Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie się działo! Wiemy, co wydarzy się podczas Europejskiego Stadionu Kultury w Rzeszowie

OPRAC.: kde
Krzysztof Kapica
W ostatni weekend czerwca w Rzeszowie odbędzie się największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu. ESK to Koncert Główny, ale i kilkadziesiąt innych wydarzeń kulturalnych w Klubie Festiwalowym na Bulwarach i całych przestrzeniach miasta.

Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury będzie miał nową lokalizację – Park Sybiraków, ale niezmienną formułę. Otworzy go muzyczne show w wykonaniu Roxie Węgiel, dalej usłyszymy tzw. kolektywy, czyli duety gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Tym razem wystąpią Sylwia Grzeszczak i Jamala, Margaret i Kalush, Grubson i Dakhabrakha oraz Krzysztof Zalewski z Nizkiz. Finałem wydarzenia będzie koncert projektu Anawa 2020 – VooVoo, Zalewski, Kasai, Spięty.

Oprócz Koncertu Głównego, podczas festiwalu odbędą się jeszcze trzy wydarzenia muzyczne:

  • Kolejna już edycja Art Celebration na ESK pierwszy raz w swojej historii sięgnie po muzykę klasyczną i współczesną, skupiając się m.in. na uhonorowaniu niedawno zmarłego wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego 27 czerwca o godz. 19.00 (obowiązują bezpłatne zaproszenia).
  • Tego samego dnia o godz. 21.00 w Klubie Festiwalowym na Bulwarach zaplanowany jest koncert w bieszczadzkim stylu. Ten będzie autorskim zestawieniem tradycyjnych i obrzędowych pieśni bojkowskich we współczesnych aranżacjach na lirę korbową i instrumenty smyczkowe. Przedstawiony materiał będzie twórczym rozwinięciem kultury Bojków przepracowanym przez muzyczne doświadczenia i inspiracje członków zespołu Wernyhora. Obok muzyków na scenie zobaczymy wizualizację video przygotowaną przez zespół grafików z Olsztyna (Tonda Kinoko i Andrij Fil).
  • Natomiast dzień wcześniej – 26 czerwca, na Bulwarach usłyszymy Łąki Łan, Dj-a Klocka z Szałowym Piotrkiem i zespół z Ukrainy – Tvorchi.

Teatr na ESK

ESK to nie tylko muzyka, ale i teatr. Najmłodszych na pewno ucieszy premiera spektaklu w Teatrze Maska pt. „Biruta i tajemnica Rzeki”. Spektakl, odwołujący się do mitologii bałtyjskiej, łączy odwieczne pytania o sens życia i wartości, na jakich powinna opierać się wspólnota, z aktualnymi kwestiami, takimi jak wpływ człowieka na świat Natury czy siła dziewczynek. Spektakl w ramach ESK będzie prezentowany dwukrotnie – 26 i 27 czerwca.

Widowiskowym połączeniem teatru, tańca i bodypaintingu będzie natomiast show w wykonaniu Art Color Ballet zatytułowane „Deep Trip”. To będzie można zobaczyć na dziedzińcu Zamku Lubomirskich 26 czerwca.

Performance na ESK

Fanów niebanalnych doznań powinna zainteresować instalacja performatywna Ciało.Obiekt, która jest miejscem odpoczynku, wytchnienia i obserwacji. Przedstawi ciało w swojej wewnętrznej dynamicznej ciszy. Ciało w relacji z obiektem, jako odbiciem własnych uczuć, myśli i zmysłów.

Fotografia na ESK

Nie zabraknie wystaw – np. wystawy Marcina Walko „Na wschód od Edenu”, której tytuł nawiązuje do dzieła wybitnego noblisty, który powieścią o takim samym tytule opisywał symbolikę walki dobra ze złem. Eden ma być w tym przypadku kulturą Zachodu, utożsamianą z globalizacją, materializmem, nierozłączną koniecznością dostępu do internetu, przy czym na wschód od krajów rozwiniętych za nadrzędne wartości bierze się rodzinę i wszystkie te cechy które zostały wyparte przez nowe elementy kultury.

W programie ESK można znaleźć też warsztaty fotograficzne, bo z obsługi aparatów z dawnych lat (chętni mogą zostać fotografami lub modelami). Festiwal będzie też okazją dla osób, które chcą zaprezentować szerszemu gronu odbiorców swoje fotograficzne prace – w Galerii Nierzeczywistej powstanie Galeria Bezdomna – wystawa składająca się z prac wszystkich tych, którzy chcą je wywiesić w danym dniu w przygotowanej do tego przestrzeni.

Sztuka wychodzi na ulice

Sztuka wyjdzie na ulice, a wszystko to za sprawą projektu OutArt Fest. Na trasie OutArt’u, biegnącej od BWA przez Rynek, 3 Maja aż do Klubu Festiwalowego będzie można spotkać muzyków, malarzy, tancerzy, teatry muzyczne i nie tylko.

Dobra lektura na ESK

W Klubie Festiwalowym "pojawi się" cyfrowa biblioteka Legimi. Pierwszego dnia festiwalu o 17.00 na uczestników będzie czekała projekcja filmu promującego książki dla dzieci połączona z niecodziennym wykładem. O 18.30 z kolei zaplanowano spotkanie z Robertem Nowakowskim – autorem książki „Ojczyzna jabłek”, a wieczorem silent maraton audiobookowy – binge-listening.

Panele dyskusyjne na ESK

ESK 2021 to także dyskusje, na przykład wydarzenie Winylowy Wschód , w którym głównym bohaterem jest płyta winylowa i wszystko co z nią związane. Jedną z jego składowych jest panel dyskusyjny prowadzony przez dziennikarza, publicystę, reżysera wydarzeń artystycznych - Hirka Wronę z m.in. przedstawicielami wytwórni fonograficznych w fotelach gości. Drugą składową jest z kolei giełda płyt winylowych i CD.

Atrakcje dla dzieci na ESK

Dzieci, poza spektaklem teatralnym, znajdą wiele atrakcyjnych zajęć na ESK. Wśród nich jest na przykład Smyk Arena - warsztaty dla dzieci prowadzone przez RDK. W Klubie Festiwalowym znajdzie się też Strefa Gier z kolorowankami 3D, grami zręcznościowymi i bańkami mydlanymi.

Warsztaty na ESK

Punktem w programie, który zainteresuje także dzieci, ale i dorosłych są warsztaty muzyczne – z gry na congach, beatboxu, misach nepalskich, gongach, bębnach djembe.

Silent Disco na ESK

ESK to również dobra zabawa, na przykład w rytmach disco – Silent Disco. To oryginalny i nietypowy koncept “cichej dyskoteki”, podczas której uczestnicy tańczą do wybranej muzyki słuchanej przez słuchawki. Projekt po raz pierwszy zawitał do Rzeszowa właśnie dzięki ESK i na stałe wpisał się w program festiwalu – co rok bowiem cieszy się coraz większą popularnością.

STREET FOOD FESTIVAL

W ramach ESK 2021 odbędzie się również trzydniowy zlot foodtrucków. Na to wydarzenie czekają wszyscy miłośnicy festiwalowych smaków. W Klubie Festiwalowym zaparkuje kilkanaście foodtrucków z kuchnią z różnych stron świata - między innymi Białorusi, Mołdawii, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii. Nie zabraknie też polskich przysmaków.

StreetArt i Edward Janusz na ESK

W ramach Europejskiego Stadionu Kultury Rzeszowska Mapa Murali i Graffiti wzbogaci się o nową pozycję. W rejonie ulicy Reymonta powstanie mural „Punkt widzenia” inspirowany twórczością rzeszowskiego fotografa z czasów Galicji - Edwarda Janusza. Jego bohaterką będzie Irena Elgas-Markiewicz, wnuczka Leopoldyny Januszowej i Edwarda Janusza. Prace nad muralem ruszą już 1 czerwca.

Rodzinę rzeszowskich Januszów będzie można poznać bliżej także dzięki projekcji filmów (dwie części) i spotkaniu z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza) w siedzibie Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy – RIK mieści się bowiem w kamienicy przy ulicy Jagiellońskiej 24, która należała kiedyś do rodziny Januszów właśnie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto