Uczniowie z V LO w Rzeszowie zaliczyli świetny występ na Mistrzostwach Świata w biegach przełajowych

Katarzyna Mularz

Mistrzostwa Świata Szkół w biegach przełajowych odbyły w Liptovsky Mikulas na Słowacji. Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie klasy sportowej o profilu lekka atletyka z V LO oraz Gimnazjum Sportowego w Rzeszowie. Informacja pochodzi od Pawła Kowala

W dniach 19-24 odbyły się Mistrzostwa Świata Szkół w biegach przełajowych w Liptovsky Mikulas na Słowacji. Drużynę chłopców reprezentowali uczniowie klasy sportowej o profilu lekka atletyka z V Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego oraz z Gimnazjum Sportowego w Rzeszowie, natomiast drużynę dziewcząt szkoła z Mszany Dolnej.

Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych, organizowane przez Międzynarodową Federację Sportu Szkolnego (International School Sport Federation), odbywają się co 2 lata od 1976. Mają charakter zawodów najwyższej rangi. Chłopcy rywalizowali na dystansie 5000 metrów. Drużyna chłopców spisała się znakomicie w debiucie i zajęła 13 miejsce( mimo kontuzji dwóch zawodników na trasie) pokonując min. takie zespoły jak: Włochy, Słowacje, Czechy, Węgry. Jest to duży sukces szkoły oraz zawodników i trenera, który zawdzięczają możliwością uczęszczania do szkoły o profilu lekka atletyka
Skład zespołu:1. Henryk Olejarczyk 29 miejsc2. Damian Buczek 51 miejsce3. Sławomir Tęcza 85 miejsce4. Rafał Pikor 95 miejsce5. Aleksander Stybak  nie ukończył6. Arkadiusz Murjas nie ukończyłTrener: Piotr Kowal
Zawody wygrała drużyna z Turcji przed Nową Zelandią i Australią. Natomiast dziewczyny z Mszany sklasyfikowane zostały na 16 miejscu. Za 2 lata kolejne mistrzostwa odbędą się na Malcie.