MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Bieszczady z psem. Gdzie można wybrać się na spacer z pupilem w ferie 2023? Na tych szlakach nie grozi mandat

Emil Hoff
Emil Hoff
Bieszczady z psem to pomysł na relaksujący weekend lub rodzinną wycieczkę w ferie zimowe. Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił trzy trasy dla właścicieli czworonogów. Jakie jeszcze szlaki w Bieszczadach można odwiedzić z psem, nie narażając się na mandat? Zapraszamy do informatora: Bieszczady z psem na ferie i zimowy weekend.
Bieszczady z psem to pomysł na relaksujący weekend lub rodzinną wycieczkę w ferie zimowe. Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił trzy trasy dla właścicieli czworonogów. Jakie jeszcze szlaki w Bieszczadach można odwiedzić z psem, nie narażając się na mandat? Zapraszamy do informatora: Bieszczady z psem na ferie i zimowy weekend. Marcin Oliva Soto / Polskapresse, zdjęcie ilustracyjne
Wędrówka po Bieszczadach to świetny sposób na rodzinne ferie czy zimowy weekend. Czy jednak można wędrować po tutejszych górach i lasach z psem? Które szlaki są dostępne dla czworonogów, gdzie nie grozi mandat za wyprowadzanie pupila i na jakich zasadach wolno wędrować po Bieszczadach z psem? Zapraszamy do krótkiego poradnika: Bieszczady z psem bez mandatu. Po tych szlakach można spacerować z czworonogiem.

Spis treści

Czy w Bieszczady można iść z psem?

Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnego szlaku. Najpiękniejsze leżą w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego (BBN). Park jak dotąd nie godził się na wpuszczanie psów. Domowe pupile mogły z nami wędrować tylko wzdłuż dróg publicznych.

Od czasu do czasu zakaz jest jednak luzowany i robione są wyjątki. Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił na ferie i zimę 2023 trzy trasy, po których można spacerować z psem.

Gdzie można wybrać się na spacer w Bieszczady z psem?

Trzy szlaki na wędrowanie w Bieszczadach z psem, udostępnione przez Bieszczadzki Park Narodowy, to:

 • trasa z Przełęczy Wyżniańskiej do Bacówki pod Małą Rawką
 • szlak w Dolinie Sanu od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza
 • trasa z Bereżek i Nasicznego na Przysup Caryński

Z psem można wybrać się także na inne szlaki i szczyty Bieszczad, leżące poza granicami BBN. Oto przykładowe trasy:

 • Z Cisnej na Małe i Wielkie Jasło
 • Z Cisnej na Łopiennik
 • Z Cisnej na Korbanię
 • Z Żubraczego na Hyrlatę
 • Z Bereżki na Magurę Stuposiańską
 • Wspinaczka na szczyt Jeleniowaty w Mucznem
 • Ciśniańsko-Wietliński Park Krajobrazowy ze szczytami pasma Wysoki Dział, np. Chryszczata i Jaworne
 • Brzegi Jeziora Solińskiego (psy muszą być na smyczy)
Na turystycznych szlakach, w lasach, a zwłaszcza na terenie parków narodowych, psy muszą być wyprowadzane na smyczy.
Na turystycznych szlakach, w lasach, a zwłaszcza na terenie parków narodowych, psy muszą być wyprowadzane na smyczy. Jakub Steinborn / Polska Press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Bieszczadzki Park Narodowy – atrakcje, szlaki, bilety i inne ważne informacje. Co zwiedzić podczas wycieczki do krainy łagodnych gór?

Zasady spacerowanie z psem w Bieszczadach

W każdym terenie leśnym, zwłaszcza w obrębie parku narodowego i na turystycznych szlakach, obowiązuje kilka ważnych zasad spacerowania z psem. Szczegółowe przepisy można zawsze znaleźć w regulaminie, publikowanym na stronie parku narodowego lub nadleśnictwa.

 • Pies powinien być wyprowadzany po wyznaczonych szlakach. To szczególnie ważne w parkach narodowych – poza szlakami obowiązuje ścisła ochrona zwierząt i roślin.
 • Pies musi być wyprowadzany na smyczy, a w Bieszczadach także w kagańcu. Ta zasada chroni dzikie zwierzęta przed psami, które mogą ulec instynktowi pogoni, a także same psy przed przykrymi spotkaniami z drapieżnikami.
 • Pies powinien mieć na szyi adresownik z danymi właściciela, by można było łatwo zwrócić zwierzę, jeśli się zgubi.
 • Właściciel jest zobowiązany do sprzątania odchodów swojego psa.
 • Za nieprzestrzeganie zasad wyprowadzania psa grozi mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł.

Więcej o zasadach wyprowadzania psów w lesie przeczytasz w naszym poradniku. Sprawdź też, czy można wyprowadzać psa na plaży.

Bieszczady to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Zachwycają o każdej porze roku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL.
Bieszczady to jeden z najpiękniejszych zakątków Polski. Zachwycają o każdej porze roku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 PL. Jakub Kwaśniewicz, CC BY-SA 3.0 PL

Bieszczady z psem: ile to kosztuje?

Jeśli zdecydujecie się odwiedzić z psem Bieszczadzki Park Narodowy, będziecie musieli kupić bilet wstępu. Normalny kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy bilet trzeba będzie kupić także dla psa.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Zasady zachowania w lesie i parku narodowym – krótkie przypomnienie

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, dotyczące zasad zachowania się w lesie i parku narodowym.

FAQ - zasady obowiązujące w parkach narodowych i lasach

Czy do parku narodowego można wejść z psem, a w lesie rozpalić ognisko? Odpowiadamy na pytania dotyczące zachowania w krajowych parkach narodowych i lasach. Znajdziecie tu także kilka ciekawostek o tych pięknych terenach naszego kraju.

Jak zdobyć odznakę PTTK „Znam Parki Narodowe”?

Miłośnicy przyrody, którzy z determinacją odwiedzają polskie parki narodowe, mogą ubiegać się o nagrodę w postaci odznaki - jak ją zdobyć?

 • ukończyć 7 lat,
 • zdobyć określoną dla danego stopnia ilość punktów,
 • spełnić wymogi regulaminowe,
 • mieć w sobie duże pokłady ciekawości i pasji, oraz dużo siły w nogach, by zwiedzać malownicze tereny.

W skład miejsc i obiektów, których zwiedzenie jest wymagane do zdobycia odznaki, wchodzą: parki narodowe, obiekty krajoznawcze (m.in. zabytki, pomniki, przydrożne kapliczki), pomniki przyrody, ścieżki dydaktyczne i przyrodnicze, muzea przyrodnicze i obszary ochrony ścisłej.

Kiedy obchodzimy Europejski Dzień Parków Narodowych?

Europejski Dzień Parków Narodowych przypada na 24 maja. Data ta zbiega się z założeniem pierwszego europejskiego parku narodowego, powstałego 24 maja 1909 roku w Szwecji.  23 lata później, 1 czerwca 1932 roku, w naszym kraju powołano Pieniński Park Narodowy, co czyni go najstarszym w Polsce.

Jaki jest najstarszy, a jaki najmłodszy park narodowy w Polsce?

Najstarszy jest Pieniński Park Narodowy, utworzony 1 czerwca 1932 roku. Cudowne krajobrazy Pienin (m.in. Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Masyw Trzech Koron) przyciągają turystów z całego świata. Ogromną atrakcją jest spływ Pienińskim Przełomem Dunajca, jednak niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się także pobliskie zamki w Czorsztynie oraz w Niedzicy.

Najmłodszy jest Park Narodowy „Ujście Warty", utworzony 1 lipca 2001 roku. Znany jest przede wszystkim z występowania różnorodnych gatunków ptaków wodnych i błotnych - wszystko za sprawą charakterystycznych terenów podmokłych oraz licznych pastwisk i łąk.

Gdzie w Polsce jest najwięcej parków narodowych?

Zwycięzcą w tej kategorii jest Małopolska. Na terenie tego województwa znajdziemy Tatrzański, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Ojcowski i Pieniński Park Narodowy.

Czy można wejść z psem do lasu?

Tak, zabranie pupila do lasu jest dozwolone, jednak trzeba pamiętać o prowadzeniu go na smyczy. W nawet najbardziej łagodnych i posłusznych zwierzętach może obudzić się instynkt, który spowoduje ucieczkę pupila stanowiącego zagrożenie dla mieszkańców lasu. Nie można zapominać także o tym, że jemu samemu może stać się krzywda.

Jakich zachowań unikać w lesie?

Podczas pobytu w lesie nie wolno:

 • śmiecić,
 • wjeżdżać samochodem, motocyklem czy quadem,
 • biwakować i rozpalać ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
 • hałasować,
 • niszczyć roślinności.

Z czego słyną polskie parki narodowe?

Polskie parki narodowe są bardzo różnorodne - każdy z nich słynie z unikatowej przyrody. Dowiedz się więcej na temat tego, z czego słyną poszczególne parki narodowe w Polsce.

Czego nie wolno robić w parkach narodowych?

Niektóre rzeczy w parkach narodowych są surowo zabronione, chociaż niektórzy turyści zdają się o tym nie pamiętać. Czego nie wolno robić w parkach narodowych i za co zwiedzający najczęściej dostają mandaty? 

 • Zbaczanie z wyznaczonego szlaku 
 • Śmiecenie
 • Zrywanie roślin 
 • Dokarmianie zwierząt
 • Łowienie ryb poza wyznaczonymi miejscami

Ile trzeba zapłacić za wstęp do parku narodowego?

Niektóre obszary parków narodowych w Polsce wymagają zakupu biletów wstępu. Ich ceny nie są identyczne - ustala je dyrektor danego parku. Nie są to jednak wysokie kwoty - w 2022 roku taka opłata (za jednorazowy wstęp) nie może być wyższa niż 8 zł.

Czy grillowanie w lesie jest dozwolone?

Podobnie jak w przypadku rozpalania ognisk, grillowanie w lesie jest zabronione. Wyjątkiem są wyznaczone do tego celu obszary - informacje na ich temat można znaleźć m.in. na stronach internetowych nadleśnictw.

Czy można rozpalić ognisko obok lasu?

Rozpalanie ognisk w okolicach lasów jest dozwolone 100 metrów od ich granicy. Oznacza to, że jeżeli wybrane przez nas miejsce, np. nad rzeką czy jeziorem, zlokalizowane jest do 100 metrów od granicy lasu, wzniecanie tam ognia również jest niedozwolone.

Czy w lesie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska w lesie jest surowo zabronione. Wyjątkiem są specjalnie wyznaczone miejsca, a o ich lokalizacji decyduje właściciel lasu lub nadleśniczy (informacje są zazwyczaj dostępne na stronach internetowych nadleśnictw). Najczęściej spotyka się je przy miejscach biwakowych czy obiektach turystycznych i harcerskich. Możliwe jest także wydanie czasowego pozwolenia (na piśmie) na rozpalenie ogniska przez nadleśniczego. Musi ono zawierać informacje takie jak:

 • dokładne miejsce, w którym miałoby zostać rozpalone ognisko,
 • sposób jego zabezpieczenia
 • i osobę odpowiedzialną.

Czy w lesie można przenocować?

Tak. Polskie nadleśnictwa biorą udział w programie „Zanocuj w lesie”, powstałym w ramach udostępniania obszarów leśnych amatorom wypoczynku na świeżym powietrzu. By znaleźć wyznaczone obszary, należy wejść na [a]https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/mapa-obszarow-objetych-programem-zanocuj-w-lesie;stronę internetową Lasów Państwowych[/a]. Biwak w lesie to nie tylko nocleg w towarzystwie przyrody - w trakcie swojego pobytu turyści mogą korzystać przecież z pieszych szlaków i połączyć aktywność fizyczną z relaksem.

Parki narodowe w Polsce. Gdzie można wejść z psem?

Wizyta w parku narodowym to świetna przygoda i okazja na wyczerpujący spacer z pełnym energii pupilem. Należy jednak wiedzieć, że nie wszystkie parki w kraju zezwalają na takie wycieczki - polskie prawo zabrania wprowadzania zwierząt na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną.

Do którego parku narodowego nie można, a do którego można wejść z psem?
Parki całkowicie niedostępne:

 • Gorczański Park Narodowy,
 • Bieszczadzki Park Narodowy,
 • Pieniński Park Narodowy,
 • Woliński Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Bory Tucholskie”,
 • Drawieński Park Narodowy.

Częściowo dostępne:

 • Tatrzański Park Narodowy (możliwość spaceru Doliną Chochołowską i Drogą pod Reglami),
 • Babiogórski Park Narodowy (możliwość spaceru z psem odcinkiem o długości 1 km),
 • Słowiński Park Narodowy,
 • Biebrzański Park Narodowy,
 • Białowieski Park Narodowy,
 • Park Narodowy „Ujście Warty”,
 • Świętokrzyski Park Narodowy,
 • Roztoczański Park Narodowy.

Dostępne dla psów:

 • Wigierski Park Narodowy,
 • Narwiański Park Narodowy,
 • Kampinoski Park Narodowy,
 • Wielkopolski Park Narodowy,
 • Poleski Park Narodowy,
 • Karkonoski Park Narodowy,
 • Park Narodowy Gór Stołowych,
 • Ojcowski Park Narodowy,
 • Magurski Park Narodowy.

Ile jest parków narodowych w Polsce?

W naszym kraju są aż 23 parki narodowe - każdy z nich jest wyjątkowy i wyróżnia się czymś na tle innych - np. Karkonoski Park Narodowy słynie wysokich torfowisk, kotłów i stawów polodowcowych, a Roztoczański Park Narodowy znany jest z występowania bujnych lasów, które zajmują ponad 95 procent jego powierzchni. To rekordzista - żaden inny park narodowy na terenie Polski nie może pochwalić się takim wynikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bieszczady z psem. Gdzie można wybrać się na spacer z pupilem w ferie 2023? Na tych szlakach nie grozi mandat - Strona Podróży

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto