Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W rzeszowskim kinie Zorza po kilkudziesięciu latach wracają Konfrontacje Filmowe

Piotr Samolewicz
Kino Zorza jako jedyne na Podkarpaciu uczestniczy w nowym ogólnopolskim festiwalu o nazwie Konfrontacje Filmowe. Na ekranie kina zostanie pokazanych przedpremierowo 14 filmów.

Choć festiwal odbędzie się dopiero we wrześniu (9-18 września), warto już dziś o nim pisać, gdyż nawiązuje do bardzo popularnych w latach PRL Konfrontacji Filmowych. Tamto wydarzenie było w szarudze PRL oknem na świat filmów nagrodzanych na wielu zagranicznych festiwalach. Konfrontacje miały ekskluzywny charakter, gdyż wyświetlane na nich filmy często nie trafiały potem do regularnej dystrybucji kinowej. Tym samym Konfrontacje odgrywały ważną rolę w kształtowaniu kinofilii w Polsce.

Udział Zorzy we współczesnych Konfrontacjach będzie dla tego kina powrotem do tradycji, bo i ona znajdowała się na mapie peerelowskich Konfrontacji Filmowych.

Firma Gutek Film we współpracy z najlepszymi kinami studyjnymi w 18 miastach w Polsce postanowiła wskrzesić ducha tego kultowego wydarzenia. Konfrontacje Filmowe powracają w nowej odsłonie. W programie tegorocznej – pierwszej od 1993 roku – znajdzie się 14 tytułów. Każdy z nich został nagrodzony lub miał międzynarodową premierę na jednym z najważniejszych festiwali filmowych świata: w Cannes, Wenecji i Berlinie.

Tytuły, które składają się na Konfrontacje Filmowe zostaną zaprezentowane przedpremierowo. Większość z nich trafi do repertuarów kin dopiero później, a niektóre nigdy. Wszystkie łączy to, że będzie o nich głośno w najbliższym sezonie.

Program:

09.09 Piątek
godz. 18.30 – IO
Oglądany z perspektywy szarego osiołka świat i ludzie. Nagroda Jury dla Jerzego Skolimowskiego na tegorocznym Cannes.

10.09 Sobota
godz. 18.30 - Tori i Lokita
Opowieść o parze imigrantów lawirujących pomiędzy pracownikami belgijskiego socjalu a gangsterami z Liege. Film najwybitniejszego obecnie europejskiego duetu reżyserskiego, braci Dardenne.

godz. 20.30 - W trójkącie
Po zatonięciu luksusowego jachtu młoda para walczy z pozostałymi pasażerami o przetrwanie na bezludnej wyspie. Ruben Östlund znów szokuje.

11.09 Niedziela
godz. 18.30 – Blisko
Zmysłowa opowieść belgijskiego reżysera Lukasa Dhonta o przyjaźni dwóch trzynastoletnich chłopców.

godz. 20.30 - Bohater
Irański reżyser Ashgar Farhadi potrafi opowiadać skomplikowane, sensacyjne historie. Podczas dwudniowej przepustki w ręce Rahima trafia torba z kosztownościami – mężczyzna staje przed dylematem, czy przywłaszczyć zgubę, spłacić wierzyciela i zapewnić sobie wolność, czy też postąpić zgodnie ze swoim sumieniem i odnaleźć właściciela.

12.09 Poniedziałek
godz. 18.30 Alcarras
Hiszpańska reżyserka Carla Simón cały czas trzyma poziom. Życie rodziny rolników zmienia się, gdy właściciel ich dużej posiadłości umiera, a jego spadkobierca postanawia sprzedać ziemię.

13.09 Wtorek

godz. 18.30 – Prześwietlenie
Fani rumuńskiej nowej fali na pewno nie pominą najnowszego dzieła Cristiana Mungiu ("4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni"). Utrzymana w konwencji realizmu magicznego opowieść o wsi zagubionej gdzieś w górach i jej mieszkańcach: Rumunach, Węgrach i Niemcach.

14.09 Środa

godz. 18.30 - Holy Spider
Historia seryjnego mordercy, który w Jordanii w 2000 roku zabijał pracownice seksualne pod pretekstem oczyszczania miasta. Film niepokornego irańskiego reżysera Alki Abbasiego (m.in. „Granica”).

15.09 Czwartek

godz. 18.30 – Nostalgia
Film weterana włoskiego kina Mario Martonego. Opanowana przez camorrę dzielnica Neapolu, Rione Sanità , jest główną bohaterką poruszającej opowieści o fatum i spotkaniu z cieniem – tym ukrytym w labiryncie miasta i tym czającym się w duszy.

16.09 Piątek

godz. 18.30 - Podejrzana
Precyzyjnie opowiedziany thriller przez Chan-wook Parka, twórcę „Oldboya”, „Pani Zemsty” i „Służącej”. Detektyw zaczyna odczuwać fascynację i podejrzliwość wobec wdowy po zamordowanym mężczyźnie.

17.09 Sobota

godz. 18.30 Pamfir
Bardzo aktualny w kontekście rosyjsko-ukraińskiej wojny film Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka. Leonid, zwany Pamfirem, po dłuższej nieobecności wraca do rodzinnej wioski gdzieś na granicy Ukrainy z Rumunią. Stęskniony za nim syn w akcie desperacji podpala cerkiew – wierzy, że w ten sposób zatrzyma ojca w domu. Problem w tym, że świątynia nie należy już do Kościoła, lecz do miejscowej mafii…
godz.

20.30 Nitram
W 1996 roku Martin Bryant zastrzelił w tasmańskim mieście Port Arthur 35 osób, raniąc kilkadziesiąt kolejnych. To największy tego typu zamach w historii Australii. Reżyser Justin Kurzel nie odtwarza jednak samego momentu masakry. Choć we wcześniejszych filmach, takich jak „Snowtown” czy adaptacja Szekspirowskiego „Makbeta”, nie szczędził pokazywania przemocy, to tym razem interesuje go próba zgłębienia charakteru zabójcy.

18.09 Niedziela

godz. 18.30 – Sundown
Film meksykańskiego reżysera Michel Franco znanego w Polsce chociażby dzięki takiemu tytułowi, jak „Nowy porządek”. Dobrze sytuowani Neil (Tim Roth) i Alice (Charlotte Gainsbourg) wyruszają wraz z dziećmi na beztroskie wakacje do kurortu. Bohaterowie myślący przez pryzmat stereotypów, nieświadomi własnego uprzywilejowania i wyraźnie zagubieni w egzotycznym raju, budzą na przemian rozbawienie, niechęć i współczucie.
godz.

20.30 - Silent Twins
Film polskiej dokumentalistki Agnieszki Smoczyńskiej. Jest to prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi zamilkły dla świata zewnętrznego. Jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki, jednak z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek – niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto