MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterkami "Literackiej Groty" były pisarka, poetka i malarka Jadwiga Buczak oraz młoda, debiutująca wokalistka Anna Czech

Patrycja Reszko
Patrycja Reszko
"Literacka Grota" - relacja z wieczoru literacko-muzycznego pn. "Trup w szafie", 19 czerwca 2024
"Literacka Grota" - relacja z wieczoru literacko-muzycznego pn. "Trup w szafie", 19 czerwca 2024 Patrycja Reszko
Drugie spotkanie z cyklu "Literacka Grota" odbyło się w środę, 19 czerwca 2024 roku. Wieczór z poezją, prozą i muzyką zorganizowały członkinie Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie oraz Restauracja "Grota" przy ul. przy ul. 3-go Maja 8.

"Trup w Rzeszowie" - motyw przewodni "Litterackiej Groty"

W restauracji "Grota" odbył się kolejny wieczór z poezją, prozą i muzyką. Poprowadziły go: poetka i pisarka, Lidia Socha, pisarka Małgorzata Matwij oraz Aldona Wiśniowska, która na co dzień pracuje w filii nr 5 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie na Osiedlu Budziwój.

Prowadzące rozpoczęły spotkanie od przesłuchania Jadwigi Buczak, tak jak robi się to na komisariacie. Wprowadziło to uczestników spotkania w literacki świat powieści kryminalnych.

Drugie spotkanie w ramach "Literackiej Groty" odbyło się pod nazwą "Trup w Rzeszowie". Podczas wieczoru uczestnicy mogli poznać twórczość Jadwigi Buczak oraz motyw "trupa" w jej twórczości. Jadwiga Buczak jest pisarką powieści kryminalnych, więc motyw "trupa" jest jak najbardziej na miejscu.

Ponadto w powieści "W cieniu Łopienki" także pojawia się motyw śmierci, ale tym razem odnosi się on do faktów historycznych i tematyka książki nie ma nic wspólnego z komedią. Powieść opowiada o tragicznej historii mieszkańców bieszczadzkiej wsi, której już nie ma. Tytułowa Łopienka, podobnie jak wiele bieszczadzkich wsi, nie przetrwała II wojny, a ściślej tego, co po niej w Bieszczadach nastąpiło. Wieś została zniszczona, a mieszkańcy w większości wysiedleni.

Poezja i malarstwo Jadwigi Buczak

Ponadto prowadzące spotkanie oraz sama bohaterka wieczoru, Jadwiga Buczak zaprezentowały kilka jej wierszy z tomiku "Listy niewysłane", wydanym w 2022 roku.

Drugą pasją, Jadwigi Buczak, oprócz pisania jest malarstwo. W restauracji można było zobaczyć trzy obrazy malarki, a informacje na temat okoliczności powstania obrazów "wyciągnęła" z bohaterki wieczoru prowadząca, Aldona Wiśniowska.

Występ Anny Czech i "ZAWIESZONE" OBIADY"

W przerwach można było posłuchać utworów muzycznych w wykonaniu Anny Czech, młodziutkiej, debiutującej wokalistki.

Podczas wieczoru literacko-muzycznego trwała zbiórka na akcję charytatywną "ZAWIESZONE" OBIADY", której pomysłodawcą i koordynatorem jest Tomasz Fiedlander - rzeszowski działacz społeczny oraz licytacja trzech książek Jadwigi Buczak: komedii kryminalnych "Nadzieja w tarapatach" i Nadzieja do kwadratu" oraz powieści "W cieniu Łopienki". Zysk z licytacji Jadwiga Buczak również przeznaczyła na akcję charytatywną "ZAWIESZONE" OBIADY".

Na zakończenie był czas, by uczestnicy spotkania podzielili się swoją twórczością poetycką z publicznością. Jako pierwsza swój wiersz zaprezentowała Ewelina Łopuszańska, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie oraz inne poetki z RSTK, ale nie tylko.

Następna "Literacka Grota" już za miesiąc. Pomimo zaczynających się wakacji, kolejne spotkania odbędą się w trzecią środę lipca i sierpnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto