Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeszów ma czterech nowych honorowych obywateli

Dominik Łazarz
K. Kapica
Sportowiec Rafał Wilk, prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej oraz prof. Tadeusz Pomianek, założyciel oraz wieloletni rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania są od wczoraj Honorowymi Obywatelami Miasta Rzeszowa. Tytuł Zasłużonego dla Miasta otrzymał Krzysztof Ignaczak, który przez prawie dekadę reprezentował barwy Asseco Resovii.

Gości zebranych w Filharmonii Rzeszowskiej powitał prezydent miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Jednym z elementów otwarcia było wystąpienie Andrzeja Szymanka, dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, który w kwadrans starał się przybliżyć publiczności historię miasta. 19 stycznia 1354 r. król Kazimierz Wielki podarował obszar, na którym leży dzisiaj Rzeszów, dyplomacie i rycerzowi, swemu bliskiemu współpracownikowi – Janowi Pakosławicowi – założycielowi miasta.

Miasto co roku uroczyście obchodzi tę datę. Wydarzenie jest okazją do wręczenia tytułów honorowego obywatela miasta. W rocznicę 663-lecia lokacji miasta, w Filharmonii Rzeszowskiej do grona pięćdziesięciu dwóch Honorowych Obywateli Miasta dołączyli prof. Tadeusz Pomianek, prof. Tadeusz Markowski oraz mistrz paraolimpijski Rafał Wilk. Krzysztof Ignaczak otrzymał z kolei tytuł Zasłużonego dla Miasta.

– Trzeba sobie umieć radzić z niepowodzeniami. Jak nie ma dnia bez nocy, tak też właściwy stosunek do porażki czyni z niej fundament do przyszłych sukcesów – mówił uhonorowany profesor Tadeusz Pomianek,

W laudacji, którą wygłosił Przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec, podkreślono nie tylko pozycję WSIiZ wśród najlepszych uczelni niepublicznych w Polsce, ale także wysoki stopień jej umiędzynarodowienia. - Cudzoziemcy, stanowią ponad 30% społeczności akademickiej WSIiZ i 4% wszystkich obcokrajowców studiujących w Polsce – mówił Przewodniczący. Wymieniając liczne osiągnięcia oraz zasługi, zaznaczył również, iż laureat nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.
- Profesor Markowski nie jest politechnicznym cyborgiem – mówił z kolei wygłaszający laudację na część rektora Politechniki Rzeszowskiej Stanisław Ząbek, radny Rzeszowa, podkreślając jednocześnie dużą aktywność naukowca w innych dziedzinach życia. Uhonorowany rozpoczął swoje wystąpienie od wspomnienia swych mistrzów profesorów Romana Niedzielskiego oraz Kazimierza Oczosia, którzy współtworzyli Wyższą Szkołę Inżynierską, później przekształconą w Politechnikę Rzeszowską. Naukowiec w trakcie podziękowań dla rodziny zaznaczył, iż w domu funkcję rektora pełni żona, a wicerektorów córki.

- Państwo wybaczą, że nie będę występował na stojąco, jak inni goście – żartował Rafał Wilk, sportowy człowiek-legenda, żużlowiec, który w wypadku na torze stracił władzę w nogach i od tego czasu porusza się na wózku. Podczas podziękowań mówił, iż przed nim jeszcze wiele wyzwań. – Już w lutym zostanę dziadkiem – zapowiedział mistrz paraolimpijski z Londynu i Rio. Sala gromkimi brawami pogratulowała sportowcowi. – „Rafał Wilk – człowiek ze stali” - mówił o laureacie Marcin Deręgowski, radny miasta, który wygłaszał laudację na cześć sportowca.

Tytuł Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa otrzymał Krzysztof Ignaczak, były siatkarz Asseco Resovii oraz reprezentacji Polski, z którą w 2014 r. zdobył Mistrzostwo Świata. Były libero w swoim wystąpieniu podziękował m.in. działaczom klubu – nieżyjącemu Adamowi Rusinkowi oraz Adamowi Góralowi za przyjęcie go do drużyny z jego „wszystkimi wadami i zaletami”. Znany z poczucia humoru „Igła”, żartował że to jeszcze nie koniec jego aktywności i że z pewnością dalej będzie działał na rzecz miasta. Na sali obecni byli członkowie klubu kibica rzeszowskiej drużyny, którzy nominowali Ignaczaka do tytułu.

Wieczór uświetnił koncert Włodka Pawlika, pierwszy polskiego muzyka jazzowego, który został laureatem nagrody Grammy. Artysta wspominał także swój ostatni występ na Podkarpaciu, kiedy dwa lata temu zagrał na Muzycznym Festiwalu w Łańcucie. Dzięki gorącemu aplauzowi, publiczność zebrana w Filharmonii, miała możliwość nie tylko wysłuchania autorskich utworów kompozytora, ale także interpretacji „What a wonderful world” Louisa Armstronga, którą trio jazzowe, z Pawlikiem w składzie, zagrało podczas bisu.
Laureatom sceny gratulowali m.in. biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny oraz wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.
W trakcie uroczystości podpisano także akt przekazania miastu pomnika Jano Pakosławica, ufundowanego przez firmę Stalbudowa Kazex.

Wydarzeniu towarzyszyła Wystawa Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. "Rzeszów w roli głównej".

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto