MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszowscy radni przyjęli dziś Strategię Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Za wizytówki miasta w ujęciu wydarzeń kulturalnych ankietowani uznali: Noc Muzeów, Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury (na zdj.), Carpathia Festival oraz Święto Paniagi.
Za wizytówki miasta w ujęciu wydarzeń kulturalnych ankietowani uznali: Noc Muzeów, Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury (na zdj.), Carpathia Festival oraz Święto Paniagi. Barbara Galas
Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta radni jednomyślnie przyjęli Strategię Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030. Cel numer jeden to wzmocnienie działalności kulturalnej i pozycji Rzeszowa na arenie polskiej i międzynarodowej.

Nowa strategia rozwoju kultury pomoże miastu lepiej poznać potrzeby kulturalne mieszkańców oraz stworzyć bardziej precyzyjny wniosek w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku.

- Nowa strategia to wynik ogromnej pracy ponad 100 ludzi tworzących środowiska kulturalne Rzeszowa. To cały szereg spotkań, badania, które zrealizowaliśmy, najróżniejsze projekty badające potrzeby mieszkańców miasta i okolic. To w końcu tysiąc stron dokumentów różnego rodzaju, które przekazaliśmy ostatecznie do Wydziału Kultury - opisał dr hab. prof. UW Dariusz Tworzydło z firmy Exacto, jeden z autorów strategii.

Dodał, że w badaniach ważne były również rozmowy z dziennikarzami, przedsiębiorcami, przedstawicielami miasta oraz ankiety wśród samych mieszkańców Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Podsumował też wydatki miasta na kulturę: tylko w okresie od 2017 do 2021 roku, wzrosły ponad dwukrotnie: z 19,44 mln zł do 45,23 mln zł.

Oto kilka wniosków zawartych w liczącym ponad sto stron dokumencie:

- Przedstawiciele środowisk kulturalnych miasta przyznali, że należy ograniczyć liczbę masowych wydarzeń organizowanych w Rzeszowie na rzecz mniejszych inicjatyw kulturalnych, w tym tych należących do wydarzeń z zakresu kultury wysokiej. W opinii tej grupy respondentów Rzeszów powinien stawiać na działania niekomercyjne, bardziej edukacyjne i wartościowe, niż inicjatywy i wydarzenia o charakterze masowym.

- Konieczność podjęcia działań mających na celu organizację wydarzeń i inicjatyw kulturalnych w Rzeszowie w taki sposób, aby nie nakładały się one w ramach jednego wspólnego kalendarza.

- Zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy wydarzeniami bezpłatnymi a płatnymi. Biletowane wydarzania kulturalne powinny uwzględniać różnego rodzaju zniżki dla studentów, seniorów, a ich wysokość powinna być dostosowana do poziomu zarobków w regionie.

- Wśród obszarów kultury, które należałoby uwzględnić w przyszłych działaniach kulturalnych znalazła się m.in. literatura.

- Konieczność stworzenia nowego miejsca na mapie kulturalnej miasta – Centrum Kulturalnego Rzeszowa.

- Zdaniem badanych miasto nie posiada miejsca, które pomieściłoby co najmniej 500 widzów. Idealna byłaby sala widowiskowa na przynajmniej 1000 widzów, a także sala kameralna i klubowa. Rzeszów dysponuje również
niewystarczającą liczbą profesjonalnych scen.

- Rozszerzenie dotychczasowego wsparcia artystów.

- Konieczność zatrzymania w przestrzeni miejskiej lokalnych artystów.

- Możliwość nagradzania mecenasów kultury przez Prezydenta Miasta Rzeszowa.

- Średnio 3/5 ankietowanych mieszkańców Rzeszowa i okolic wyraziło zadowolenie z jakości oferty kulturalnej Rzeszowa.

- Prawie połowa badanych zwraca uwagę na rozwój obszaru muzycznego w Rzeszowie (rekordowe 46%).

- Za wizytówki miasta w ujęciu wydarzeń kulturalnych ankietowani uznają: Noc Muzeów, Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, Carpathia Festival oraz Święto Paniagi.

- Rzeszów został oceniony przez ankietowanych jako miasto, w którym warto spędzić przynajmniej jeden dzień (82%), estetyczne (79%), rozwijające się (78%), znajome (76%) i bezpieczne (75%).

- Rozwój rzeszowskiej kultury to również stały wzrost funduszy przeznaczanych na ten cel. Miasto powinno w opinii badanych systematycznie zwiększać nakłady na podmioty i organizacje kulturalne, ale również na wsparcie
lokalnych twórców i artystów oraz wynagrodzenie przeznaczane dla osób pracujących w instytucjach kultury.

- Strategia Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030 to niezwykle wartościowy dokument. W nowej wizji rozwoju Rzeszowa kultura to jeden z najważniejszych filarów. To czynnik, w który opłaca się inwestować. Jego skutkiem jest rozwój społeczny i ekonomiczny. Twórcom strategii dziękuję za zaangażowanie, poświęcenie, otwartość i elastyczność. Jestem przekonany, że to świetne preludium, żeby teraz pokazać nasz potencjał w kulturze całej Europie - mówił podczas sesji Rady Miasta Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto