Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sto dni do matury! Rozpoczynamy studniówkowy sezon

Celina Wojda [email protected]
Jak mawiają absolwenci liceów i techników, studniówka jest takim panaceum na naukę do maturalnego egzaminu, bo każdy obiecuje sobie, że po balu zacznie się uczyć. A jak jest w rzeczywistości to już każdy dobrze wie.

Bal studniówkowy to jedna z ostatnich szkolnych imprez organizowana w tak licznym gronie. Czerwona podwiązka i polonez - to oznaka, że czas na studniówkowy bal. A W Szczecinie w ten weekend odbędą się pierwsze studniówki. Sezon potrwa nawet do końca lutego.

Zabawa studniówkowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla maturzystów. Oznacza przede wszystkim, że zaczęło się odliczanie do matury, a po drugie jest to ostatnia szkolna zabawa w tak licznym gronie. Nie sposób stwierdzić kiedy i gdzie odbyła się pierwsza szkolna studniówka, ponieważ jej korzenie sięgają czasów odległych, w których powstawały pierwsze uczniowskie społeczności.

Bal, do którego trzeba się przygotować

Maturzyści różnie traktują studniówki. Dla jednych jest to ważny bal, a dla drugich zwykła szkolna impreza. Jednak idąc na studniówkę przyszli absolwenci chcą wyglądać zjawiskowo. Ważne jest przygotowanie do zabawy. Chodzi między innymi o to, żeby nie traktować zbyt poważnie studniówkowej zabawy i nie przesadzać z powagą w balowym stroju. Szczególnie młode dziewczęta chętniej w tym wieku manifestują swoją niezależność i dorosłość. Rezultat jest taki, że piękne młode dziewczyny, zamiast rzucać na kolana swoją naturalnością, wdziękiem, bezpretensjonalnością, odziane są w sztywne szeleszczące tafty, wieczorowe ciężkie makijaże, oraz koki - niestety wyglądają posągowo i sztucznie.

Trendy studniówkowe są bardzo różne. Przy całym szaleństwie należy zachować jednak własny styl. Dopasowanie kreacji do swoich indywidualnych cech sylwetki, umiejętność korzystania z dodatków, zabawa kolorami, dobre samopoczucie jest najważniejsze.

Garnitur dla młodego mężczyzny to poważna sprawa. Zaraz po balu przyjdzie matura, egzaminy na studia. Należy podejść do sprawy skrupulatnie i profesjonalnie. Jeśli chodzi o kolor, to czarny jest zbyt oficjalny więc granatowy będzie doskonałym wyborem. A buty? Powinny być wygodne z naturalnej skóry, która pracuje z nogą.

Zwyczaje

Zwyczajów i przesądów z nią związanych jest cała masa. Należy jednak pamiętać, że trzeba je traktować nieco z przymrużeniem oka. Ale nie powinno się o nich też zapominać, ponieważ gwarantują one pomyślność podczas egzaminu maturalnego. Tak na wszelki wypadek, bo jeśli nawet nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą.

Każda studniówka rozpoczyna się tradycyjnym polskim tańcem, jakim jest polonez. Jest to jeden z najstarszych tańców ludowych, którego pierwowzorem był taniec pieszy, wykonywany wśród ludu. Z czasem przyjął się on na dworach królewskich i stanowił on element ceremoniału dworskiego - parada szlachty przed monarchą. Tańczony był również na rozpoczęcia balów i tak pozostało do dziś.

Kolejnym przesądem jest kolor czerwony. Tradycja głosi, że każda dziewczyna powinna mieć założoną na lewą stronę, czerwoną bieliznę, którą w dniu egzaminu także założy z tym, że na stronę prawą. Dodatkowo żadnej z pań nie powinno zabraknąć czerwonej podwiązki.

Jednym z najbardziej znanych przesądów studniówkowych jest ten, który mówi wyraźnie: żadnego obcinania włosów aż do samej matury.

Obowiązkowo należy mieć coś pożyczonego, a panowie muszą zainwestować w nowy garnitur, który później założą na egzamin.

Studniówki w Szczecinie

4 stycznia, swoją studniówkę ma już zaplanowane LO Mistrzostwa Sportowego w centrum Kształcenia Sportowego. 5.01 - Zespół Szkół Elektryczno - Elektronicznych.

12 stycznia, w piątek bawić się będą maturzyści z LO z Oddziałami Integracyjnymi; VI LO im. S. Czarnieckiego; Zespołu Szkół Nr 3 im. Prof. O. Langego; Zespołu Szkół Budowlanych im. K. Wielkiego oraz VII LO im. K.K. Baczyńskiego.

W sobotę, 13 stycznia imprezę organizuje: Zespół Szkół nr 6 im. M. Reja; Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 9; Zespół Szkół nr 4 im. Armii Krajowej; XXIII LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 oraz XV LO w Zespole Szkół Nr 4 im. Armii Krajowej.

Po feriach bale studniówkowe odbędą się w I LO im. M. Curie - Skłodowskiej Zespole Szkół Nr 2 im. W. Orkana - piątek, 2 lutego.

3 lutego - IX LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 6 im. Bohaterów Monte Cassino oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego.

9 lutego swój bal będą mieli maturzyści z XIV LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2. Dzień później, 10 lutego w sobotę: II LO im. Mieszka I; Zespół Szkół nr 8 im. S. Staszica oraz Zespół Szkół Łączności.

16 lutego będą bawić się licealiści z XVIII LO w Zespole Szkół Nr 5 im. Józefa Wybickiego.

A w ostatni weekend lutego, w sobotę, 24 lutego, maturzyści z V LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im A. Asnyka.

Raczej restauracje

Organizując studniówkę szkoły zdecydowanie wybierają szczecińskie restauracje i domu weselne.

Większość imprez odbędzie się w hotelu Radisson Blu. Bale będą organizowane także w Hotelu Dobosz w Policach, Hotelu Wulkan, Park Hotelu czy w Sali Bankietowej przy ul. Europejskiej.

Organizowanie studniówki w restauracji czy hotelu jest dużo wygodniejsze, niż w szkolnej auli czy sali sportowej. Wymaga to dużo mniej pracy, bo obsługa lokalu dba o wystrój, porządek, jedzenie.

Zobacz też:

Studniówka - Taniej w restauracji, niż w powiatowej hali

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto