Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów na drugim miejscu w rankingu tzw. "miast uczących się"

Katarzyna / mat. pras.
K.Łokaj
Fundacja Schumana publikuje dziś pierwszy w Polsce ranking miast uczących się obejmujący 66 polskich miast. Wyłoniono liderów i maruderów innowacyjności. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Rzeszów.

Dlaczego miasta uczące się? Tak autorzy uzasadnili potrzebę stworzenia tego rankingu:

- Często zadajemy sobie pytanie czy polskie miasta są innowacyjne. Pojęcie innowacyjności jest jednak nadużywane i w efekcie utraciło swoją pierwotną wartość. Dlatego my chcemy mówić o miastach uczących się. Wykorzystujemy do tego pojęcie ukute m.in. przez urbanistę Richarda Floridę, który pisał o regionach i miastach uczących się. Według niego miasta funkcjonują jako magazyny nauki i pomysłów, zapewniając przyjazne środowisko i infrastrukturę ułatwiającą przepływ wiedzy, która jest motorem wzrostu gospodarczego. - tłumaczą.

Na zlecenie Fundacji Schumana opracowano pierwszy w Polsce Ranking miast uczących się, klasyfikując aż 66 miast. Miasta sklasyfikowano za pomocą różnorodnych danych pochodzących z GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji. Na tej podstawie wyodrębniono następujące kategorie, w których byli oceniani wszyscy uczestnicy rankingu:

1. Infrastruktura produkcyjna - zasoby infrastrukturalne przedsiębiorstw pozwalające na rozwój badań i tworzenie innowacji.
2. Kapitał ludzki, czyli zasoby wykwalifikowanej siły roboczej dostępne na lokalnym rynku pracy.
3. Infrastruktura podstawowa i informacyjna – dzięki niej przedsiębiorstwa dostarczają wytworzone dobra i usługi na rynek.
4. Współpraca między firmami i mieszkańcami.
5. Łatwość prowadzenia biznesu, czyli to, jak efektywnie działają instytucje publiczne, z którymi bezpośrednio kontaktuje się przedsiębiorca.

Efektem jest Ranking Miast Uczących się (pierwsza dziesiątka):

1. Warszawa
2. Rzeszów
3. Poznań
4. Kraków
5. Opole
6. Katowice
7. Wrocław
8. Lublin
9. Kielce
10. Gliwice

- Liderem rankingu jest Warszawa z 54,9 punktami na 100 możliwych. Rzeszów jest czarnym koniem tego zestawienia — walczył z Warszawą o pierwsze miejsce, ale ostatecznie uplasował się tuż za nią. To znamienne, że to miasto z Polski Wschodniej coraz częściej znajduje się wysoko w różnych plebiscytach, często wyprzedzając metropolie z zachodniej części kraju, postrzeganej od lat jako bardziej rozwinięta. Rzeszów jest jednym z liderów zmian technologicznych nie tylko w Polsce, lecz także w Europie, ściągając relatywnie najwięcej informatyków na kontynencie - czytamy w raporcie.

Zdaniem autorów, Rzeszów można określić jako stolicę nowych technologii. To jedyne miasto w Polsce, które związało przyszłość z technologiami i konsekwentnie realizuje tę strategię. Jest także drugim miastem w Europie, po Lizbonie, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na informatyków. Jako jedno z niewielu polskich miast może też, w najbliższych latach, spodziewać się przyrostu liczby mieszkańców.

Według raportu, najwięcej wykształconych specjalistów w Polsce pochodzi właśnie z Rzeszowa. W tej kategorii miasto otrzymało świetny wynik 92,5 pkt. na 100 możliwych. Drugie jest Opole z 78,3 pkt., a trzecia Warszawa — 74,2 pkt. W Rzeszowie 33,5 proc. siły roboczej ma wyższe wykształcenie, więcej jest tylko w Warszawie, Krakowie i Sopocie. Na tysiąc mieszkańców przypada astronomiczna liczba studentów — 275 (najwięcej w całej Polsce), a co roku uczelnie kończy 87 osób na tysiąc mieszkańców (prawie cztery razy więcej niż przeciętnie). W mieście pojawia
się miesięcznie prawie 16 proc. ofert pracy dla pracowników B+R i specjalistów.

W ogólnym rankingu, pierwszą trójkę od pozostałych miast oddzielają ponad cztery punkty na 100 możliwych. Warszawa, Rzeszów i Poznań dominują w gotowości od uczenia się w Polsce. To w tych miastach powstają najnowocześniejsze firmy, uczą się i znajdują zatrudnienie najlepsze kadry w kraju. W Rankingu relatywnie dobrze wypadły duże miasta ze wschodniej części kraju. To znamienne, że te miejscowości często wyprzedzają metropolie z centralnej i zachodniej Polski, postrzeganej od lat jako lepiej rozwiniętej.

Cały raport można przeczytać tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeszów na drugim miejscu w rankingu tzw. "miast uczących się" - Rzeszów Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto