Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania i konsultacje dla mieszkańców Rzeszowa - w środę na Placu Farnym

opr. Beata Terczyńska
Mierz ciśnienie tętnicze, bo warto! – to główne przesłanie XIX edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca, która w tym roku w całości poświęcona jest budowaniu świadomości i edukacji w kierunku korzyści zdrowotnych płynących z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. „Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym” to hasło towarzyszące tegorocznej odsłonie kampanii.

Nadciśnienie tętnicze jest wypadkową czynników środowiskowych i genetycznych.

Czynniki środowiskowe to brak aktywności fizycznej, otyłość, nieprawidłowa dieta z dużą ilością soli i cukru, stres, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, zła jakość snu.

To podstępne schorzenie, ponieważ przez wiele lat może nie powodować żadnych objawów, a pierwsze niespecyficzne sygnały ostrzegawcze zazwyczaj są przez chorych lekceważone.

Ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem – u mężczyzn zaczyna się rozwijać w wieku 30-40 lat, u kobiet najczęściej w wieku 40-60 lat. To dobry moment by rozpocząć systematyczną kontrolę ciśnienia tętniczego.

Wyniki badania z 2021 r., zrealizowanego przez Imperial College w Londynie i Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO), wskazują, że na świecie liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym podwoiła się z 650 milionów w 1990 r. do 1,28 miliarda w 2019 r. Jednocześnie warto podkreślić, że ponad 700 milionów osób żyje z nieleczonym nadciśnieniem.

Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. niemal 10 milionów dorosłych Polaków miało zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co stanowiło 31,5% populacji żyjącej w naszym kraju. Statystycznie więc co trzeci dorosły Polak zmaga się z podwyższonym ciśnieniem krwi. Brak charakterystycznych objawów sprawia, że wiele osób pozostaje niezdiagnozowanych, dlatego szacuje się, że obecnie problem nadciśnienia tętniczego dotyczy 12 milionów Polaków.

- Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego to klucz w dalszym postępowaniu z pacjentem. Niestety, bardzo często, szczególnie na początku, chorobie nie towarzyszą żadne dolegliwości lub są one na tyle niespecyficzne, że nie wzbudzają podejrzeń, usypiają czujność chorego lub wręcz są przez niego bagatelizowane. W konsekwencji zdarza się, że pierwszym objawem nadciśnienia tętniczego staje się zawał serca lub udar mózgu. Często, w momencie rozpoznania, u chorego obecne są już powikłania narządowe, takie jak przerost mięśnia sercowego, zmiany naczyniowe, czy zaburzenia funkcji nerek. Powodują one skrócenie oczekiwanej długości życia, przyczyniają się do obniżenia jego jakości i niosą ze sobą znaczne koszty społeczne” – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, główny ekspert merytoryczny XIX edycji kampanii Servier dla Serca. - Najczęściej zapominamy, że najprostszym sposobem na uniknięcie zdrowotnych komplikacji jest profilaktyka i związane z nią wczesne wykrywanie, a następnie eliminacja powszechnie znanych czynników ryzyka. Regularny pomiar ciśnienia tętniczego to najprostsza droga, aby dowiedzieć się czy jego wartości nie są podwyższone i czy nie nadszedł czas na konsultację kardiologiczną, która może uchronić przed niebezpiecznymi skutkami nieleczonego nadciśnienia tętniczego.

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na modyfikacji stylu życia, dzięki której można uzyskać obniżenie wartości ciśnienia, a bez której skuteczność farmakoterapii czasami bywa ograniczona. Drugi element postępowania to właśnie leczenie farmakologiczne z zastosowaniem leków hipotensyjnych. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego podaje, że podstawowym celem terapii pacjenta z nadciśnieniem tętniczym jest zmniejszenie śmiertelności oraz globalnego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych i nerkowych.

- Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń na świecie, które jest zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych. Jednocześnie, z uwagi na szeroką dostępność dobrych leków obniżających wartości ciśnienia tętniczego, jest to choroba przewlekła, którą z powodzeniem można utrzymywać pod kontrolą. Warto jednak pamiętać, że skuteczność terapii w dużej mierze oparta jest na współpracy pacjenta z lekarzem, wzajemnym zaufaniu oraz odpowiedzialności samych pacjentów” – podkreśla dr hab. n. med. Jacek Wolf, prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. - Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego i podjęcie jego terapii wymaga od pacjenta zmian w zakresie stylu życia, modyfikacji nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej. Zwykle jednak poza działaniami niefarmakologicznymi, zachodzi konieczność włączenia farmakoterapii.

Kardiologiczna Poradnia Servier ponownie w trasie

- Pozornie mogłoby się wydawać, że o nadciśnieniu tętniczym wiadomo już wszystko i że schorzenie to jest dobrze rozpoznane w społeczeństwie. Tymczasem, jak podkreślają eksperci kliniczni, to wciąż jeden z najczęściej występujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, a ze względu na jego nierzadko występujący bezobjawowy przebieg, pozostaje często nierozpoznane i tym samym nie jest leczone, czego skutkiem są niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania - wskazuje Ewa Ciepałowicz, kierownik ds. CSR i Komunikacji Wewnętrznej Servier Polska, przedstawiciel organizatora kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca

.

Dodaje, że w tym roku idą na rekord.

- Podejmujemy próbę ustanowienia Rekordu Polski i Rekordu Guinnessa w samodzielnym mierzeniu ciśnienia tętniczego w określonym czasie. Chcemy w ten sposób udowodnić, że pomiar ciśnienia tętniczego nie jest trudny, a jego kontrola jest niezwykle istotna w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego - mówi Ewa Ciepałowicz

.

W ramach kampanii Servier dla Serca mieszkańcy 6 miast w Polsce (Bydgoszcz, Zabrze, Rzeszów, Lublin, Białystok i Warszawa) będą mogli skorzystać z bezpłatnych badaniach profilaktycznych chorób układu sercowo-naczyniowego: pomiaru ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu oraz wskaźnika BMI (masy ciała). W uzasadnionych przypadkach pojawi się także możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz badania EKG serca.

Piotr Gruszka – Ambasador, rekordzista

Ambasadorem XIX edycji kampanii został Piotr Gruszka, siatkarz, trener, rekordzista pod względem liczby meczów rozegranych w reprezentacji Polski. „Bardzo się cieszę, że moje drogi ponownie krzyżują się z kampanią Servier dla Serca. 8 lat temu miałem przyjemność wspierać XII edycję akcji i program edukacyjny Mamo, Tato, dbajmy o serce! dotyczący profilaktyki chorób układu krążenia, skierowany do dzieci szkół podstawowych. W tym roku chciałbym ponownie zwrócić uwagę na aspekt aktywności fizycznej podkreślając, że sport to nie tylko dobre samopoczucie i smukła sylwetka, ale przede wszystkim środek prewencyjny przed większością chorób – w tym przed nadciśnieniem tętniczym.

- Zachęcam do wykonywania nawet tych najprostszych ćwiczeń, jak marsz czy spacery, bo naprawdę warto! – przekonuje tegoroczny Ambasador, Piotr Gruszka.

Podczas tegorocznej odsłony Servier dla Serca podjęta zostanie próba ustanowienia Rekordu Guinnessa i Rekordu Polski w największej liczbie jednoczesnych pomiarów ciśnienia tętniczego wykonywanych samodzielnie. Próba ustanowienia obu rekordów ma na celu podkreślenie znaczenia oraz łatwości z jaką możliwe jest prowadzenia samodzielnej kontroli, także w warunkach domowych.

Wydarzenie odbędzie się 6 października (czwartek), w Warszawie w klubie Stodoła (ul. Stefana Batorego 10) o godzinie 12. Każdy, kto ukończył 18 lat może stać się uczestnikiem tego niecodziennego wyzwania. Nie wymagana jest wcześniejsza rejestracja (wejście na miejsce wydarzenia od godziny 11).

Tegorocznej kampanii merytorycznego wsparcia udzielili: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Badania w Rzeszowie

28 września (środa), w godz. 10.00-18.00
PLAC FARNY

Mobilna Kardiologiczna Poradnia Servier oferuje:

  • · badanie ciśnienia tętniczego,
  • · badanie stężenia glukozy we krwi (glikemia przygodna, bez konieczności bycia na czczo),
  • · badanie stężenia cholesterolu we krwi (cholesterol ogólny, HDL, LDL, trójglicerydy),
  • · pomiar masy ciała (wskaźnik BMI),
  • · konsultacje kardiologiczne (w uzasadnionych przypadkach),
  • · EKG (w uzasadnionych przypadkach).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto