Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariat może zmienić twoje życie

Redakcja
Wolontariat staje się coraz częściej dostrzegany, kojarzony z sukcesem, optymizmem, szacunkiem. Dla wielu młodych ludzi wolontariat jest modny, bycie wolontariuszem daje szanse na rozwój oraz lepsze perspektywy.

Rynek pracy stał się bezlitosny. Dobre wyniki w nauce już nie wystarczą. Trzeba wykazać się dodatkową aktywnością. By odnieść sukces należy zaskoczyć pracodawcę osiągnięciami bądź samemu stać się chlebodawcą dla innych. Nie jest to proste, ale możliwe.
Mateusz Mokrzycki, Mariusz Zabrzeski oraz Monika Białkowska to trójka absolwentów Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Im wolontariat nakreślił ścieżkę rozwoju oraz przyczynił się do osiągnięcia sukcesu. 
Mateusz jest osobą pochodzącą z małej podkarpackiej miejscowości. Historia jego życia jest bardzo kręta i burzliwa.
- W młodości byłem rozrabiaką, nienawidziłem szkoły, miałem bardzo słabe stopnie w nauce – mówi.
Sytuacja materialna nie pozwalała mu na branie korepetycji, czy udział w zajęciach sportowych. Mimo wszystko, w roku akademickim 2013 otrzymał medal oraz dyplom Najlepszego Absolwenta Wydziału Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, napisał oraz zrealizował dwa autorskie projekty w ramach Programu Młodzież w działaniu. Został Absolwentem Klubu Młodych Liderów, laureatem projektu „Gra Obywatelska".
Co się zmieniło?
Na listę studentów Ratownictwa Medycznego Mateusz został wpisany ostatniego dnia rekrutacji. Składając dokumenty usłyszał:
- Mam nadzieję, że moje czekanie po godzinach pracy odwdzięczy się tym, że będzie pan bardzo dobrym studentem – powiedziała pani z komisji rekrutacyjnej. To był impuls do zmian. Chłopak postanowił rozpocząć przygodę z wolontariatem.
- Podjąłem wtedy najlepszą decyzję w życiu! - wspomina.
Program Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności „PROJEKTOR – wolontariat studencki" był jedną z głównych przyczyn zmian w życiu Mateusza. Pierwsze projekty, wyjazdy do lokalnych szkół przynosiły satysfakcję i zmieniały go jako człowieka . Wraz z finalizacją kolejnych projektów stawał się coraz bardziej pewny siebie. Po solidnie wykonywanych obowiązkach wolontariusza stał się liderem, nauczył się współpracować z ludźmi, zarządzać projektami. Wolontariat otworzył bramy na zwiedzenie najpiękniejszych zakątków Polski i Europy.
Spełniając marzenia innych, spełniał własne. W roku 2011 otrzymał tytuł „Wolontariusz Podkarpacia 2011". Bogaty w wiedzę oraz doświadczenie zdobyte w Projektorze postanowił napisać swój pierwszy projekt do Unii Europejskiej. Aprobata ze strony Komisji Europejskiej wpłynęła na to, że odważył się pisać kolejne, również cieszące się powodzeniem.
W wolontariacie zaraził się nowymi pasjami. Teatr tańca z ogniem, chodzenie na szczudłach, animacja czasu wolnego – tym również Mateusz dzieli się z innymi.
- To jest niesamowite uczucie wygrać z przeznaczeniem, niczym narodzić się raz jeszcze, tym razem w lepszym życiu - mówi.
Kolejną osobą wychowaną przez wolontariat jest Mariusz Zabrzeski. Od zawsze był człowiekiem ambitnym, ale jak sam ciągle przypomina, również leniwym.
- Zarówno lenistwo, jak i ambitne podejście do przyszłości wynika z dorastania z bratem bliźniakiem, ponieważ chciałem być lepszy od niego i jednocześnie korzystać z jego pomocy, co prowadziło do lenistwa – mówi z uśmiechem. W Rzeszowie pojawił się przypadkiem, ponieważ myślał, że to w tym mieście osiągnie więcej niż w swoich okolicach. Jak się później okazało to była najbardziej trafna decyzja w jego życiu.
Przygoda Mariusza z wolontariatem rozpoczęła się w tym samym czasie w którym zaczęła się Mateusza.
- Pamiętam pierwszą wizytę przedstawicieli programu „Projektor – wolontariat studencki, powiedziałem do Mateusza, może spróbujemy? I tak się zaczęło... – mówi. Początkowo projekty były związane jedynie z tematyką pierwszej pomocy, ponieważ z tym był związany kierunek studiów - ratownictwo medyczne. Jednak z upływem czasu jego zakres działań się poszerzał, zwiększały się również jego zainteresowania i kompetencje.
Uczestniczył w licznych szkoleniach i kursach, prowadził zajęcia z komunikacji, pracy w zespole, kuglarstwa oraz wielu innych dziedzin.
- Praca z młodzieżą i dziećmi uskrzydla, daje satysfakcje oraz chęci do dalszej pracy – dodaje. W ten sposób, skromny chłopak z gór, jak każdy go określał, stał się jedną z najbarwniejszych i najbardziej pozytywnych oraz otwartych osób w programie, stał się po prostu góralem z krwi i kości.
Działania Mariusza zostały docenione, otrzymał tytuł „Wolontariusz Podkarpacia 2011".
- Zabawnie się złożyło, ponieważ każdy, kto zna mnie i Mateusza wie, że prawie wszędzie razem działamy i podobnie było z tytułem „Wolontariusz Podkarpacia 2011", obaj go otrzymaliśmy i bardzo się cieszę, że tak właśnie wyszło – komentuje. Później dzięki doświadczeniu nabytym jako lider i realizator licznych projektów, stworzył wraz z Mateuszem Mokrzyckim projekt w ramach programu „Młodzież w działaniu", który spotkał się z aprobatą ze strony komisji. W międzyczasie wszystkich działań odbył 3-miesięczne praktyki w Niemczech w ramach programu Erasmus. Aktualnie realizuje staż absolwencki otrzymany za wybitne osiągnięcia i działania nie tylko naukowe, ale również na rzecz uczelni i społeczności lokalnych. Jest również koordynatorem trzeciej już edycji kampanii edukacyjnej „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa", skupionej na tematyce pierwszej pomocy.
Dzięki wolontariatowi Mariusz rozwinął również pasje, które pielęgnuje do dziś. Są to teatr tańca z ogniem, chodzenie na szczudłach, podróże.
- Wolontariat zmienił moje życie, dzięki niemu mam to co mam, najlepszego przyjaciela, ukochaną dziewczynę oraz masę wspomnień i osób, które poznałem. Wszystko zlepiło się w spójną całość i nie wyobrażam sobie gdyby tego nie było – mówi Mariusz Zabrzeski.
Kolejną osobą dla której działalność w wolontariacie pozwoliła przeżyć wiele niezapomnianych chwil i przygód, ale także rozwijać się i zdobywać doświadczenie jest Monika Białkowska, absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie na kierunku edukacja dla bezpieczeństwa i zarządzanie kryzysowe oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego – ratownictwo medyczne. Jej działalność w wolontariacie rozpoczęła się od pierwszej edycji Pikników Naukowych „Młody Nobel". Monika wzięła udział w czterech edycjach tej kampanii edukacyjnej, a w ostatniej z nich była koordynatorem dziedziny pierwsza pomoc. Poza tym realizowała również projekty systematyczne, wakacyjne i feryjne w całej Polsce w ramach programu „PROJEKTOR - wolontariat studencki".
Do chwili obecnej realizuje projekty związane przede wszystkim z jej wykształceniem nt. pierwszej pomocy, bezpieczeństwa. Poza tym zaangażowała się również w projekt „W banku w sejfie czy w skarpecie" realizowany przez Fundację Narodowego Banku Polskiego. Dzięki działalności w wolontariacie edukacyjnym otrzymała tytuł „Wolontariusza Podkarpacia 2011".
Monika brała udział w wolontariacie sportowym. Wszystko rozpoczęło się od wyjazdu na Międzynarodowe Warsztaty Taneczne w Murzasichlu, gdzie pełniła opiekę medyczną nad uczestnikami i kadrą obozu.
- Były to niezapomniane chwile. Mogłam patrzeć jak młodzi tancerze przygotowują się do zawodów tanecznych, a przede wszystkim mistrzostw świata. Tak się w to wkręciłam i spodobałam, że współpracuję z tym studiem już ponad dwa lata - opowiada.
W ramach współpracy z Polską Federacją Tańca Monika wyjechała na Mistrzostwa Świata Tańca Współczesnego organizowanego w Mikołajkach, gdzie była wolontariuszem i zajmowała się organizacją biura zawodów. Oprócz tematyki tańca, Monika swobodnie czuła się także w sporcie, dlatego zgłosiła się i była wolontariuszem podczas „Wielkiego Dnia Otwartego na Stadionie Narodowym"
- Bardzo chciałam zobaczyć jak wygląda nowy stadion, dlatego od razu zgłosiłam się kiedy przez przypadek znalazłam informacje o rekrutacji wolontariuszy do tego wydarzenia. Poznałam stadion, ale przede wszystkim mogłam zobaczyć jak organizowana jest i zabezpieczana impreza masowa.
