Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premierę filmu „Rzeszowskie janusze. Rodzina” zobaczymy w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie

Beata Terczyńska
kadr z filmu
Drugą część dokumentu o rzeszowskim fotografie "Rzeszowskie janusze. Rodzina" będzie można zobaczyć 19 stycznia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Jesienią pisaliśmy, że powstaje druga część filmu „Rzeszowskie janusze”. Tym razem twórcy filmu skupili się na postaci Leopoldyny Januszowej, żony Edwarda Janusza, która była jedną z pierwszych kobiet fotografek w Galicji.
- Chcemy przybliżyć fragment historii miasta z okresu I wojny i dwudziestolecia za pomocą animacji, starych fotografii, wątków fabularnych, wywiadów i muzyki - zapowiadała Ilona Dusza - Kowalska, prezes Fundacji Rzeszowskiej, producent filmu. - Scenariusz przewiduje rozbudowane sceny fabularne z udziałem aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, w tym Anny Demczuk, Małgorzaty Pruchnik - Chołka, Dagny Cipory i Michała Chołka. Reżyserem jest Kuba Kowalski.

Przeszłość przenika się ze współczesnością

Film pokaże niepublikowane dotąd „janusze”. Tak nazywana jest spuścizna po fotografie. Zostawił on około 30 tysięcy szklanych klisz, błon fotograficznych i odbitek zdjęć pokazujących mieszkańców Rzeszowa i okolic. Wykorzystano zdjęcia m.in. z prywatnych zbiorów potomków rodziny Januszów, zbiorów kolekcjonera Jacka Rudnickiego i społecznej zbiórki „januszy” prowadzonej przez Fundację Rzeszowską we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie. Dzięki zastosowaniu techniki animacji zdjęcia zyskały głębię. Niektóre z fotografii pejzażu miejskiego przenikają się w filmie z współczesnymi kadrami, ukazując widzom Rzeszów równocześnie w przeszłości i teraźniejszości - zdradzają twórcy.

Ilona Dusza - Kowalska mówiła nam także, że historyczną scenografię uzupełniają oryginalne rekwizyty rodzinne. - Część zdjęć powstaje w „Jadernówce”, oddziale fotograficznym Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Inne na rzeszowskich ulicach, w ciemni Aparat Caffe w Rzeszowie.

Ważnym elementem dokumentu, który powstał w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową i Estradą Rzeszowską, ma być zapis rozmowy z Elżbietą Kaliszewską, prawnuczką Edwarda i Leopoldyny. Jakub Pawłowski dopełni całość komentarzem historycznym.

Premiera filmu „Rzeszowskie janusze. Rodzina” zaplanowana jest 19 stycznia o godz. 17.30 w WDK. Premierę poprzedzi wernisaż wystawy „Inspirowani januszami 2”. Dodatkową atrakcją będą: Podkarpacki Wehikuł Czasu - „magiczne” urządzenia, dzięki któremu każdy będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w klimacie „rzeszowskich januszy” oraz rekwizyty nawiązujące do epoki. Organizatorzy zachęcają do przyjścia w strojach wizytowych nawiązujących do mody lat 20. i 30. XX wieku. Drugi pokaz będzie 27 stycznia o godz. 18. Bezpłatne bilety na oba pokazy będą do odbioru w portierni WDK od 11 stycznia. Liczba miejsc jest ograniczona.

Pierwszą część „Rzeszowskich januszy” z 2016 r. można obejrzeć na stronie rzeszowska.org.pl.


zobacz też: Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall w Rzeszowie. Rozmowa z Januszem Leonem Wiśniewskim

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto