Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy kolejowy rozkład jazdy pod znakiem powrotów

Nemeczek
Nemeczek
W niedzielę 15 grudnia 2013 r. wszedł w życie nowy rozkład jazdy pociągów, który będzie obowiązywał do 8 marca 2014 r., kiedy nastąpi jego korekta. W ciągu roku należy się spodziewać kolejnych kilku korekt.

Zmiany jakie nastąpiły w rozkładzie jazdy pociągów są w dalszym ciągu efektem trwających remontów na szlakach kolejowych. Największy rozmach prac remontowych (a tym samym największe utrudnienia) jest na trasie z Rzeszowa do Krakowa. Miejscami na tym odcinku pociągi jeżdżą wahadłowo po jednym torze, co powoduje wydłużenie podróży. W obecnym rozkładzie jazdy da się zauważyć fakt, że do siatki połączeń po roku przerwy powróciło kilka pociągów, a niektóre wracają nawet po dłuższym okresie niebytu.
Na Podkarpaciu ruch pasażerski obsługuje 2 przewoźników: Przewozy Regionalne i PKP Intercity.
PKP IntercityNajpopularniejszymi pociągami tego przewoźnika są TLK (Twoje Linie Kolejowe). Ze względu na duże utrudnienia na odcinku Rzeszów - Kraków przez ostatni rok tylko 1 para pociągów (tam i z powrotem) kursowała bezpośrednio przez Kraków w głąb kraju, a mianowicie "Przemyślanin" z Przemyśla do Szczecina. To połączenie zostało utrzymane, a od niedzieli powróciło kilka pociągów łączących Podkarpacie z zachodnią częścią Polski. Obecnie kursują 2 pary pociągów relacji Przemyśl - Szczecin ("Przemyślanin", "Kossak"), 1 para relacji Przemyśl - Zielona Góra ("Ślązak") i także 1 para relacji Zamość - Poznań przez Tarnobrzeg, Rzeszów ("Hetman"). Pozostałe pociągi będą zaczynać lub kończyć kurs w Krakowie gdzie nastąpi przesiadka do pociągów jadących do innych miast. Takich pociągów dowożących na przesiadkę do Krakowa jest 4 pary: 3 pary z Przemyśla ("Lubomirski", "J. Chełmoński", "Uznam" - z wagonami do Wrocławia) i 1 para z Rzeszowa ("Wisłok").
Niektóre pociągi kursujące w głąb Polski omijają remontowany odcinek torów. Jednym z nich jest pociąg "Monciak" z Przemyśla do Skarżyska - Kamiennej przez Leżajsk, Sandomierz (poprzednio stacją docelową była Warszawa Wschodnia), który prowadzi wagony do i z Gdyni. Kolejne 2 pary pociągów kursują z Przemyśla do Bydgoszczy ("San" i "Solina") przez Rzeszów, Tarnobrzeg, Lublin, Warszawę  Natomiast w odwrotnym kierunku pociąg "Solina" jedzie z Piły przez Bydgoszcz i dalej bez zmian do Przemyśla.
Przewozy RegionalneDużą popularnością spośród oferty PR cieszą się pociągi IR (interREGIO). W związku z remontem linii z Rzeszowa do Krakowa obecnie przez Podkarpacie nie przejeżdża żaden pociąg IR. W ich miejsce, rok temu, uruchomiono połączenia zastępcze pod nazwą "IR Bus" wykonywane autobusami. Z Rzeszowa do Katowic kursuje 6 par IR Busów (poprzednio 7), z Przemyśla do Katowic 2 pary (bez zmian) oraz 1 para z Jarosławia do Katowic (nowa relacja). W Krakowie i Katowicach jest możliwość przesiadki na tradycyjne pociągi IR jadące w głąb kraju.
Pociągi REGIO kursują na liniach lokalnych. Na odcinku Rzeszów - Tarnów zmniejszyła się liczba pociągów do 13 par (poprzednio 14), ale za to zwiększono - do 6 par - liczbę bezpośrednich pociągów do Krakowa (poprzednio 5). Po 9 latach przerwy powraca bezpośrednie połączenie z Tarnowa do Przemyśla. Kiedyś takie połączenie było normą. Obecnie jest to 3 kursy z Tarnowa do Przemyśla, a w odwrotnym kierunku 2 kursy.
Na odcinku Rzeszów - Przemyśl zwiększono liczbę pociągów do 15 par (poprzednio 14). Nowym połączeniem jest pociąg przyspieszony, który na trasie zatrzymuje się jedynie w miastach (Łańcut, Przeworsk, Jarosław, Radymno). Pociąg ten otrzymał nazwę "Niedźwiadek", a wybrano ją w drodze konkursu wśród pasażerów. Połączenie to jest obsługiwane nowoczesnym, trójczłonowym, elektrycznym zespołem trakcyjnym zakupionym przez Urząd Marszałkowski. To pierwszy taki pojazd w województwie. Podróż ma trwać około 80 minut, a cena biletu jest taka sama jak za przejazd pociągiem Regio. Z Przeworska do Przemyśla kursuje obecnie 1 pociąg (poprzednio 2), a w odwrotnym kierunku też 1 i tu stan się nie zmienił. Natomiast z Rzeszowa do Przeworska jeździ 1 pociąg w obu kierunkach (bez zmian).
Na linii Przeworsk - Stalowa Wola Rozwadów utrzymanych zostało 6 par pociągów. W stosunku do poprzedniego rozkładu jazdy zmniejszyła się liczba połączeń z Jarosławia do Horyńca Zdroju i obecnie są to 3 pary (poprzednio 4), w tym niektóre zaczynają i kończą jazdę w Rzeszowie. Na dzień dzisiejszy nie ma informacji czy powrócą wakacyjne pociągi z Jarosławia przez Horyniec Zdrój do Zamościa i Lublina. 
Na trasie Rzeszów - Tarnobrzeg - Stalowa Wola zwiększono liczbę pociągów do 5 par (poprzednio 4), a ze Stalowej Woli do Lublina utrzymano po 5 pociągów w obu kierunkach. W ramach tych pociągów, po roku przerwy, przywrócono bezpośrednie połączenie z Rzeszowa do Lublina. Obecnie są to 3 pary pociągów i otrzymały one nazwy "Resovia", "Korona" i "Wisłok". Natomiast te pociągi, które z Rzeszowa kursują tylko do Stalowej Woli (i odwrotnie) wydłużono ze stacji Rozwadów do stacji Południe.
Nieco zmian jest na linii Rzeszów - Jasło. Obecnie do Jasła kursują 2 pociągi (poprzednio 3), a w przeciwnym kierunku 3 (poprzednio 4). Natomiast do Strzyżowa odjeżdżają 3 pociągi, a w odwrotnym kierunku 2. Na linii Jasło - Zagórz utrzymano po 2 połączenia w obie strony. Na trasie Rzeszów - Jasło - Zagórz, po kilku miesiącach prac remontowych, nastąpił powrót pociągów na tory. Dotychczas pociągi kursowały najpierw do Boguchwały, później do Strzyżowa, a dalsza podróż odbywała się zastępczą komunikacją autobusową. Ten stan utrzyma się do wiosny kiedy rozpocznie się kolejny etap prac remontowych i na niektórych odcinkach znowu będzie jeździł zastępczy autobus.
Część pociągów kursuje lub nie kursuje w pewnych okresach (poszczególne dni tygodnia, święta, wakacje), więc przed wybraniem się w podróż warto się zapoznać z rozkładem jazdy na dworcu bądź w internecie. Wszystkie zmiany w kursowaniu pociągów lub zastąpieniu ich czasowo przez zastępczą komunikację autobusową można znaleźć w Rzeszowie na tablicy ogłoszeń bądź na stronach internetowych poszczególnych przewoźników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy kolejowy rozkład jazdy pod znakiem powrotów - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto