Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Paniagi 2017. Kultura rumuńska motywem przewodnim

Katarzyna
Bartosz Frydrych
3 Maja w Rzeszowie odbędzie się czternaste Święto Paniagi. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będzie kultura rumuńska.

3 maja na Starówce na rzeszowian czekają uroczystości patriotyczne, koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, występy orkiestr, pokazy taneczne. Będą również wystawy malarstwa, rysunku i fotografii, kiermasz książek, warsztaty garncarskie i graficzne, prezentacje literackie i pokazy multimedialne.

Tego dnia swoje tajemnice odkryje przed rzeszowianami także Radio Rzeszów. Będzie okazja by zwiedzić siedzibę radia oraz zobaczyć funkcjonowanie radia od kuchni. Będą konkursy, nagrody i liczne atrakcje, a także możliwość uczestnictwa w audycjach i wejściach na żywo. Święto Paniagi to także największy rzeszowski jarmark rękodzieła i produktów regionalnych (od godz. 10 przy Alei Lubomirskich).

Zobacz też: Miejskie imprezy w Rzeszowie. Zobacz przegląd największych wydarzeń
Imprezom regionalnym, ukazującym bogactwo tradycji i historii Rzeszowa będzie w tym roku towarzyszyła kultura rumuńska. Okazją do jej przybliżenia jest 10. rocznica partnerstwa Rzeszowa i rumuńskiego miasta Satu Mare. Rzeszów gościć będzie artystów z Rumunii, którzy zaprezentują piękno tego kraju na fotografiach i obrazach, a smakosze będą mieli okazję spróbować tradycyjnej rumuńskiej zupy - ciorby, prosto z kotła.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych jak co roku przygotował rzeszowski oddział Narodowego Banku Polskiego, m.in. pokazy liczenia bilonu i rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych, wystawy numizmatyczne i filatelistyczne, ścieżkę edukacyjną „Poznaj NBP”, animacje dla dzieci, pokój zagadek. Na placu przed NBP odbędą się pokazy broni i umundurowania Straży Bankowej, pokaz sprawności grupy konwojowej oraz samochodów specjalnych.

O swojej pracy opowiedzą też policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Odbędą się projekcje filmów pt. „Kobiety w Policji” (1919-2015) oraz „Funkcjonariusze Policji Państwowej Cichociemni Żołnierze AK” (związany z historią Policji Państwowej w okresie międzywojennym oraz losami funkcjonariuszy w okresie II wojny światowej). Ponadto będzie można podziwiać patrol konny oraz psa policyjnego towarzyszącego policjantom w codziennej służbie.

Muzyka rozbrzmiewać będzie z kilku scen: przy Fontannie Multimedialnej, gdzie będzie można podziwiać pokazy taneczne, a także przy Placu Farnym, obok siedziby Radia Rzeszów oraz na Rynku.

O godz. 19 na rzeszowskim Rynku czekał będzie na wszystkich wyjątkowy koncert pt. „Noc w operze” w wykonaniu solistów, chóru, baletu i orkiestry Teatru Muzycznego z Lublina. Pierwszą część koncertu wypełnią najsłynniejsze przeboje światowych scen operowych począwszy od muzyki Straussów poprzez Mozarta, Masseneta, Czajkowskiego, Verdiego, aż po Gershwina. Druga część koncertu to zdecydowanie lżejszy repertuar – przeboje estradowe z gatunku musicalu, burleski i muzyki filmowej.


Zobacz też: Nasadzanie drzewek na ul. 3 Maja w Rzeszowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto