(© Krzysztof Kapica)

Studenci Politechniki Rzeszowskiej w kwietniu staną do walki z młodymi konstruktorami z całego świata podczas SAE Aero Design w Lakeland na Florydzie.

- SAE Aero Design to seria największych na świecie zawodów konstruktorskich, organizowanych rokrocznie przez amerykańskie Stowarzyszenie Society of Automotive Engineers (SAE) w trzech kategoriach - advanced, regular oraz micro - mówi Anna Żmudka z koła naukowego Euroavia Politechniki Rzeszowskiej, studentka trzeciego roku lotnictwa i kosmonautyki. - Udział w nich to prestiż, wspaniała sprawa.

Rzeszowscy studenci zdecydowali się na udział w klasie regular. Ich zadaniem jest zaprojektowanie modelu samolotu udźwigowego tak, aby przeniósł maksymalną liczbę „pasażerów z bagażem”. Dotychczas tymi pasażerami były ciężarki.

- W tym roku mamy zmianę przepisów. Ciężarem będą piłeczki tenisowe z obciążeniem ważącym od 225 do 340 gramów - dodaje studentka. - Dodatkowo model musi być skonstruowany z naturalnych materiałów, głównie balsy i drewna modelarskiego.

Udźwigowiec zespołu kilkunastu osób z PRz ma mieć około 4 m rozpiętości. Będzie mógł nieść do 40 piłeczek.

- Obecnie jesteśmy w trakcie klejenia samolotu - mówi Anna Żmudka. - Planujemy już pierwsze próby w locie, na terenie politechniki.

Na zawodach na Florydzie uczelnię będą reprezentowały 4 osoby z grupy: Mateusz Rakieć, Michał Pyza, Michał Szepke i Rafał Muchowski.

Będzie to już czwarty start studentów z politechniki w zawodach SAE. W ubiegłym roku, w marcu, nasza ekipa zajęła 2. miejsce za raport techniczny i 7. w klasyfikacji generalnej na 68 zespołów, a miesiąc później uplasowała się na 11. pozycji pośród 70 drużyn.Zobacz też: Casting do serialu "W pępku świata"

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!