Podczas tych wszystkich wyjazdów zdobywała doświadczenie, rozwijała się, a przede wszystkim poznawała wielu ludzi, którzy podobnie jak ona włączają się w różne działania społeczne. Dzięki temu co wyniosła ze swojej działalności oraz wielu szkoleń w jakich uczestniczyła nt. wolontariatu, współpracy w grupie, zarządzania zespołem włączyła się i tworzyła Kampanię edukacyjną „Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa-ratujemy i uczymy ratować", realizowaną w województwie podkarpackim z tematyki pierwszej pomocy. „Koordynowałam dwie edycje tej kampanii, różnie się układało.
Ostatnim wielkim osiągnięciem Moniki było uzyskanie dofinansowania ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej, na realizacje jej autorskiego projektu edukacyjnego Młodzieżowe Centrum Bezpieczeństwa. W ramach projektu uczniowie z dwóch gimnazjów mogli uzyskać wiedze i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa dzięki warsztatom, happeningom oraz wyjeździe studyjnym do instytucji związanych z ratownictwem.
Mateusz, Monika i Mariusz (na zdjęciu od lewej) rozpoczęli studia w taki sam sposób jak ich koledzy, koleżanki. Ta trójka potrafiła w odpowiednim czasie zrobić krok do przodu chcąc wykorzystać czas studiów jak najlepiej. Wolontariat, który pojawił się na ich drodze, z którego skorzystali stał się szansą na lepszą przyszłość. W obecnym czasie każda z tych osób jest liderem lokalnych zmian. Ty również możesz osiągnąć sukces. Nie trać czasu, zrób krok ku lepszej przyszłości – wybierz wolontariat.
Więcej o projektach możecie poczytać na ich stronach internetowych.
___________________________________________________________________________________________________
Młodzieżowa Akcja – Reakcja jest projektem realizowanym w ramach programu „Młodzież w działaniu". Skupia w sobie wiele inicjatyw m.in. warsztaty z zakresu psychoedukacji, warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, wystawa fotograficzna, targi edukacyjne, bicie rekordu Polski w najdłuższej akcji resuscytacyjnej, organizacja I Młodzieżowej Konferencji Pierwszej Pomocy. Uczestnikami projektu są uczniowie dwóch szkół województwa podkarpackiego tj. Samorządowe Liceum Ogólnokształcące w Głogowie Małopolskim oraz Publiczne Gimnazjum w Boguchwale. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Strefa Rozwoju.
https://www.facebook.com/pages/Młodzieżowa-Akcja-Reakcja/429289227168619
http://www.ma-r.pl/
____________________________________________________________________________________________________
Młodzieżowa Akademia Bezpieczeństwa jest to kampania edukacyjna organizowana przez Fundację Generator Inspiracji przy wsparciu Koła Naukowego Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W bieżącym roku jest organizowana jej trzecia edycja. Przedsięwzięcie jest skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych województwa podkarpackiego z miejscowości do 20 tyś. mieszkańców. W ramach kampanii realizowane są warsztaty dla gimnazjalistów z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy. Częścią finalną kampanii jest organizacja Międzyszkolnych Zawodów Pierwszej Pomocy. W zawodach rywalizują zespoły trzyosobowe reprezentujące szkoły biorące udział w projekcie.
www.facebook.com/kemab.info
____________________________________________________________________________________________________
Projekt ''Młodzieżowe Centrum Bezpieczeństwa'' realizowany jest w ramach zadania publicznego "Bezpieczna i przyjazna szkoła – projekty upowszechniające i wzmacniające wybrane działania bezpiecznej szkoły, w szczególności projekty edukacyjne w gimnazjach". Projekt edukacyjny jest prowadzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Projekt realizowany był w czterech blokach: reagowanie w sytuacjach nadzwyczajnych, zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły, udzielanie pierwszej pomocy, bezpieczny wypoczynek. W ramach jego działań 20-osobowa grupa gimnazjalistów z dwóch placówek odbyła warsztaty z policjantem, ratownikiem medycznym, policjantem oraz ratownikiem WOPR. Poza tym odbywały się również akcje podsumowujące każdy blok, kierowane do reszty społeczności szkolnej i lokalnej.Na zakończenie projektu uczniowie uczestniczyli w wizycie studyjnej w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowegoi Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
https://www.facebook.com/mcb.fgi 

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wolontariat może zmienić twoje życie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto