Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podkarpacka Komisja Filmowa dofinansuje dwa nowe filmy fabularne. W jednym zagra Zbigniew Zamachowski

Beata Terczyńska
Podczas poprzednich dwóch edycji dofinansowano m.in. wielokrotnie nagradzaną „Zimną wojnę” w reż. Pawła Pawlikowskiego, „Ułaskawienie” w reż. Jana Jakuba Kolskiego czy „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy, którego wejście do kin planowane jest 10 października. Teraz wsparcie finansowe Podkarpackiej Komisji Filmowej mają otrzymać filmy: "Sonata” w reż. Bartosza Blaschke oraz „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej.

Podkarpacka Komisja Filmowa, która powstała w 2016 roku z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego i działa w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie, posiada dwie możliwości wsparcia finansowego filmów. To Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy oraz Podkarpacka Kronika Filmowa.

- Celem pierwszego programu jest wsparcie produkcji filmowych związanych z województwem podkarpackim poprzez tematykę, twórców, a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu. Produkcje z założenia mają przyczynić do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu

- tłumaczy Marta Kraus, kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Przypomnijmy. W poprzednich dwóch edycjach funduszu filmowego dofinansowano m.in. wielokrotnie nagradzaną „Zimną wojnę” w reż. Pawła Pawlikowskiego.

- Do trzeciej edycji konkursu zgłoszono siedem projektów filmów fabularnych, z których komisja konkursowa wybrała dwa. Obecnie trwają rozmowy z producentami, których efektem finalnym będą podpisanie umów koprodukcyjnych i rozpoczęcie zdjęć w regionie - mówi Marta Kraus.

Jakie filmy dofinansowała Podkarpacka Komisja Filmowa?

Pierwszy to „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke.
To film biograficzny, opisujący historię Grzegorza Płonki z Murzasichla, zwanego „Nikiforem fortepianu”. Grzegorz rodzi się z wieloma wadami, przez lekarzy uznany jest za dziecko autystyczne. Kiedy ma 14 lat lekarze odkrywają, że nie ma autyzmu, tylko głęboki niedosłuch. Dostaje aparat słuchowy i odkrywa na nowo świat. Okazuje się, że pod głuchotą skrywał się niecodzienny talent muzyczny. Mimo licznych ułomności, mimo głuchoty, Grzegorz osiągnął poziom gry i kompozycji, który Krzesimir Dębski nazwał ,,poziomem niektórych moich studentów".

Drugi film to „Tarapaty 2” w reż. Marty Karwowskiej.
To druga część detektywistycznej opowieści familijnej, której bohaterami są Julka i Olek. Tarapaty to kino przygodowe osadzone w świecie sztuki. Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – Plaża w Pourville Moneta, przed dziećmi staje zadanie - odnaleźć obraz, odkryć tożsamość złodzieja i uratować niewinnie oskarżoną o kradzież malarkę. Film opowiada o zazdrości i zaufaniu oraz o tym, że przyjaźń wystawiona na próbę, może też stać się mocniejsza.

Gry i zabawy, koncerty, zabawa taneczna i pokaz pirotechnicz...

Swój udział w zdjęciach potwierdzili: Hanna Hryniewiecka, Jakub Janota Bzowski, Zbigniew Zamachowski i Joanna Szczepkowska.

Pula środków przeznaczona na dofinansowanie wybranych produkcji filmowych wynosi 80 tys. zł brutto rocznie.
W tegorocznej edycji na konkurs wpłynęło 11 wniosków, z których 6 otrzymało dofinansowanie. Po podpisaniu umów, producenci przystąpią do realizacji filmów. Publiczność lokalna będzie miała okazję obejrzeć filmy podczas premierowych pokazów w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie w 2020 roku.

ZOBACZ TEŻ: Tomasz Kot, Joanna Kulig, Agata Kulesza i Borys Szyc o filmie "Zimna wojna"

Wśród sześciu wybranych produkcji znalazły się:

„Rzeszowskie janusze. Dziedzictwo”, reż. Ilona Dusza-Kowalska
Fundacja Rzeszowska

„Rzeszowskie janusze. Dziedzictwo” to trzecia i ostatnia część z serii opowieści dokumentalnych opartych na losach rodziny Januszów. Film skupia się na postaci Marii Urbanowej, córki Edwarda i Leopoldyny Janusz, która przyczyniła się do ocalenia od zniszczenia olbrzymiego dorobku fotograficznego zakładu Edwarda Janusza, stanowiącego blisko 30 tys. artefaktów w postaci szklanych klisz, błon fotograficznych i odbitek zdjęć. Zawiązaniem akcji w filmie jest moment upaństwowienia zakładu Janusza w 1951 roku. Z czasem odkrywamy dalsze losy tego miejsca, jego pracowników i szczęśliwie ocalonego archiwum. W tej części autorzy trylogii o „rzeszowskich januszach” skupiają się na relacjach żyjących świadków tej historii. Sami wychodzą zza kamery i ujawniają swoje motywacje i wnioski z ponad trzyletniej pracy badawczej nad dziedzictwem Edwarda Janusza i jego współczesną percepcją w regionie, osadzając je w kontekście lokalnym i globalnym jako część historii fotografii w ogóle.

„Tam też było życie”, reż. Małgorzata Bożek
GALSOFT Robert Bożek

Film będzie pierwszą próbą twórczej refleksji nad losem więźniów obozu pracy przymusowej w Pustkowie, zarazem wyjątkowym zapisem przeszłości z perspektywy byłych więźniów - Stanisława Szuro i Kazimierza Rzucidło, oraz ekspertów Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie. Bohaterowie mimo podeszłego wieku zachowali doskonałą pamięć o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat. To unikatowe, nie zarejestrowane nigdy dotąd, świadectwa. Pełne grozy opowieści zostaną dopełnione animacjami oraz fabularyzowanymi retrospekcjami z udziałem aktorów.

„Jestem sobie Szałamajka”
Rockin’ Films
Film opowiada o pasji, jaką jest gra na szczególnym instrumencie – szałamaii, w rzeszowskiej orkiestrze Szałamaistek, powstałej w Wojewódzkim Domu Kultury w 1976 roku. Temat ten pokazany zostanie z dwóch perspektyw – współczesnej i historycznej. Bohaterką filmu jest młoda dziewczyna o imieniu Kamila, należąca do orkiestry Szałamaistek oraz jej mama pani Bożena, która była członkinią orkiestry w latach 70-tych. Film pokazuje atmosferę panującą wśród młodych dziewcząt w żeńskiej orkiestrze, wysiłek wkładany w doskonalenie umiejętności, przygotowania do finalnego koncertu. Film przedstawia także historię wywodzącego się ze średniowiecza instrumentu.
„Jutrzenka – opowieść o tym jak powstało wino”, reż. Tomasz Paulukiewicz
Polskie winiarstwo, mimo kilkusetletniej tradycji, straciło na znaczeniu w połowie XX wieku. Za symboliczny moment odrodzenia uważa się założenie przez Romana Myśliwca winnicy w Jaśle w 1982 roku. Film „Jutrzenka – opowieść o tym jak powstało wino” jest opowieścią o Romanie Myśliwcu – pasjonacie i wizjonerze, jednym z założycieli oraz prezesie Polskiego Instytutu Winorośli i Wina i prezesie Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia. Roman Myśliwiec to także twórca nowych odmian winorośli dostosowanych do uprawy w naszych warunkach klimatycznych. Pierwsza z nich nosi nazwę Jutrzenka. Drugoplanowym bohaterem filmu jest oczywiście wino i proces jego powstawania traktowane jako część kultury regionu.
„Mistrz i uczeń”, reż. Katarzyna Mazurkiewicz
Stowarzyszenie Form Różnych
Film przedstawia przebieg 45. edycji Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie z perspektywy i za pośrednictwem jednego z jego uczestników – młodego adepta szkoły muzycznej, który przyjechał na kursy z innej części Polski i w Łańcucie, wraz z opiekunem, spędza dwa tygodnie lipca. Tutaj, pod okiem wybitnych pedagogów, szlifuje swój warsztat i ma szansę rozwijać się nie tylko jako muzyk, ale i człowiek. Film jest opowiadaniem o determinacji i ambicji młodego człowieka w dążeniu do postawionych celów, jednak bez stawiania jednoznacznych tez i dydaktycznego tonu.
„Płaje”, reż. Rado Barłowski i Łukasz Grudysz
Fundacja im. Jana Grudysza
Film jest próbą zsynchronizowania dwóch sposobów widzenia Karpat, prezentowanych przez artystów – poetę, zajmującego się zawodowo muzyką i fotografa – plastyka – dokumentalistę. Obaj żywią najgłębsze przekonanie, że Karpaty nigdy w historii nie były granicą, zawsze natomiast były traktem, mostem łączącym etniczność i kulturę. „Płaj” to karpackie słowo oznaczające drogę. Drogę oznaczającą zarówno odległość z punktu A do punktu B, jak i samą podróż w wymiarze metafizycznym i filozoficznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto