Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawę zastrzelenia wilka w Beskidzie Niskim prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krośnie

Bogdan Hućko Wojciech Huk/ PAP
Wilk zastrzelony 19 listopada 2023 roku w okolicach Olchowca
Wilk zastrzelony 19 listopada 2023 roku w okolicach Olchowca Zenon Wojtas/ Magurski Park Narodowy
Prokuratura Okręgowa w Krośnie prowadzi dochodzenie w sprawie zastrzelonego wilka w Beskidzie Niskim. Na tym etapie śledztwo prowadzone jest w sprawie. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

- Powadzimy w tej sprawie czynności dowodowe

– powiedziała nam prokurator Beata Piotrowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krośnie.

Przypomnijmy – 19 listopada 2023 r. najprawdopodobniej podczas zbiorowego polowania w okolicach Olchowca w Beskidzie Niskim został zastrzelony wilk. Policję powiadomił pracownik Magurskiego Parku Narodowego.

Do zdarzenia doszło na terenie Nadleśnictwa Dukla, w sąsiedztwie Magurskiego Parku Narodowego. Zastrzelony wilk to samiec alfa, przywódca stada. Na tuszy zwierzęcia widoczna była rana postrzałowa.

W Magurskim Parku Narodowym – według szacunkowych danych – żyje około 20-23 osobników w trzech watahach.

To drugi przypadek zastrzelenia wilka w Beskidzie Niskim. W grudniu 2022 r. ten drapieżnik został zastrzelony w pobliżu Huty Polańskiej na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Sprawcy nie ustalono i śledztwo zostało umorzone.

Wilki są prawnie chronione w Polsce od 1988 roku. Drapieżniki są chronione także dyrektywą siedliskową UE oraz Konwencją Berneńską. Wilk znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych i ginących w Polsce, a także na czerwonej liście gatunków zagrożonych w Karpatach.

Szkody wyrządzone przez wilki oszacowano na ponad 360 tysięcy złotych

Drapieżniki wyrządzają szkody. Są coraz częściej widywane w pobliżu domostw. W 2023 roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Rzeszowie wpłynęło 143 zgłoszenia o szkodach wyrządzonych przez wilki. Łączne straty oszacowano na kwotę ponad 360 tys. zł.

Jak poinformował PAP rzecznik prasowy RDOŚ Łukasz Lis, w przypadku wilków liczba zgłaszanych szkód od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

- Tak samo jest w przypadku wypłacanych odszkodowań. Wypłacane kwoty wahają się średnio w okolicy 300 tys. zł

– dodał.

Rzecznik dla zobrazowania podał, że w 2022 roku zgłoszonych szkód było 146, a kwota jaką wypłaciła RDOŚ to blisko 300 tys. zł.

Najczęściej zgłaszanymi szkodami są straty w pogłowiu zwierząt gospodarskich. Ofiarą wilków padają głównie owce, ale również kozy, bydło i konie.

Jak podkreślił Łukasz Lis, kwota odszkodowania wyliczana jest na podstawia wartości rynkowej. Zastrzegł przy tym, że rekompensata nie obejmuje utraconych korzyści.

Zasady szacowania szkód są określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2018 r.

Lis zaznaczył, że szkody szacują pracownicy RDOŚ.

- Przeprowadzamy oględziny, szacujemy szkody i wypłacamy odszkodowania, jednak są to pieniądze Skarbu Państwa, bo to Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry

– powiedział.

Na Podkarpaciu liczba wilków z roku na rok jest większa. Dlatego lokalne samorządy coraz częściej występują o odstrzał tych osobników, które pojawiają się w pobliżu zabudowań. W tym roku, jak podał przedstawiciel RDOŚ, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała kilka takich zezwoleń dotyczących kilkunastu wilków w województwie. Dwie decyzje były odmowne.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto