), 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, koncertów w Filharmonii Opolskiej, Bałtyckiej czy w Teatrze Polskim w Warszawie.

Finalistka 21. edycji festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" (Nagroda Publiczności i wyróżnienie jury podczas II sopockiego etapu konkursu), a także Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German, z którym koncertuje do dziś na terenie Europy i Azji.

Jurorka obydwu edycji programu rozrywkowego "Śpiewamy Razem: All Together Now".

Uczestniczka "Szansy na Sukces: Opole 2020" w odcinku z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego".

- Monika Urlik, znana z wielu telewizyjnych programów muzycznych i koncertu Super Debiutów podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Wokalistka, skrzypaczka, dyrygent chóralny, kompozytorka, autorka tekstów. W 2018 roku z utworem „Momentum” dotarła do finału Krajowych Eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji i zajęła trzecie miejsce. Obecnie, wspólnie ze szwedzkim producentem Niklasem Bergqustem, przygotowuje kolejny album. Współpracuje z Teatrem 6. piętro w Warszawie i wieloma polskimi artystami .

- Grzegorz Wilk- solista oratoriów Piotr Rubika, z którym objechał całe Stany Zjednoczone koncertując w najbardziej renomowanych salach Ameryki. Śpiewa również w oratoriach Włodzimierza Korcza i Jacka Cygana. Przez ostatnie lata koncertował z rockowym zespołem Romualdem Lipko i nagrywa z legendarną już kompozytorką Katarzyną Gaertner. Grał w musicalach Teatru Capitol we Wrocławiu i warszawskim Teatrze Syrena.

Przez 14 lat śpiewał w telewizyjnym hicie „Jaka to melodia?”, równocześnie występując w TVN-owskim „Szymon Majewski Show”. Solista programu TV Puls „Następny Proszę”, a obecnie „Nie taka prosta historia” na TVP Historia. W 2015 roku został laureatem Brązowej Maski w programie Polsatu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Brał udział w niezliczonej ilości koncertów telewizyjnych.

Partnerem koncertu pt. „Radość najpiękniejszych lat” jest Filharmonia Podkarpacka im. im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

Informacje o biletach na stronie – www.carpathia.rzeszow.pl oraz www.eBilet.pl

Organizatorem XVIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2022 jest: Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki CARPATHIA

Patronat honorowy: wojewoda Podkarpacki - Ewa Leniart, marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego - Jerzy Borcz, starosta rzeszowski - Józef Jodłowski, prezydent Miasta Rzeszowa - Konrad Fijołek, Collegium Humanum - prof. dr hab. Paweł Czarnecki.

Finaliści XVIII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” – Rzeszów 2022:
1. Weronika Bochat-Piotrowska (Białystok, Polska) – „Proste”
2. Malwina Ciesielska (Łowicz, Polska) – „Nowe”
3. Andre’ Curmi (Ħaż-Żebbuġ, Malta) – „Ricochet”
4. Dutchak Khrystyna (Lwów, Ukraina) – „Hey, Molfar, the Wizard”! (ukr. Ой, Мольфаре, чародію!)
5. Kamil Franczak / FRANKY (Chorzów, Polska) – „Lustracja”
6. Szymon Grzybacz i Gabriela Grzybacz (Podwilk, Polska) – „Bzy”
7. Paulina Kut / Baddie (Warszawa, Polska) – „Primabalerina”
8. Karolina Lizer (Stręgielek, Polska) – „Czysta woda”
9. Jakub Rajman & Anastazja Nowak (Poznań, Polska) - „Ludzie z niszy”
10. Jakub Gaber-Zaborski (Kraków, Polska) – „Niepotrzebny”
11. Karyna Zaiets (Kijów, Ukraina) – „Zhyva”
12. Marcin Zawora (Pustków, Polska) – „Samoloty”
13. Solomia Zhekalo (Kałusz, Ukraina) – „Na Dobro”.

Sponsorem tytularnym festiwalu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, partnerem - Województwo Podkarpackie. Podkarpackie - Przestrzeń Otwarta. Festiwal dofinansowany jest z budżetu Gminy Miasto Rzeszów. Mecenasem wydarzenia są ZAiKS, Stowarzyszenie Autorów Wykonawców, Utworów Muzycznych i Słowno – Muzycznych SAWP w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Xiaomi

Xiaomi Mi Electric Scooter M365 Biały

1 799,00 zł1 381,00 zł-23%
miejsce #2

Sencor

Sencor SCOOTER TWO 2021

2 552,25 zł1 999,00 zł-22%
miejsce #3

Sencor

Sencor SCOOTER ONE 2020

1 780,33 zł1 399,00 zł-21%
miejsce #4

Xiaomi

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 2022 Czarny

2 499,00 zł1 999,00 zł-20%
miejsce #5

Motus

Motus Pro 10 2022

4 999,00 zł4 799,00 zł
miejsce #6

Motus

Motus Pro 10 Sport 2021

6 999,99 zł6 699,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Wojna na Ukrainie. Strefa zero: gdy jesteś bliżej orków niż swoich

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie