Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie gimnazja zostaną włączone do innych szkół lub przekształcone

#Beata Terczyńska, BG
Od września nie będzie już naboru do gimnazjów
Od września nie będzie już naboru do gimnazjów
Rzeszowscy radni zagłosowali we wtorek w sprawie projektu nowej sieci szkół po reformie edukacji, która zakłada między innymi koniec gimnazjów.

I tak, Gimnazjum nr 1 przy ul. Pułaskiego ma zostać przekształcone w SP nr 31. Miasto liczy, że grupę uczniów nowej podstawówki będą stanowić dzieci rodziców, którzy pracują w centrum i będą je dowozić.

- Planujemy po dwa oddziały w roczniku - mówi Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miasta w Rzeszowie.

Gimnazjum nr 2 przy ul. Szopena ma być włączone do mieszczącego się w tym samym budynku III LO. Ze względu na wydłużenie nauczania w liceach z 3 do 4 lat, szkoła będzie potrzebowała więcej miejsca. Z analizy liczby dzieci w wieku szkolnym w okolicy „2” wynika, że nowa podstawówka w tym miejscu nie miałaby racji bytu. Gimnazjum nr 3 w ZSO nr 3 przy Wyspiańskiego będzie włączone do VIII LO. Tu też ogólniakowi przyda się więcej miejsca. Do gmachu po Gimnazjum nr 6 przy ul. W. Pola ma się przenieść młodzież z technikum w ZS Energetycznych. Obecni gimnazjaliści dokończą naukę w dotychczasowej siedzibie „6”. Plan jest taki, by w miejsce po „energetyku” przy Dąbrowskiego zajął zespół złożony z Przedszkola nr 44 i SP nr 26.

Przekształcenie w szkołę podstawową czeka Gimnazjum nr 7 przy al. Rejtana. Uzasadniają to dane demograficzne dla osiedli Nowe Miasto i Mieszka I. Nowa podstawówka ma nosić numer 30. Nadal będzie zachowany jej integracyjny charakter. W SP nr 21 przekształcone będzie Gimnazjum nr 8 przy ul. Miodowej. Tu wcześniej istniała tego typu placówka.

Rewolucja czeka Gimnazjum nr 9 przy Orzeszkowej. Zostanie przekształcone w liceum z oddziałami dwujęzycznymi.

- Planujemy cztery pierwsze klasy: 2 o profilu medycznym, 1 - politechnicznym i 1 - humanistyczną - mówi Marian Pietryka, dyr. Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie. - Dwie będą dwujęzyczne, z angielskim.

Dyrektorowi marzy się, by absolwenci w przyszłości mogli zdawać tu maturę międzynarodową.

Gimnazjum nr 10 przy ul. Partyzantów ma być przekształcone w SP nr 29. Z kolei „11” przy ul. Starzyńskiego, funkcjonująca w jednym budynku z SP nr 25, zostanie włączona do tej placówki. Gimnazjum sportowe w ZSO nr 2 przy Hetmańskiej stanie się sportową szkołą podstawową, a gimnazjum dla dorosłych w ZSKU - podstawówką dla dorosłych z klasami 7 i 8.

Gimnazja, które wchodzą w skład zespołu szkół z podstawówkami, staną się częścią szkół podstawowych. Tak będzie w przypadku gimnazjów nr: 4 przy bł. Karoliny, nr 5 przy Solarza, nr 12 przy Słocińskiej i nr 17 (integracyjnego) przy Ptasiej. Gimnazjum nr 13 przy Beskidzkiej, nr 14 przy Dębickiej i specjalne w ZSS przy Ofiar Katynia zostaną włączone do działających z nimi w zespołach szkół podstawowych.

Choć sama reforma edukacji podzieliła radnych, to bez względu na przynależność klubową, podkreślali, że zaproponowane przez miasto zmiany są dobrze przygotowane.


Zobacz też: Rzeźba Pik-Poka stanęła w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto