Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akumulator podczas upałów

Motointegrator
Akumulator
Akumulator Archiwum Polskapresse
Przyzwyczajeni do tego, że akumulatory odmawiają posłuszeństwa w czasie siarczystych mrozów, podczas przygotowań do wyjazdu na urlop zazwyczaj pomijamy sprawdzenie stanu akumulatora. To błąd! Właśnie w okresie upałów akumulatory są narażone na samorozładowanie.

Fora internetowe pełne są informacji od zaskoczonych właścicieli samochodów, którzy pozostawiając samochód na nasłonecznionym parkingu na trzy dni nie byli w stanie uruchomić pojazdu, bo akumulator okazał się rozładowany.

Akumulator podczas upałów – przyczyny problemów
Problemy wynikające z rozładowaniem akumulatora są wynikiem jego uszkodzenia. Otóż wysokie temperatury panujące w komorze silnika przyspieszają korozję dodatnich płyt, co znacznie skraca okres eksploatacji baterii.

Nawet w samochodzie, który nie jest eksploatowany, dochodzi do poboru energii z akumulatora: włączony alarm to pobór prądu rzędu 0,05 A, również podtrzymanie pamięci sterowników czy ustawień radia jest energochłonne. Dlatego jeśli przed urlopem nie naładowaliśmy akumulatora (nawet gdy na wakacje wybraliśmy się innym środkiem lokomocji) i zostawiliśmy samochód z włączonym alarmem na 2 tygodnie, po powrocie możemy spodziewać się, że auto będzie mieć problemy z odpaleniem. Pamiętajmy, że latem naturalne rozładowanie jest tym szybsze, im wyższe temperatury otoczenia. Również przed dłuższą trasą warto sprawdzić akumulator i rozważyć np. jego wymianę, bo postój na pustej drodze i oczekiwanie na pomoc to nic miłego.

Akumulator podczas upałów – zanim wyjedziesz na urlop
Skoro upał wpływa na przyspieszone zużycie akumulatora, właściciele nowszych samochodów, lub ci którzy niedawno wymieniali akumulatory w swoich samochodach nie mają powodów do zmartwień. W gorszej sytuacji są osoby planujące wakacyjny wyjazd, a w których samochodach pracuje akumulator, który ma więcej niż dwa lata. W takim przypadku zalecamy przede wszystkim kontrolę stanu naładowania akumulatora. Jeżeli stan techniczny baterii wzbudza nasze wątpliwości nie warto robić pozornych oszczędności i przed wyjazdem na urlop należy wymienić baterię na nową.

W ofercie rynkowej są dostępne akumulatory, w których produkcji zastosowano technologię wytłaczania płyty, co według informacji producentów znacząco ogranicza korozję płyt. W efekcie czas eksploatacji baterii się wydłuża nawet o 20%.

Wakacyjny poradnik Motointegratora

**1. Sprawdź akumulator przed podróżą:a.** zbadaj napięcie (w stanie spoczynku powinno być wyższe niż 12 V, ale niższe niż 13 V; po uruchomieniu nie powinno przekraczać 14,5 V)

b. sprawdź poziom elektrolitów zgodnie z instrukcją obsługi dołączaną do Twojego akumulatora (zbyt niski poziom elektrolitu podnosimy; uzupełniając go wodą destylowaną)

c. zbadaj gęstość elektrolitu (powinna oscylować między 1,270-1,280 kg/l); zbyt rzadki elektrolit to wskazówka do wymiany akumulatora!

d. sprawdź wiek akumulatora – jeśli ma więcej niż 6 lat, ryzyko rozładowania jest bardzo duże; warto rozważyć wymianę akumulatora przed wyjazdem lub zaplanować taki wydatek w kosztach podróży

2. Spakuj prostownik – może się przydać do podładowania akumulatora:

Jak korzystać z prostownika:

wyjmij akumulator z pojazdu
oczyść bolce (np. papierem ściernym), jeśli są zaśniedziałe
sprawdź poziom elektrolitu i ewentualnie go uzupełnij
podłącz prostownik i ustaw na nim odpowiednią wartość
sprawdź, czy akumulator jest naładowany (jeśli 3 razy w godzinnych odstępach wartości napięcia są stałe i mieszczą się w widełkach, akumulator jest naładowany)
podłącz akumulator do samochodu (plus do plusa, minus do minusa)*

**

Akumulator Bosch Silver w super cenie z montażem. Zobacz więcej!

**

;

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto