Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1. Przemyski Meeting Bluesowy

Redakcja
Pierwszy, historyczny Przemyski Meeting Bluesowy, który odbywał się w dniach 1 i 2 maja 2012 r. w Klubie „Niedźwiadek” Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zapisał się głęboko w pamięci przemyskich fanów tego gatunku muzyki.

Niektórzy twierdzili nawet, że takiej imprezy jeszcze w Przemyślu nie było i nie wyobrażają sobie, aby nie było kolejnych edycji. Organizatorzy zapewniają, że będą. Program Meetingu był imponujący. Wystąpiło sześć zespołów, odbyły się warsztaty muzyczne, a niekwestionowaną gwiazdą tego wydarzenia był Leon Hendrix, młodszy (o sześć lat) brat legendarnego Jimiego Hendrixa.

Organizatorem 1. Przemyskiego Meetingu Bluesowego było Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Impreza ta jest naturalną konsekwencją wielu wcześniejszych koncertów w ramach cyklu „Blues nad Sanem”, na których prezentowany był ten gatunek muzyki.

Osobą, która uznała celowość zorganizowania takiej imprezy jest Renata Nowakowska – Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Osobą, która podejmowała decyzję o wyborze artystów jest Łukasz Gorczyca - znany muzyk (basista), z którym od wielu lat PCKiN ZAMEK realizuje ciekawe projekty muzyczne. Łukasz Gorczyca wystąpił w składzie zespołu „Leon Hendrix Band”. W roli konferansjera wystąpił Andrzej Orzechowski.

Meeting został zaplanowany tak, aby pierwszy dzień był bliski bluesowi akustycznemu, natomiast dzień drugi to dzień elektryczny. Był on poświęcony legendarnemu Jimiemu Hendrixowi, którego reprezentował jego młodszy brat Leon.

Bardzo ważnym elementem tej imprezy były warsztaty muzyczne: doskonalenie gry na gitarze prowadził Chaz De Paolo, na gitarze basowej Łukasz Gorczyca, a warsztaty w zakresie perkusji poprowadził Tomasz Dominik.

Podczas 1. Przemyskiego Meetingu Bluesowego występowali kolejno:
1 maja 2012 r.

- Beerband
Wielka miłość do bluesa przez lata towarzyszyła każdemu z członków zespołu. Nie mogąc oprzeć się tej miłości w 2005 roku powstał przemyski zespół „BeerBand”, którego założycielami byli m.in. Bogdan Wojciechowski (gitara) i Witold Morawski (wokal). Ta formacja od początku swojego istnienia skupiała wokół siebie miłośników tego gatunku muzyki. W obecnym składzie zespół gra od grudnia 2011 roku.
Skład zespołu: Witold Morawski – wokal, Monika Kuźma – harmonijka, Bogdan Wojciechowski – gitara, Dariusz Pizior – gitara, Andrzej Preis – bas, Marian Piotrowski – klawisze, Wojciech Korbas – perkusja.

- Los Agentos
Zespół plasuje się w obszarze world music z wyraźnymi śladami desert- bluesa, jazzu, ambientu, nu-bluesa, neopsychodelii i muzyki alternatywnej. Pod nazwą Los Agentos kryje się grupa muzyków kierowana przez lidera projektu Roberta „Los Agentos” Lenerta - kompozytora i autora tekstów znacznej części utworów. Nagrania formacji cyklicznie goszczą w wielu stacjach radiowych w tym w radiowej “Trójce”. Los Agentos jako jeden z nielicznych polskich wykonawców posiada dystrybucję ogólnoświatową swoich nagrań na mocy kontraktu z partnerem z USA.

- Dave Ellis Blues Band (Wielka Brytania)
Dave Ellis to charyzmatyczny gitarzysta, wokalista oraz kompozytor, od 22 lat obecny na brytyjskiej, europejskiej i amerykańskiej scenie bluesowej. Na gitarze zaczął grać w wieku 9 lat. Swój pierwszy koncert zagrał w 1983 roku, kiedy miał 17 lat. Od tego czasu prowadzi swój własny zespół, gra koncerty solowe, a także w duecie z wirtuozem gitarowej techniki „slide". Nagrał jedenaście albumów solowych. Każdy z nich był entuzjastycznie przyjmowany przez publiczność i krytyków. Jego nowe koncerty po Polsce to dwuczęściowy spektakl. Dave w Przemyślu wykonał najnowszy swój program przygotowany specjalnie na tę okazję.
2 maja 2012 r.

- Outsider Blues
Zespół „Outsider Blues” powstał na przełomie lutego i marca 2001 roku w Przeworsku. Pomysłodawcami i założycielami byli Jacek Szpytma i Wacław Tworzydło. Zamierzeniem grupy było granie muzyki bluesowej pochodzącej z różnych stylów i od wielu wykonawców tego gatunku muzyki. Zespół wzoruje się na takich wykonawcach jak: Tadeusz Nalepa, Muddy Waters, James Cotton, Stevie Ray Voughan, B.B. King. Do osiągnięć Outsider Blues można niewątpliwie zaliczyć udział w wielu przeglądach, konkursach i festiwalach bluesowych na terenie kraju i Europy, gdzie w kilku z nich zespół otrzymał wyróżnienia, nagrody główne oraz Grand Prix.

- Śląska Grupa Bluesowa
Jan „Kyks” Skrzek (śpiew, fortepian, harp.), Leszek Winder (gitara), Michał „Gier” Giercuszkiewicz (perkusja), Mirosław Rzepa (gitara basowa, gitary), Agnieszka Łapka (śpiew), to czołowe postacie polskiej sceny bluesowej i rockowej. Każdy z nich jest cząstką historii polskiej i śląskiej muzyki. Nazwiska każdego z nich bez trudu znaleźć można w we wszystkich encyklopediach muzycznych. By zrozumieć kim są wystarczy wymienić tylko nazwy grup czy nazwiska muzyków, z którymi grali i nagrywali: SBB, Krzak, Dżem, Cree, Bezdomne Psy, Apogeum, czy Józef Skrzek, Tadeusz Nalepa, Ireneusz Dudek, Ryszard Skibiński, Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys, Martyna Jakubowicz, Elżbieta Mielczarek.

- Leon Hendrix Band ( USA, Polska)
GWIAZDA FESTIWALU .Leon Hendrix urodził się 13 stycznia 1948 r. Jest młodszym bratem legendarnego Jimiego Hendrixa. Autor utworów i gitarzysta, brał udział w wielu projektach muzycznych, z których najważniejszym był Hendrix Band. Jego vocal i styl gry na gitarze decyduje o brzmieniu zespołu. „The Leon Hendrix Band” wydał w 2006 r. album Keeper of the Flame. Leon koncertował przez ostatnich kilka lat z zespołem The Magic Carpet Ride grając wiele koncertów. Po raz pierwszy w Polsce w repertuarze brata i swoim. Hendrix wystąpił z zespołem w składzie: Chaz dePaolo - gitara., vocal - USA, Łukasz Gorczyca – gitara basowa, Tomasz Dominik – perkusja.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy 1. Przemyskiego Meetingu Bluesowego. Leon Hendrix i Łukasz Gorczyca otrzymają dodatkowo pamiątkowe plakietki „Bluesowy Niedźwiadek”.

Projekt sfinansowany został ze środków PCKiN ZAMEK oraz przez sponsorów:
- Podkarpacki Bank Spółdzielczy,
- Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Przemyślu,
- Betoniarnia Transbet,
- Jacek Grochowicz Pizzeria „Margherita”.

Patronatem medialnym 1. Przemyski Meeting Bluesowy objęli:
- TVP Rzeszów,
- Polskie Radio Rzeszów,
- tygodnik „Życie Podkarpackie”,
- miesięcznik „Nasz Przemyśl”,
- serwis regionalny „galicjusz.pl”,
- regionalny serwis informacyjny „przemyskie.info”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto