Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

135. rocznica Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Interesująca wystawa w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie można oglądać wystawę plenerową zatytułowaną „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”. Organizacja ta, tak jak jej pierwowzór w danym zaborze austriackim, łączyła wychowanie fizyczne z patriotycznym. Ekspozycja potrwa do 10 lutego.

Każda z szesnastu plansz, ustawionych w Parku Jedności Polonii z Macierzą od strony al. Łukasza Cieplińskiego, przedstawia różne rozdziały historii Sokolstwa w USA: początki i organizacja, struktura, rozłam i zjednoczenie, militaryzacja, rekrutacja, czyn zbrojny, wsparcie dla Ojczyzny, walki na Kresach, sokolstwo podczas II wojny światowej, sport (rozwój fizyczny, otwarcie na inne dyscypliny, lekkoatletyka, sokoli sportowcy), więzi oraz solidarność z Polską. Plansze przedstawiają unikatowe zdjęcia i ciekawe, bogate opisy. Plenerowa ekspozycja jest częścią stałej wystawy zorganizowanej w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, gdzie można zobaczyć sztandary, mundury, trofea sportowe, pamiątki z pól bitewnych, plakaty należące do Sokolstwa Polskiego.

Dla Sokolstwa Polskiego w Ameryce rok 2022 obfitował w jubileusze: 135. rocznicę założenia pierwszego gniazda sokolego w Chicago; 70. rocznicę śmierci doktora Teofila A. Starzyńskiego, wieloletniego prezesa tej organizacji, a także 60 - lecie istnienia Funduszu Stypendialnego jego imienia; 65. rocznicę śmierci Marii Korpanty-Kowalskiej, wiceprezeski sokolstwa, która pełniła tę funkcję ponad trzy dekady.

W Polsce obchodzona jest z kolei 155. rocznica powstałego we Lwowie ruchu sokolego. Istnieje on obecnie pod nazwą Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół”.

Autorami wystawy są dyr. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Marzena Kruk i naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobem Archiwalnym w IPN Grzegorz Trzyna.

– Amerykańskie Sokolstwo liczy obecnie 60 tysięcy członków. Są to ludzie urodzeni w Ameryce i mocno zakorzenieni w społeczeństwie amerykańskim. Ludzie, którzy nie mówią po polsku, ale ciągle czują związek z polskimi korzeniami, ze swoim polskim pochodzeniem – powiedziała podczas otwarcia wystawy w Rzeszowie Marzena Kruk.

Podkreśliła następnie, że Rzeszów i Podkarpacie były bastionem ruchu Sokolego, szczególnie ważnym dla Sokolstwa amerykańskiego, bo z tych terenów wyjechało wielu PoIaków i w Ameryce wstępowali oni do Sokolstwa Polskiego i go budowali.

Dyr. Marzena Kruk zauważyła, że Polacy należący do Sokolstwa Polskiego w Ameryce masowo wstępowali do armii gen. Hallera we Francji i w ten sposób uratowali ideę powstania tej armii sformowanej w celu walki o niepodległość Polski.

Od 2019 roku Archiwum IPN w Warszawie jest depozytariuszem unikatowego zbioru obejmującego niemal dwie tony materiałów pochodzących z Pittsburgha ukazującego dzieje nie tylko Sokolstwa Polskiego w Ameryce, ale wpisującego się w szerszy kontekst dziejów Polonii i jej wybitnych przedstawicieli. Dzięki tej polonijnej darowiźnie mogła powstać prezentowana wystawa „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto