Nowy fragment Codex Sinaiticus – najstarszego obok Kodeksu Watykańskiego rękopisu całej Biblii – odkryto w monasterze św. Katarzyny na należącym do Egiptu Synaju - podało Radio Watykańskie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Grecki naukowiec zbierał materiały do pracy o manuskryptach z XVIII w. Okazało się, że do do oprawy jednego z manuskryptów użyto kartek ze starszego rękopisu, zawierającego tekst z Księgi Jozuego. Po charakterze pisma i wysokości kolumn naukowiec rozpoznał fragment pochodzącego z połowy IV wieku Kodeksu Synajskiego. Podejrzewa się, że w XVIII-wiecznej oprawie znajdą się jeszcze inne teksty, pochodzące z tego samego manuskryptu, ale prawosławny klasztor nie dysponuje na razie odpowiednimi środkami technicznymi, by to zbadać.

Codex Sinaiticus zawierał kiedyś kompletny grecki tekst Starego i Nowego Testamentu. Do połowy XIX-tego wieku znajdował się w prawosławnym klasztorze św. Katarzyny na górze Synaj – stąd jego nazwa. Obecnie pozostają tam tylko fragmenty, a główne części rękopisu znajdują się w British Library w Londynie, w Rosyjskiej Bibliotece Narodowej w Petersburgu i w bibliotece uniwersyteckiej w Lipsku.

Wiadomości Rzeszów, Wydarzenia Rzeszów

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!