Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie korzyści przynosi dłuższy odpoczynek?

abcZdrowie.pl
by WarmSleepy / CC By 2.0 (flickr)
Jesteś zmęczony zbyt szybkim tempem życia? Sprawdź, dlaczego odpoczynek jest tak ważny dla zdrowia.

Natłok codziennych obowiązków sprawia, że staramy się pamiętać o najdrobniejszych szczegółach i nie przeoczyć żadnej ważnej sprawy, ale w całej tej bieganinie zapominamy o… sobie. Większość z nas wiele czasu poświęca na pracę, zupełnie zapominając o odpoczynku. Z kolei według specjalistów odrobina leniuchowania jest bardzo ważna dla zachowania dobrego zdrowia psychicznego.

Znajdź czas na odpoczynek
Mówiąc o odpoczynku, większość z nas ma na myśli dłuższy urlop, głównie w okresie wakacyjnym – wyjazdy w góry, nad morze, itp. Okazuje się jednak, że równie ważny dla zachowania dobrego samopoczucia jest odpoczynek bierny. Leniuchowanie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, oczywiście jeżeli nie występuje w nadmiarze. Nawet krótkie wylegiwanie się w fotelu może zregenerować organizm i pozytywnie wpłynąć na twoją psychikę. Według psychologa i psychoterapeuty mgr. Tomasza Furgalskiego „odpoczynek, w istocie, to przerwanie jakiegoś trudnienia się przez inną formę aktywności. Odpoczynek zatem to wprowadzenie urozmaicenia w trudzeniu się. Dłuższy odpoczynek zwiększa różnorodność i przemienność czynności, co sprzyja równomiernemu obciążeniu i tym samym zdrowiu”.

Jeżeli jesteśmy przepracowani, nasze ciało zaczyna wysyłać sygnały. Nadmierne zmęczenie, rozdrażnienie, problemy ze snem to tylko niektóre z symptomów przepracowania. A długotrwały stres i przeciążenie obowiązkami może prędzej czy później odbić się na naszym zdrowiu, to już pierwszy krok do pojawienia się poważniejszych problemów zdrowotnych, a nawet nerwicy lub
depresji. To znak, że należy zwolnić tempo i postarać się odzyskać równowagę wewnętrzną. Jeżeli całą swoją energię będziemy poświęcać wyłącznie na pracę zawodową, osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Zamiast osiągać lepsze wyniki, będziemy czuć się przemęczeni i sfrustrowani, a w konsekwencji mniej wydajni. W związku z tym już nawet kilkuminutowa przerwa może naładować nas pozytywną energią, zwiększyć naszą efektywność i zmobilizować do dalszej pracy.

Jak nauczyć się leniuchowania?
Może się to wydawać dziwne, ale sztuka leniuchowania wcale nie jest taka łatwa dla wszystkich. W dzisiejszym zabieganym świecie wiele osób po prostu nie potrafi właściwie odpoczywać, ponieważ nawet w czasie wolnym skupiają się wyłącznie na obowiązkach zawodowych i nie są w stanie zająć się czymś innym.

Tematyką leniuchowania zajął się fizyk i dziennikarz Ulrich Schnabel. Zdaniem specjalisty na brak odpoczynku w dużej mierze wpływają nowoczesne technologie, kult kariery i sukcesu oraz często zbyt wygórowane oczekiwania innych ludzi wobec nas, nie tylko w pracy zawodowej, ale i w życiu codziennym. Paradoksalnie dostęp do nowych technologii, który miał uczynić nasze życie łatwiejszym oraz pozwolić na większą oszczędność czasu, w konsekwencji przyspieszył tempo naszego życia i sprawił, że tego czasu ciągle nam brakuje.

Podkreśla również, że nie można mylić twórczego leniuchowania z nudą, która wiąże się z tym, że człowiek nie potrafi określić swoich potrzeb i nie umie stwierdzić, co tak naprawdę się dla niego liczy. Według specjalisty pomocna w nauce odpoczynku może być metoda małych kroków. Zacznij stopniowo ograniczać korzystanie z mediów elektronicznych, np. poprzez regularne wchodzenie na swoją pocztę elektroniczną. Spróbuj też znaleźć pasjonujące zajęcie, które sprawi ci wiele przyjemności oraz staraj się otaczać szczęśliwymi ludźmi.

Z kolei socjolog Hartmut Ros dodaje jeszcze jedną rzecz, a mianowicie oprócz terminów spotkań, warto w swoim kalendarzu przy jakimś dniu wpisać po prostu „NIC” i oczywiście, jak w przypadku innych planów, się z tego wywiązać.

Tekst: Weronika Misiuk

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto