Jest to przedłużenie kawiarni Galeria Przedmiotu, która od 2008 roku znajduje się na jarosławskim Rynku. W tym roku jej mobilną wersję spotkamy na skrzyżowaniu ulic Słowackiego, Grunwaldzkiej, Kraszewskiego i Jana Pawła II w Jarosławiu oraz na ul. Rejtana 10 w Rzeszowie, obok budynku „Rena”.

Pracę tej drugiej organizuje Zakład Aktywności Zawodowej w Rzeszowie, a jarosławskiej – przedsiębiorstwo społeczne OMNES, które powstało przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu.

- Zachęceni sukcesem naszej stacjonarnej kawiarni, wpadliśmy na pomysł, żeby przenieść ten pomysł na koła. I tak powstało Cafe Mobil. W tym celu zakupiliśmy w 2015 r., dwa samochody-kawiarnie z pełnym wyposażeniem.

Serwujemy tu świeżo mieloną kawę, napoje chłodzące i domowe ciasta, pieczone przez Zakład Aktywności Zawodowej w Jarosławiu – wyjaśnia Andrzej Starzecki, kierownik działu promocji i sprzedaży PSOUU w Jarosławiu.

Praca w CM wyjątkowym doświadczeniem


Zarówno w jarosławskiej Galerii Przedmiotu, jak i w jej mobilnym odpowiedniku, pracują osoby niepełnosprawne, dla których taka praca jest niepowtarzalną szansą na prowadzenie normalnego życia. Poprzez kontakt z ludźmi, mają możliwość, przełamania barier czy lęków i co równie ważne zarobienia pieniędzy. W obydwu kawiarniach pracuje 6 osób (3 w Jarosławiu i 3 w Rzeszowie). Połączone zespoły Cafe Mobil Jarosław i Rzeszów w marcu tego roku szkoliły się w Krakowie pod okiem znakomitego baristy Łukasza Mitury.
- Jest to znakomita okazja do tego, żeby móc realizować się zawodowo i społecznie. Dla niektórych jest to jedyna alternatywa na znalezienie pracy. W Jarosławiu są osoby, które pracują w Cafe Mobil Galeria Przedmiotu już drugi rok oraz jedna osoba, która rozpoczęła pracę w tym roku. Co bardzo ważne, te osoby nie stoją tam bezczynnie przyglądając się, tylko podają ciasta i parzą kawę. Mają bezpośredni kontakt z klientem – mówi Andrzej Starzecki.


Pomysł podpatrzyli w Niemczech


Przeniesienie Galerii Przedmiotu na koła samochodu, ma być stworzeniem okazji do zakupu świeżej kawy i pysznych wypieków dla ludzi spieszących się do pracy, którzy nie mają w ciągu dnia czasu, żeby przyjść do stacjonarnej kawiarni. Jarosławskie koło PSOUU od wielu lat współpracuje z wieloma organizacjami za granicą, głównie w Niemczech. Co roku pracownicy koła, biorą udział w targach niemieckich Zakładów Aktywności Zawodowej w Norymberdze. To właśnie te wizyty zainspirowały ich do stworzenia mobilnej kawiarni.

Samochody CM mają niebanalny design, który wyróżnia je w miejskiej przestrzeni. W jego tworzeniu brała udział agencja reklamowa, która pomagała przy tworzeniu Cafe Mobil. Auta - kawiarnie nie są pojazdami seryjnymi i zostały specjalnie przystosowane do swojej funkcji. - Specjalistyczna firma robiła całą zabudowę samochodów, a my od początku do końca nadzorowaliśmy ich ostateczny wygląd – wyjaśnia Andrzej Starzecki.

Zyski na cele społeczne


Dochód wypracowany w jarosławskim Cafe Mobil Galeria Przedmiotu w jednej części przeznaczany jest na wynagrodzenia pracowników, natomiast w drugiej wraca do przedsiębiorstwa społecznego OMNES i jest przeznaczany na tworzenie nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych.

Kawiarnie są czynne od poniedziałku do piątku od 8. do 16.Zobacz też: Kocia kawiarnia z możliwością adopcji zwierzaka

źródło: US CBS

Czytaj także

    Komentarze (2)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!