Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90-lecia pomnika Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie. Strzelcy zbiorą się na placu Farnym

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Prezydent w 1932 roku w Rzeszowie podczas odsłonięcia pomnika Lisa-Kuli od lewej na pierwszym planie: Aleksandra Piłsudska, Ignacy Mościcki, Elżbieta Kula
Prezydent w 1932 roku w Rzeszowie podczas odsłonięcia pomnika Lisa-Kuli od lewej na pierwszym planie: Aleksandra Piłsudska, Ignacy Mościcki, Elżbieta Kula Narodowe Archiwum Cyfrowe
Rzeszowscy Strzelcy spotykają się we wtorek 20 września na placu Farnym w Rzeszowie na uroczystej zbiórce z okazji 90-lecia pomnika Leopolda Lisa-Kuli. Legionista jest ich patronem.

W uroczystości weźmie udział młodzież z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli ZS „Strzelec” Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie i II LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie.

O godz. 17 strzelcy wystawią warty i poczet sztandarowy. O 17.10 nastąpi wciągniecie flagi na maszt i odśpiewanie hymnu Związku Strzeleckiego „Pierwsza Brygada”; kwadrans po 17 odbędzie się przywitanie uczestników zbiórki przez insp. Związku Strzeleckiego Barbarę Gajewską, dowódcę JS 2021 im. płk. L. Lisa-Kuli w Rzeszowie. O 17.20 głos zabiorą Marek Matuła, komendant główny ZS, i Andrzej Szymanek, dyrektor II LO. O 17.25 prelekcję na temat pomnika Leopolda Lisa-Kuli wygłosi st. insp. ZS Jacek Magdoń. O godz. 17.35 soliści Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie wykonają „Rapsod o Pułkowniku Leopoldzie Lisie-Kuli”. Złożenie wiązanek kwiatów zakończy wtorkowe uroczystości na pl. Farnym w Rzeszowie.

Pomnik Leopolda Lisa-Kuli odsłonięto 18 września 1932 r. w obecności prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Jego twórcą był prof. Edward Wittig, jeden z wybitniejszych rzeźbiarzy okresu międzywojennego. Do projektu figury pozował Leon Kula, młodszy brat Leopolda. Od momentu odsłonięcia pomnik ten przejął w pewnej mierze rolę pomnika Tadeusza Kościuszki, ponieważ tutaj odbywała się większość uroczystości i defilad. Pomnik został zdemontowany przez Niemców w nocy z 10 na 11 IV 1940 r. i przetopiony. Z pomnika pozostała jedynie głowa, która znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. W 1992 r. odbudowany pomnik wrócił na swoje godne miejsce. W fundamentach postumentu, w cynowej puszce znajduje się pergaminowy dokument erekcyjny założenia pomnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto