Polecamy

10. Oszczędzanie na IKZE © Nattanan23/ Pixabay.com
[2/13]

10. Oszczędzanie na IKZE

Mało popularnym, za to godnym polecenia sposobem oszczędzania na emeryturę, jest IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego).

Właściciele IKZE mogą skorzystać z ulgi podatkowej przy rozliczeniu PIT-u. Przysługuje ona osobom, które wpłaciły na swoje konto maksymalną, określoną limitem na dany rok kwotę (5718 zł w 2019 roku). Jest to poważna zachęta do oszczędzania.

– Pieniądze można wpłacać jednorazowo, w kilku ratach albo regularnie, np. co miesiąc – mówi Bogusława Szyszka-Orłowska, dyrektor rozwoju ubezpieczeń na życie w Avivie.

Po spełnieniu warunku kwotowego osoby mieszczące się w pierwszym progu podatkowym mogą odliczyć od podatku 1014,95 zł. Jeżeli płacimy podatek liniowy w wysokości 19%, ulga wyniesie 1086,42 zł. Podatnicy w drugiej grupie podatkowej, płacący podatek w wysokości 32%, mogą zaoszczędzić aż 1829 złotych.

Aby załapać się ulgę PIT w 2019 r., wpłata na IKZE powinna zostać zaksięgowana przed końcem roku kalendarzowego.


Oszczędzanie, zwłaszcza na emeryturę, to temat, który jest poruszany coraz częściej. Stało się tak za sprawą wprowadzenia PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Nie każdy jednak chce należeć do programu. Podpowiadamy, jakie formy oszczędzania mają do wyboru przyszli emeryci.

Najnowsze wiadomości

reklama