Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna ciąża

Redakcja
Czym są badania prenatalne? Dr n. med. Bartosz Pietrzycki, specjalista ginekologii i położnictwa z Kliniki Bocian: Badania prenatalne wykonujemy w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, aby wykryć i rozpoznać wady wrodzone płodu. Czy wykonywanie tych badań jest bezpieczne?

Czym są badania prenatalne?
dr n. med. Bartosz Pietrzycki, specjalista ginekologii i położnictwa z Kliniki Bocian: Badania prenatalne wykonujemy w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży, aby wykryć i rozpoznać wady wrodzone płodu.

Czy wykonywanie tych badań jest bezpieczne?
– Badania prenatalne to badania przesiewowe, teksty przesiewowe, które stanowią nieinwazyjny element tych badań, jak również testy inwazyjne. Badania nieinwazyjne są w pełni bezpieczne, nie wiążą się z żadnym ryzykiem dla płodu oraz dla matki. Testy przesiewowe to głównie badania ultrasonograficzne. Oceniamy wtedy pewne markery najczęściej występujących nieprawidłowościchromosomalnych płodu – przede wszystkim przezierność fałdu karkowego. Podwyższona przezierność może świadczyć o ryzyku chorób chromosomalnych – to obecność lub brak kości nosowej i inne, mniejsze, jak np. niedomykalność zastawki trójdzielnej, nieprawidłowy przepływ krwi przez przewód żylny płodu, których występowanie może nam mówić o określonym ryzyku
wystąpienia wad płodu.

Kiedy należy poddać się badaniom prenatalnym?
– Badanie ultrasonograficzne i ocena przezierności fałdu karkowego powinna być wykonana pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży. W późniejszych tygodniach ciąży ilość tego płynu, który gromadzi się w okolicy karku płodu, znacznie się zmniejsza, co tym samym uniemożliwia ocenę ryzyka wystąpienia tych nieprawidłowości. A wiemy, że podwyższona wartość przezierności fałdu karkowego to nie tylko wady chromosomalne płodu, ale również inne wady, np. serca. Opisano około stu rożnych nieprawidłowości, które są związane z podwyższoną wartości NT – przezierności fałdu karkowego.
Jakie są inne elementy badań prenatalnych?
– Aby zwiększyć współczynnik
wykrywalności nieprawidłowości chromosomalnych, możemy posłużyć się dodatkowo oznaczeniami badań biochemicznych. W tym celu najczęściej wykonujemy w pierwszym trymestrze tzw. test podwójny, gdzie określamy białko PAPP-A oraz wolną podjednostkę gonadotropinę kosmówkowej. Taka połączona ocena USG i badań biochemicznych zwiększa wykrywalność do ponad 95 proc.

Co robimy, gdy wyniki badań wykazują nieprawidłowości?
– W sytuacji, kiedy mamy podejrzenie – na podstawie wykonanego testu nieinwazyjnego – że istnieje podwyższone ryzyko nieprawidłowości płodu, zazwyczaj kierujemy pacjentkę na badania inwazyjne. Dzięki nim mamy informacje, czy rzeczywiście istnieje ta nieprawidłowość, czy też jest to wynik fałszywie dodatni, co też czasem – ale bardzo rzadko – się zdarza. Do badań inwazyjnych, które niestety, ale wiążą się z jakimś ryzykiem, należy biopsja kosmówki, biopsja trofoblastu, amniopunkcja genetyczna, a czasami –w późnych etapach ciąży – zabieg kordocentezy.

Kto powinien poddać się badaniom prenatalnym?
– Każda kobieta, która jest w ciąży, powinna mieć wykonane badanie, które ocenia ryzyko wystąpienia nieprawidłowości płodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto