Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci WSIiZ w Chinach szlifowali język

Beata Terczyńska
Studenci WSIiZ w Chinach szlifowali język
Studenci WSIiZ w Chinach szlifowali język Archiwum WSIiZ
Dziewięciu studentów WSIiZ specjalności tłumaczeniowej z językiem chińskim wróciło z Chin. Przez ostatni semestr intensywnie uczyli się chińskiego w mieście Anshan, w prowincji Liaoning.

Prof. Andrzej Szelc, prorektor ds. współpracy z zagranicą w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania mówi, że program studiów na kierunku filologia angielska ze specjalnością tłumaczeniową z językiem chińskim stwarza studentom możliwość wyjazdu na semestr do Chin. To bezpłatna wymiana pomiędzy WSIiZ a jedną z chińskich uczelni partnerskich.

1400 godzin nauki chińskiego

Na wyjazd zdecydowali się studenci z Polski i z Ukrainy. Cały semestr uczyli się języka chińskiego w Anshan Normal University.

- Studenci wzięli udział w intensywnym kursie dla obcokrajowców wraz ze studentami z innych krajów z Europy i Azji. To było aż 70 godzin tygodniowo. W sumie około 1400 godzin nauki - mówi Urszula Pasieczna, rzecznik WSIiZ w Rzeszowie. - Dodatkowym atutem było dla nich poznanie egzotycznego kraju, jego bogatej kultury i historii. Studenci odbywali kurs za darmo. Nie pokrywali kosztów zakwaterowania i wyżywienia.

Po zakończonych zajęciach studenci dostali dyplomy. Mogli też dodatkowo uzyskać państwowy chiński certyfikat językowy potwierdzający znajomość języka na określonym poziomie.

Studenci WSIiZ zachwyceni Chinami

- Wyjazd do Chin to przygoda życia, o której nigdy nie mogłabym marzyć, gdyby nie studia w WSIiZ - podkreśla Katarzyna Bober, studentka, która brała udział w kursie

- Wszystko tam jest inne. Chiny są niesamowite, bardzo rozwinięte technologicznie, o niezwykłej, urzekającej kulturze. Poznaliśmy życie codzienne miejscowych ludzi. Zwiedziliśmy m.in. Szanghaj i Pekin.

Anna Żurek mówi, że nauczyła się akceptacji innych kultur, religii, języka. Zobaczyła inne życie. - Wydaje się dziwne, ale to życie bardzo sprawne i logiczne - mówi studentka.- Brałam udział w zajęciach z kultury chińskiej, np. tworzenia masek z opery pekińskiej i na temat tradycyjnych instrumentów muzycznych. W Chinach jest tak wiele do zobaczenia. Każdy dzień mieliśmy wypełniony do ostatniej minuty.

Wymiana studencka to efekt działań Konsorcjum Michała Boyma na rzecz promocji polskich uczelni w Chinach. WSiIZ współpracuje z kilkoma partnerskimi uczelniami chińskimi, m.in. Baoji Vocational Technology College, Beijing International Studies University, Shanxi Agricultural University, Capital Normal University.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto