Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Silva rerum resoviensium", czyli czym żył Rzeszów na przełomie XIX i XX w

biblioteka
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na inscenizowane czytanie wybranych fragmentów książki „Silva rerum resoviensium”, w wykonaniu aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie: Roberta Chodura i Marka Kępińskiego.

Spotkanie odbędzie się 20 września 2015 r. o godz. 17.00, w budynku biblioteki przy ul. Sokoła 13.

Wydany przez WiMBP w Rzeszowie „Silva rerum resoviensium” to zbiór ciekawych i humorystycznych testów z regionalnej prasy, z przełomu XIX i XX w., ukazujących czym żyli wówczas rzeszowianie, co było dla nich ważne, co ich śmieszyło, czym się zachwycali, czym zżymali.

Projekt „Silva rerum resoviensium” został dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015.

Promocji publikacji towarzyszyć będzie wystawa pod hasłem „Gdzie się podziały tamte klimaty…”, prezentująca, m.in.: pocztówki z widokami dawnego Rzeszowa i regionu oraz dziewiętnastowieczne czasopisma z terenu woj. podkarpackiego. Ekspozycja będzie czynna od 14 do 30 września 2015 r., w godzinach otwarcia biblioteki przy ul. Sokoła 13.

W publikacji „Silva rerum resoviensium” zebrano dla pamięci większe i drobniejsze, często zabawne, zawsze interesujące szczegóły rzeszowskiego życia i wieści z kraju i ze świata podawane do wiadomości rzeszowianom w tym okresie. Zostały one wyjęte z wydawanych wówczas: „Gazety Rzeszowskiej” z lat 1891, 1892, 1929, 1930; „Kuryera Rzeszowskiego” z lat 1894, 1895, 1897; „Głosu Rzeszowskiego” z lat 1897, 1898; „Rzeszowianina” z 1903 r.; „Ziemi Rzeszowskiej” z 1919 roku i „Zewu Rzeszowa” z 1934 i 1937 r. Korzystano nie tylko z prasy znajdującej się w WiMBP w Rzeszowie, ale też ze skanów prasy będącej w zbiorach Narodowej Biblioteki Ukrainy im. Stefanyka we Lwowie.

„Silva rerum resoviensium” jest interesującą lekturą nie tylko ze względu na liczne ciekawostki z dawnych lat, ale i język. Każdy czytelnik z pewnością zwróci uwagę na wyszukany i elegancki styl oraz ówczesne zasady gramatyki i ortografii.

Książka jest efektem współpracy bibliotekarzy, historyków, literaturoznawców i plastyków. Jest unikatową publikacją na rynku wydawniczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto