Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” trwa do niedzieli. Są spektakle z różnych stron świata

US
K.Kapica
Już po raz dziewiąty rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada”. Teatralna uczta potrwa do niedzieli. W programie spektakle konkursowe i plenerowe.

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem BLIŻEJ.

- Chcemy, aby widz mógł poczuć sztukę, mieć ją na wyciągnięcie ręki, chcemy stworzyć sposobność do pobycia razem, blisko siebie. Maskaradowe spektakle przez pięć festiwalowych dni będą wypełniać obie sceny Maski oraz inne przestrzenie miejskie, które zwykle nie są kojarzone z teatrem - wyjaśnia Jacek Popławski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru „Maska” w Rzeszowie.

Codziennie jest coś dla dzieci i młodzieży

W programie są spektakle konkursowe, które dedykowane są dla małych dzieci w wieku 4 - 8 lat i odbywać się w godzinach przedpołudniowych oraz spektakle dla młodzieży - te możemy zobaczyć po południu i wieczorem.

- Obejrzymy premiery tego sezonu, a także spektakle, które mają już na swoim koncie wiele nagród na prestiżowych festiwalach, przedstawienia grup dobrze znanych maskaradowej publiczności oraz twórców, którzy zaprezentują się w Rzeszowie po raz pierwszy. Do Rzeszowa przyjadą nie tylko teatry z Polski, ale i z Włoch, Hiszpanii i Rosji - dodaje Popławski.

- Konkursowe spektakle oceni jury, którego przewodniczącym będzie prof. Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL. W jury zasiądzie również Bożena Sawicka z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Waldemar Wolański, lalkarz i reżyser - wylicza Monika Szela, dyrektor Teatru „Maska” w Rzeszowie.

Oprócz profesjonalnego jury, spektakle konkursowe oceni jury dziecięce i młodzieżowe, które zostanie wybrane spośród dzieci i młodzieży uczęszczających do Małej Akademii Teatralnej działającej przy Teatrze „Maska” w Rzeszowie.

- W tym roku zostanie również przyznana nagroda tajnego jurora, którego nazwisko poznamy dopiero 17 czerwca podczas ogłoszenia wyników. - dodaje Monika Szela.

Codziennie jest coś dla dzieci. W programie są m.in. spektakle: „Pan Lampa” (OLSZTYŃSKI TEATR LALEK), „Krawiec Niteczka” (TEATR LALKA, Warszawa), „Biografia” (KARLSSON HAUS, Petersburg, Rosja), „Baron Munchhausen” (TEATR ANIMACJI, Poznań),”Dwie wyspy” (TEATR LALKI I AKTORA „KUBUŚ”, Kielce), „Solo” (COMPAGNIA WALTER BROGGINI, Albizzate, Włochy).

Będą też spektakle plenerowe

Poza konkursem pokazane zostaną spektakle plenerowe „Cyrk Tarabumba” (Teatru Klinika Lalek), który zobaczymy na rzeszowskim rynku i „W kole” (Teatru Baj z Warszawy), który prezentowany będzie w Ogrodach Bernardyńskich.

Bilety na spektakle konkursowe oraz spektakl „Gwiezdnik” dostępne są w kasie Teatru „Maska” i na stronie www.teatrmaska.pl. Cena 15-20 złotych.

Na wybrane wydarzenia, m.in. czytanie sztuki Katarzyny Matwiejczuk „Wnuczka Słońca” dla dzieci od 5 lat czy czytanie lektury Maliny Prześlugi „Ile żab waży księżyc” dla dzieci od 5 lat, wstęp wolny.

W czwartek 14 czerwca o godz. 12 odbędzie się Teatralna Gra Miejska, „Zabawy spod trzepaka” (Początek: rzeszowski Rynek. Każdy zespół otrzyma indywidualną trasę, na przejście której będzie mieć 90 minut. Konieczna rezerwacja miejsc).

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ożywionej Formy „Maskarada” otrzymał dofinansowania w kwocie ok. 90 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także 120 tys. zł od miasta.

ZOBACZ TEŻ: Andrzej Chyra reżyserem operowym. Jak się sprawdził w tej roli?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto