(© natablicy.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od 12 do 26 marca rusza nabór „nowych” przedszkolaków do przedszkoli w Rzeszowie.

Rodzice, którzy chcą wysłać dziecko do przedszkola po raz pierwszy, mogą ubiegać się o przyjęcie do trzech wybranych przez siebie przedszkoli (oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych). Ich listę układają według swoich preferencji. Przedszkole umieszczone na niej najwyżej jest przedszkolem tzw. „pierwszego wyboru”, gdzie rodzice zanoszą podanie o przyjęcie wraz z wymaganymi załącznikami.

Wybór przedszkola to dla wielu rodziców trudna decyzja. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą wszystkich przedszkoli, warunkami organizacyjnymi, odwiedzić je wspólnie z dzieckiem. Prowadzone przez Rzeszów przedszkola posiadają bogatą i różnorodną ofertę usług edukacyjnych, która jest dostosowana do potrzeb i możliwości psychofizycznych dzieci. Dla dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego Przedszkola: nr 28 i nr 35 prowadzą oddziały integracyjne, a nr 29 – specjalne.


Po wybraniu preferowanego przedszkola (oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej) należy wypełnić Kartę zgłoszenia. Można to uczynić na dwa sposoby: w Internecie (https://nabor.progman.pl/rzeszow) lub tradycyjnie. Przy zapisach tradycyjnych Kartę pobiera się ze strony naboru dla przedszkoli; można ją także otrzymać w przedszkolu. Niezależnie od formy zapisu (elektroniczna lub tradycyjna) wypełnioną Kartę zanosi się do placówki pierwszego wyboru. Listy dzieci przyjętych do przedszkoli (oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych) zostaną opublikowane 30 marca 2012 r.

W listopadzie 2011 r. zmieniły się zasady odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu. Sześć pierwszych godzin jest bezpłatnych. Siódma godzina kosztuje obecnie 2,85 zł, ósma 2,55 zł, natomiast dziewiąta – 2,25 zł. Najtańsza jest 10. godzina pobytu dziecka – 1,95 zł.
Wysokość miesięcznej opłaty stanowi sumę godzin, jakie dziecko spędziło w przedszkolu, pomnożoną przez stawkę godzinową. Ponadto rodzice, którzy mają w żłobku lub przedszkolu więcej niż jedno dziecko, mogą liczyć na zniżki. Opłata za drugie dziecko wynosi 50 %, a za trzecie i kolejne 10 %.

Na terenie Rzeszowa funkcjonuje 38 samorządowych przedszkoli. W ponad 180 oddziałach opieką obejmuje się ponad 5000 dzieci. Ponadto blisko 600 dzieci uczęszcza do oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w 18 szkołach podstawowych. Jak podkreśla dyrektor Bury, w Rzeszowie blisko 90 proc. dzieci objętych jest wychowaniem przedszkolnym, co stawia nas w czołówce polskich miast.
Pomimo tak dobrego wyniku miasto w dalszym ciągu myśli o budowie nowych przedszkoli. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa kompleksu oświatowego przy ulicy Bł. Karoliny, w skład którego wejdzie: żłobek, przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum. Pierwsze przedszkolaki rozpoczną tam zajęcia już za rok.

WAŻNE DATY

2 – 9 marca 2012 r. - przyjmowanie od rodziców deklaracji o pozostaniu ich dzieci w tym samym przedszkolu albo przejściu do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej.
12 – 26 marca 2012 r. - zapisy do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych – przyjmowanie dokumentów w placówkach – zgłoszenia składa się w placówce pierwszego wyboru.
30 marca 2012 r. o godz. 12.00 - ogłoszenie listy przyjętych do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Źródło: UM w Rzeszowie

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Karolina (gość) (bet)

A od 2,5 latek mogę gdzieś synka zapisać?
Interesuje mnie lokalizacja centrum Miasta Rzeszowa. Proszę o pomoc bo chciałabym zapisać dziecko już od sierpnia

Dorota (gość) (bet)

może takie dziecko zapisać do żłobka? akurat powstaje nowy w Rzeszowie (http://zdolnemisie.b4ngo.pl/). Przyjmują do niego dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat, których rodzice przebywają na urlopie macierzyńskim i chcą wrócić do pracy.

bet (gość)

czy ktoś wie ile 3-latków przyjmą w tym roku do przedszkoli. z tego co wiem, nie ma dla nich miejsca. i co my mamy, mamy teraz zrobic? Może wynająć nianie?