Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualny spacer po Rzeszowie z aplikacją City Talk - wyjątkowa atrakcja z okazji Święta Paniagi

beta/ Estrada Rzeszowska
Tak rzeszowianie świętowali Paniagę w tamtym roku. Jak będzie w tym?
Tak rzeszowianie świętowali Paniagę w tamtym roku. Jak będzie w tym? Krzysztof Kapica
Ślady przeszłości, zagubione pamiątki, fragmenty wspomnień, legendy - Rzeszów to labirynt fascynujących historii, anegdot i zagadek. Najwyższy czas je odkryć! Z okazji Święta Paniagi Estrada Rzeszowska i aplikacja City Talks zapraszają na unikatowe spacery po mieście.

Aplikacja mobilna City Talks to wirtualny kompan w podróży, czyli proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia swobodne wędrowanie po mieście i odsłuchiwanie nagranych mikrohistorii na temat miejsc i ludzi.

W dniach 1-15 maja specjalnie dla mieszkańców Rzeszowa zostanie udostępnionych nieodpłatnie dwanaście spacerów – w tym o ulicy 3 Maja oraz o żydowskiej historii miasta, a także spacer z programem Święta Paniagi.

“Święto Paniagi z kulturą chorwacką w tle” oprowadzi użytkowników aplikacji po atrakcjach przygotowanych dla rzeszowian z okazji Święta Paniagi.

Spacer „Paniaga, czyli odwieczne serce miasta” to zbiór opowieści o najsłynniejszej ulicy Rzeszowa. W czasie wędrówki można dowiedzieć się o tym, gdzie mieściły się najstarsza księgarnia, drukarnia i szkoła w mieście? Gdzie wypiekano najsmakowitsze ciastka, które owijano w szykowne tubki z gazet? Kto sprzedawał przedniej jakości artykuły kolonialne i całował w rączki zamożne klientki? A także, w którym podwórku doszło do tragicznej śmierci córki dozorcy…

Zobacz też: Ojciec Artur Gałecki. Spowiedź bez tajemnic. Czy lepiej spowiadać, czy być spowiadanym?

„Rajsza. Świat tętniący życiem” to spacer poświęcony żydowskim korzeniom miasta, próba przywrócenia świata, który przez stulecia współtworzył historię i atmosferę Rzeszowa. Z naszych opowieści dowiesz się o istnieniu klubu sportowego „Bar Kochba” czy koszernej rzeźni cieszącej się uznaniem w całym mieście. Poznasz także historie rabina i radnego miejskiego, Aarona Lewina czy Stanisława Reicha, żołnierza walczącego o niepodległość Polski, syna znanego adwokata oraz Adolfa Tannenbauma, który ufundował dla miasta wspaniały Żydowski Dom Ludowy „Bet Am”, służący mieszkańcom Rzeszowa do dziś!

City Talks sprawia, że zwiedzanie miasta staje się fascynującą przygodą. Użytkownicy aplikacji mogą skorzystać z ogólnodostępnej mapy miasta, na której naniesiony są punkty – czyli wybrane obiekty dostępne w mieście. Zasada korzystania jest prosta: użytkownik może wysłuchać nagranej opowieści o historii konkretnego miejsca. Aplikacja umożliwia użytkownikom zwiedzanie w dwóch wariantach. Spontanicznym – czyli swobodna wędrówka wg. indywidualnych preferencji lub skorzystanie z ułożonego spaceru po wybranym obszarze miasta.

- Wszystkich zainteresowanych wspólnym spacerem oraz opowieściami o Rzeszowie, które można odnaleźć w aplikacji City Talks zapraszamy 3 maja o godzinie 12.30 do kawiarni Filmowa Cafe w kinie Zorza - zachęca Estrada Rzeszowska. - Drugie tego dnia spotkanie z twórcami aplikacji odbędzie się w Starej Synagodze po spacerze śladami rzeszowskiego getta o godz. 15.30.


Zobacz też: Tomasz Poręba o pieniądzach z Unii Europejskiej na drogę Via Carpatia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto