Jednolite stroje i wspólnota mają istotny wpływ podczas wybierania drogi życia konsekrowanego. To wynik sondażu przeprowadzonego przez Georgetown University na zlecenie Krajowej Konferencji Powołań Zakonnych. Ankietą objęto 62 250 braci i sióstr.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Da się zauważyć wiele zmian. Coraz więcej amerykańskich zakonników i zakonnic to osoby w podeszłym wieku. 91 proc. sióstr i 75 proc. braci ma 60 i więcej lat. Z raportu wynika, że 94 proc. obecnych zakonników to osoby rasy białej, natomiast pośród wstępujących do zakonów przedstawiciele białej rasy stanowią około 60 proc.

Kryzys powołań dotknął szczególnie wspólnoty, w których zrezygnowano z habitów i elementów życia wspólnego. Tymczasem teraz młodych ludzi przyciąga do wstąpienia na drogę życia konsekrowanego jego tradycyjny styl, na który składają się m. in. przebywanie we wspólnocie, wspólna modlitwa i liturgia godzin. Z przeprowadzonych badań wynika, że wśród nowych braci i sióstr zakonnych dwie trzecie wybrało te wspólnoty, w których habit nosi się zawsze lub podczas modlitw i pracy duszpasterskiej. Przeciętny wiek kobiet, które ostatnio wstąpiły do zakonów, to 32 lata. Dla mężczyzn wiek ten wynosi 30 lat.

Wiadomości Rzeszów, Wydarzenia Rzeszów

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!