Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Błażowa chce ściągać do siebie turystów

Anna Janik
W błażowskim parku pojawia się coraz więcej atrakcji dla najmłodszyh mieszkańców
W błażowskim parku pojawia się coraz więcej atrakcji dla najmłodszyh mieszkańców Fot. archiwum urzędu gminy
Gminna naturalnie nowoczesna - takie hasło promocyjne pojawiło się na nowym logo gminy Błażowa oraz na siedmiu witaczach ustawionych wiosną przy wjazdach.

- Nie ma co ukrywać, że nie jesteśmy gminą przemysłową, mamy raczej ładne krajobrazy, oferujemy bliski kontakt z naturą. Ale jednocześnie staramy się, żeby wszystkie nasze inwestycje były nowoczesne - tłumaczy Jerzy Kocój, burmistrz Błażowej.

Nowe drogi i chodniki

I wylicza, że to właśnie w Błażowej powstał pierwszy w Polsce i jedyny w Europie most zbudowany w całości z kompozytów. Dzięki lokalnej spółdzielni teleinformatycznej, nawet w najbardziej oddalonych i górzystych zakątkach gminy mieszkańcy nie mają problemu z dostępem do Internetu.

W tym roku gmina mocno inwestuje też w fotowoltaikę. Aż siedem przejść dla pieszych w centrum Błażowej zostanie oświetlonych dzięki energii odnawialnej. Nie brakuje też wyczekiwanych remontów dróg.

- Dzięki bardzo dobrej współpracy ze starostą rzeszowskim wyremontowana zostanie u nas 14 km drogi biegnącej z Borku Starego przez Błażową Dolną do Kąkolówki-Ujazdy
- mówi Jerzy Kocój. - To inwestycja za ponad 6 mln zł, w ramach której powstanie aż cztery km chodników - dodaje.

Kolejną tzw. schetynówką współfinansowaną przez rząd jest 1,5 km drogi biegnącej przez centrum Błażowej w rejonie mostu kompozytowego. Za 1,4 mln zł powstaną także chodniki.

Systematycznie będzie przybywać także atrakcji w błażowskim parku, w którym w weekend odpoczywa kilkadziesiąt rodzin z dziećmi. Już teraz powstaje tak zwane miasteczko zabaw, w którym stanąć mają figury ulubionych postaci z kreskówek.

W dalszej części parku planowany jest amfiteatr z altaną, pozwalający zorganizować pokazy kina letniego i imprezy plenerowe. Będzie również plac zabaw dla dzieci i siłownia pod chmurką.

Ponieważ życiem tętnią utworzone w ubiegłym roku trasy rowerowe i do nordic walkingu, gmina stawia tam wygodne, duże ławki. Materiał pozyskuje z uschniętych jesionów, które zostały wycięte, bo zagrażały bezpieczeństwu. - Napisaliśmy dużo projektów unijnych, w tym 8 na odbudowę lokalnych dróg. Z kolei w ramach RPO zgłosiliśmy trzy budynki do termomodernizacji. To Szkoła Podstawowa i Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej oraz SP w Nowym Borku- wylicza burmistrz.

Czysto i schludnie

Z kolei do WFOŚ złożony został wniosek o dofinansowanie remontu biblioteki. Urzędnicy przygotowali też dokumentację na stację uzdatniania wody z dodatkowym zbiornikiem, dzięki któremu nie powtórzy się sytuacja z ubiegłego roku, kiedy podczas suszy brakowało wody.

Co więcej dzięki współpracy z zakładem karnym więźniowie pomogli oczyścić gminę ze śmieci. Zebrano wtedy ponad 350 worków. Władze gminy dbają też o nowe nasadzenia, skalniaki. Jak przyznaje wójt, do poprawki jest tylko kanalizacja.

- Błażowa ma specyficzne położenie, bo jest rozproszona po górkach, co uniemożliwia rozbudowanie kanalizacji liniowej dla całej gminy. W dodatku są to tereny osuwiskowe, dlatego mieszkających na obrzeżach zachęcamy i dopłacamy do przydomowych oczyszczalni ścieków - mówi Jerzy Kocój.


Zobacz też: Nowa atrakcja turystyczna w Bieszczadach - drezyny rowerowe

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto