Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski domaga się abolicji dla nielegalnie przebywających w Polsce cudzoziemców - pisze "Polska". Dziennik dodaje, że z szacunków rzecznika wynika, iż problem ten dotyczy nawet 300 tys. osób.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Gazeta wyjaśnia, że w piśmie skierowanym do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji rzecznik zasugerował, żeby w przygotowywanej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach znalazły się odpowiednie przepisy.

Według rzecznika, z abolicji skorzystaliby wszyscy nielegalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy z wyjątkiem osób, które weszły w konflikt z prawem. Abolicją miałoby zostać objętych około 50 tysięcy Wietnamczyków i od 50 do 300 tysięcy obywateli Ukrainy.

"Polska" przypomina, że do tej pory abolicja dla cudzoziemców przeprowadzana była dwukrotnie: w 2003 i 2007 roku. Podlegali jej ci, którzy przyjechali do Polski przed 1997 rokiem. Dziennik dodaje, że obecnie cudzoziemcy mogą zalegalizować swój pobyt wyłącznie poprzez ślub z obywatelem Polski.

Według gazety, zalegalizowanie pobytu cudzoziemców byłoby korzystne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i demograficznym. Część z nich zaczęłaby pracować legalnie i płacić podatki. Imigranci mogliby też podratować nasz system emerytalny.

Wiadomości Rzeszów, Wydarzenia Rzeszów

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!