Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Specjalne punkty bezpłatnych porad prawnych cieszą się zainteresowaniem wśród mieszkańców Strzyżowa

Małgorzata Motor
123rf.com
Specjalne punkty bezpłatnych porad prawnych cieszą się zainteresowaniem wśród mieszkańców Strzyżowa. Porady organizowane są w ramach ogólnopolskiego rządowego programu nieodpłatnej pomocy. W powiecie strzyżowskim działają dwa punkty.

Jeden obsługiwany jest przez radców prawnych i adwokatów. Mieści się w budynku administracji ZOZ w Strzyżowie przy ul. Dąbrowskiego 10, lokal nr 1. Porady udzielane są codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-12. Drugi punkt nieodpłatnej pomocy prawnej zorganizowany jest jako punkt mobilny.

- To oznacza, że nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest w godz. 8-13 przez pięć dni w tygodniu codziennie w innej gminie: w poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Strzyżowie, pokój nr 8; we wtorek w Urzędzie Gminy w Wiśniowej, pokój nr 4; w środę w Bibliotece Gminnej w Czudcu, pokój nr 3; w czwartek w Urzędzie Gminy we Frysztaku, pokój nr 1A; a w piątek w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Niebylcu, pokój nr 4 - wyjaśnia Agnieszka Zielińska ze Starostwa Powiatowego w Strzyżowie.

Jednocześnie zwraca uwagę, że w pierwszym kwartale z tego rodzaju wsparcia skorzystało w sumie 215 osób.
- Najczęściej osoby w wieku powyżej 65 lat, ale nie brakowało też osób mieszczących się w przedziałach wiekowych: 20-29, 35-39, 40-44 i 50-54 lata - zwraca uwagę Agnieszka Zielińska.

Nie każdy jednak może liczyć na tego rodzaju wsparcie. Darmową pomoc prawną otrzymają, wyłącznie na etapie przedsądowym, osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, osoby, którym przyznano świadczenie z pomocy społecznej, osoby, które ukończyły 65 lat, oraz osoby posiadające ważną kartę dużej rodziny, a także kombatanci, weterani.

Co więcej, pomoc nie może obejmować spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego, handlowego i działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia. Pomoc prawna polega nie tylko na udzieleniu informacji o obowiązujących przepisach, ale także na wskazaniu sposobu rozwiązania problemu prawnego. Można też liczyć na pomoc w przygotowaniu projektu pisma o zwolnienie z kosztów sądowych czy ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

- Warto też wspomnieć, że w Strzyżowie od stycznia kontynuowane są bezpłatne porady prawne i psychologiczne, a także pomoc materialna dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i ich rodzin z powiatu strzyżowskiego. Pomoc udzielana jest w budynku administracji ZOZ, ul. Dąbrowskiego 10, lokal nr 2, w poniedziałki w godz. 13.15-17.15, wtorki w godz. 9-17. Z kolei porady psychologiczne w piątki w godz. 12-15 - dodaje Agnieszka Zielińska.


Zobacz też:Trafiony pomysł z poradami prawnymi

Źródło:NTL Radomsko Sp. z o.o.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzyzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto