Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pracownia astronomiczna w gimnazjum nr 8. Uczniowie: kosmos nas fascynuje

Beata Terczyńska
K.Kapica
W Gimnazjum nr 8 powstała pracownia astronomiczna z podświetlaną mapą nieba, przestrzennym Układem Słonecznym, graffiti i pracami uczniów o kosmosie.

Czy w gimnazjum można odkryć wszechświat? - Renata Drozdowska, dyrektor Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie, śmieje sie, że owszem. Tak zresztą nazywa się realizowany w szkole projekt z programu grantowego Akademii Fundacji Orange pod hasłem "Łączy nas kultura". - To projekt oparty na pomyśle uczniów, którzy postanowili odkryć coś, co jest dla nich tajemnicą, czyli gwiazdy. Pomagali nauczyciele fizyki i geografii, ponieważ w tych przedmiotach w podstawie programowej są elementy astronomii - tłumaczy dyrektor.

Rezultatem projektu jest jedyna na Podkarpaciu stworzona przez uczniów pracownia astronomiczna wraz z kosmicznym kinem szkolnym. Udało się też kupić lunetę, teleskop, rzutnik, ekran. W klasie od razu rzuca się w oczy niebieska mapa nieba z karton-gipsu, podwieszona do sufitu. Zaznaczonych jest tu ok. 200 gwiazd, w tym 100, które normalnie są widoczne gołym okiem, i te punkciki świecą, dzięki światłowodom. Słyszymy, że ta wersja jest jeszcze rozwojowa. - Docelowo można by tu nanieść ponad 2 tys. obiektów. Na pewno graficznie będzie to świetnie wyglądać. Pytanie tylko, czy nam to nie zaciemni całego obrazu - zastanawia się Marcin Zawadzki, nauczyciel fizyki w Gimnazjum nr 8.

W tyle pomieszczenia do sufitu podwieszone są makiety planet wykonane ze styropianowych kul, pomalowane farbami w sprayu. Wisi m.in. Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Saturn z pierścieniami, Jowisz, Uran... - To model Układu Słonecznego wykonany w skali wielkościowej, co było naszym zamysłem, bo niemal każda grafika, którą można znaleźć w Internecie, nie oddaje tak naprawdę powagi tych wielkości - mówi Marcin Zawadzki. - Widać teraz, jak Ziemia wygląda przy gazowych olbrzymach, przy Słońcu. Wyobraźnia od razu pracuje. Dużo wysiłko poszło, żeby wiernie oddać relację wielkości oraz w miarę wiernie oddać relację strukturalną poszczególnych planet.

Zosia Maciejewska przygotowała z koleżanką dwie planety - Merkurego i Wenus. - To te dwie pierwsze kule w kolorze szarym i kawy z mlekiem - uśmiecha się gimnazjalistka. - Trzeba się było przy tym trochę poświęcić, pobrudzić sobie ręce, ale to przy okazji była bardzo przyjemna zabawa.

Mówi, że lubi się uczyć fizyki, ale astronomia jest jeszcze bardziej zajmująca. - Lubię obserwować znikające, spadające gwiazdy. To dla mnie ciekawe zjawisko. Na wakacjach miałam zajęcia z obserwacji. Zazwyczaj szukam na rozgwieżdżonym niebie Wielkiego Wozu albo Oriona. Moja ulubiona gwiazda to Syriusz. Fajnie by było mieć jakąś swoją gwiazdę na niebie - śmieje się.

Karolinka Nowalińska jest autorką Ziemi.

- Trudna praca, ale przyjemna. Miałam sporo materiałów do dyspozycji. Kontynenty odwzorowywałam, patrząc na globus, zdjęcia, mapy. Wszystko jest na swoim miejscu - zapewnia uczennica pasjonująca się kosmosem.
W pracowni można podziwiać prace plastyczne, jak graffiti ze sztuki ulicznej.

- Uczniowie mieli sobie wyobrazić kosmos i przedstawić go - mówi Ewa Szmigiel, nauczycielka geografii. - Wykazali się kreatywnością.

Imponująco wygląda też namalowana barwna rakieta kosmiczna. Powstała we współpracy z grafficiarzem. Na lotnisku nakręcono też film dotykający tematu przestrzeni, w której poruszają się samoloty. Były też ujęcia robione w szkole. -

To 20-minutowy naukowy film z elementami gry aktorskiej - mówi Adrianna Szmyd, koordynator projektu. - Głównym aktorem był Karol Rodzinka. Film wyświetlaliśmy w powstałym w szkole kinie kosmicznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto