Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie ze Słociny. Projekt „Słocińskie Korzenie Wolności" w Rzeszowskim Domu Kultury [ZDJĘCIA]

OPRAC.: KD/RDK
Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00
Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00 fot. Mateusz Sieńko
Mieszkańcy Rzeszowa, a szczególnie osiedla Słocina, po raz kolejny zyskają okazję przeniesienia się w czasie, by stać się świadkami ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. Wszystko za sprawą projektu Rzeszowskiego Domu Kultury pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności".

Po wielkim sukcesie ubiegłorocznego projektu „Dama z Kotylionem” poświęconego postaci Heleny Szajer, Rzeszowski Dom Kultury powraca z kolejna inicjatywą, której celem jest wspomnienie zasłużonych dla polskiej wolności mieszkańców dawnej wsi Słocina.

Tegoroczny projekt pod nazwą „Słocińskie Korzenie Wolności” ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat wybitnych słocińskich bohaterów z czasów Bitwy Warszawskiej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Motywem przewodnim projektu „Słocińskie Korzenie Wolności” będzie wystawa „Słocińscy bohaterowie Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej”, poświęcona pamięci osób walczących z bolszewikami, które wychowały się w dawnej wsi Słocina - aktualnie jednego z osiedli Rzeszowa. Wśród broniących dopiero co odzyskanej wolności znaleźli się: Michał Aletański, Władysław Bereś, Tadeusz Gliwa, Józef Gnat, Stanisław Kaznecki, Antoni Kłapa oraz Władysław Stanio. Wcześniej, podczas I wojny światowej, o tę wolność walczyli między innymi Edward i Józef Beresiowie.

Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę, 4 października, w sali wystawienniczo-multimedialnej Rzeszowskiego Domu Kultury filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154. Wystawę będzie można oglądać do dnia 30 października 2020 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-19:00.

- Dla zwiedzających przygotowane zostaną bezpłatne pamiątkowe katalogi wystawy, stylizowane na gazety rzeszowskie okresu międzywojennego

- informuje Daniel Czarnota z Rzeszowskiego Domu Kultury.


ZOBACZ TEŻ: 6 rzeczy, których nie wiedziałeś o Pomniku Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto