Facebook timeline już dla wszystkich. Całe życie na jednej linii

2011-12-16 02:34:47

Pani Tablicy już dziękujemy. Teraz czas na Pana Timeline-a, new way to express who you are - jak powiedział we wrześniu na F8 Mark Zuckerberg. Nie trudno się z nim nie zgodzić, że to coś nowego, ale czy na pewno do wyrażania siebie? Póki co, to ja mam w(y)rażenie, że raczej do podglądania kogoś innego.


Od teraz każdy, kto uruchomi u siebie profil w formie timelinu da swoim znajomym szansę na prześledzenie całego facebookowego życia od momentu narodzin aż po chwilę obecną. Można przeglądnąć wszystko, co do tej pory było gdzieś głęboko zakopane na wallu.


Ta, wiem, że każdy decyduje o tym co publikuje i ma świadomość (a przynajmniej powinien), że to oglądają setki, ale trzeba sobie zdać sprawę z tego, że facebook, jak i ogólnie portale społecznościowe są młodym zjawiskiem, które dorasta razem z nami. Trzy, cztery lata temu było to dla nas coś nowego i wtedy tej świadomości nie posiadaliśmy. Na co z resztą wpadłem przeglądając dziś swój timeline.


Co znalazłem? - Całą masę materiału nadającego się do jakichś socjopodobnych badań. Kiedyś dzieliliśmy się czymś innym niż teraz. Lajkowaliśmy co innego niż teraz. Komentowaliśmy co innego niż teraz. I nie jest to według mnie spowodowane tą normalnością co to, że zamiast Świerszczyka czytamy Wyborczą lub zamiast Dzieci z Bullerbyn Władcę Pierścieni, ale tym, że odnaleźliśmy się w tym ś(f)iecie i relacje międzyludzkie w nim są całkiem serio.


Srsly, kogo to by teraz obchodziło, że jem kisiel? Pewnie dostałbym parę "lubię to", tak dla zasady, ale nie stało, by się to przedmiotem absorbującej debaty. A wyobraźcie sobie, że kilka lat temu moi znajomi potrafili się zainteresować jakiego smaku owy kisiel sobie ugotowałem, czy wolę budyń i dlaczego nie czekoladowy.


Timeline dużo nam też powie o historii rozwoju social media. Np. taki post "Łoo ja cię :D 7 ludzików on-line na FB, normalnie rekord :D" pokazuje jak mało Polaków wówczas korzystało z facebooka - 7 online (bo znajomych było może ze 30) to było coś! Teraz tak mało znajomych online nigdy nie mam. Nawet w tym momencie o 4 w nocy na fb siedzi 12 nocnych marków. Albo blogerów.


A Wy jak się zapatrujecie na timeline? Czekacie aż ekipa z Palo Alto sama go Wam uruchomi czy już macie? Podzielcie się ze mną jakie smaczki z przed kilku lat wynaleźliście na swojej osi czasu!


Przy okazji, subscribe me: facebook.com/p.wrotny.

Jesteś na profilu Piotr Wrotny - stronie mieszkańca miasta Rzeszów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj