Fotografie wykonane zostały przez rodzinę Edwarda Janusza. Wernisaż odbędzie się 3 maja o godz. 14.00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa zaprasza do zwiedzania wystawy fotografii „W międzywojennym Rzeszowie”. Prezentowane fotografie zostały wykonane przez rodzinę najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza i pochodzą ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Tematem wystawy jest życie codzienne w Rzeszowie w latach 20. i 30. XX wieku.

Do 1914 r. Edward Janusz, a później członkowie jego rodziny wykonywali tysiące fotografii, które przetrwały do dziś i są skarbnicą wiedzy dla współczesnych. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa posiada w swoim archiwum 1850 negatywów szklanych autorstwa E. Janusza i rodziny.

- Na wystawie pokazujemy ówczesnych mieszkańców Rzeszowa, wygląd miasta - mosty, fragmenty ulic, m. in. budowę kanalizacji na ul. Kopernika w 1936 r., budynki - willę syna Edwarda Janusza - Fryderyka oraz scenki rodzajowe – odpoczynek córek Edwarda Janusza nad Wisłokiem czy ćwiczenia wykonywane przez członków Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” - przybliża Barbara Bokota-Tomala, specjalista plastyk w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa


Wystawę „W międzywojennym Rzeszowie” można zwiedzać od 3 do 31 maja 2018 r., od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 17, w soboty w godz. 11 - 17.

Wernisaż odbędzie się 3 maja (czwartek), o godz. 14 w galerii przy ul. 3 Maja 9.

Do 19 czerwca 2018 r. Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa prezentuje również wystawę plenerową na ul. 3 Maja (wzdłuż budynku nr 9). Na planszach wystawy możemy obejrzeć scenki z międzywojennego Rzeszowa, m. in. wygląd ulic, wyścigi cyklistów, pierwsze dorożki, odpoczynek nad Wisłokiem, wizytę ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego w Zakładach Cegielskiego, a także początki motoryzacji i lotnictwa w naszym mieście. Fotografie pochodzą ze zbiorów Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oraz prywatnych: Mariana Błahuta, Marka Czarnoty i Zbigniewa Tybury.
zobacz też: Inauguracja fontanny multimedialnej w Rzeszowie

Czytaj także

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!