Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zrobić wegańską imprezę radzi blogerka z Rzeszowa

Katarzyna
K.Kapica
Rozmowa z Anią Kłeczek, rzeszowską blogerką kulinarną.

Kuchnia wegańska święci ostatnio triumfy - powstają wegańskie knajpy, imprezy tematyczne, w „zwykłych” kawiarniach i restauracjach są specjalnie oznaczone produkty i karty w menu. Nie każdy jednak chce i może być na takiej diecie nieustannie, ale z pewnością jest to pomysł na odmianę lub zorganizowanie imprezy tematycznej dla znajomych. Jak przyjąć gości w stylu wege?
Jesień kojarzy się przede wszystkim z dyniami. To bardzo uniwersalne warzywa - wystarczy ją upiec i zblendować, a otrzymamy puree, które można dodawać dosłownie wszędzie. Z dyni możemy zrobić ciasto, muffinki, kopytka czy pierogi. Jeśli chodzi o wykorzystanie dyni na imprezie, to polecałabym korzenne ciasto dyniowe, z mnóstwem orzechów i czekoladą. Wśród słonych dań i przekąsek na pewno znajdą się chętni na tego typu słodkości. Z dyni możemy również przygotować dip do czipsów lub rozgrzewającą zupę.

Czym można zastąpić na przykład tradycyjne jaja w majonezie? Czy w ogóle istnieje majonez w diecie wegańskiej, która z założenia wyklucza przecież jajka jako produkty pochodzenia zwierzęcego?

W sieci aż roi się od przepisów na wegański majonez. Jadłam już między innymi majonez z białej fasoli, kalafiora, kaszy jaglanej i mleka sojowego. Właściwie majonez można przygotować niemal ze wszystkiego. Jest to kwestia odpowiedniego doprawienia sokiem z cytryny, olejem, musztardą i sprawnego blendera. Można go również kupić w sklepach internetowych. Jeśli chodzi o jajka, to istnieje przyprawa, która każdej potrawie nada jajecznego smaku - to czarna sól - kala namak. Można choćby przygotować pastę z ciecierzycy z dodatkiem tej soli, w efekcie czego otrzymujemy stuprocentowo wegańską pastę jajeczną. Każdy kto jej próbuje, nie może uwierzyć, że w paście nie ma ani grama jajek.

A co ze słodyczami?

Wiele słodyczy w supermarketach jest wegańskich, należy tylko dokładnie czytać składy produktów. Co ciekawe, ostatnio pojawiły się lody wegańskie - ryżowe i sojowe w kilku smakach. Można je znaleźć w marketach. Nie należą do tanich ponieważ kosztują ponad 20 zł, ale warto ich choć raz spróbować. Weganie nie są skazani tylko na sorbety, doskonale sprawdzają się też lody w postaci zmiksowanego i zamrożonego banana z masłem orzechowym lub na mleku kokosowym. Modnym ostatnio dresem jest natomiast pudding z bardzo zdrowych nasion chia. Zalewa się go mlekiem kokosowym na noc i rano otrzymujemy fajny i gęsty deser, który można ozdobić musem owocowym.

Jakich zamienników tradycyjnych dodatków można używać? Czym na przykład można zastąpić ser, mleko, miód, żelatynę?

Ostatnio hitem internetu jest wegański ser z... marchewki, ziemniaków i płatków drożdżowych. Wypróbowałam go wiele razy na imprezach i zawsze świetnie się spisywał jako dip do pokrojonych warzyw czy chipsów. Niektórzy nawet wyjadali go łyżeczką. Płatki drożdżowe odpowiadają za serowy smak potrawy, polecam je szczególnie osobom, które nie chcą lub nie mogą jeść nabiału, a tęsknią za parmezanem. Jeśli chodzi o mleko to wybór na rynku jest ogromny - nie tylko popularne sojowe, ale też migdałowe, owsiane, kokosowe itd. Mleko w proszku potrzebne do np. bloku czekoladowego można zastąpić ryżowym. Jeśli chodzi o żelatynę, to istnieje roślinny zamiennik - agar, który pojawia się coraz częściej w popularnych słodyczach. Zalewa się go gorącą wodą i gęstnieje pod wpływem zimna. Sztuczny miód natomiast jest jakimś zamiennikiem, ale niezbyt zdrowym ponieważ to po prostu cukier z dodatkami. Zamiast niego lepiej użyć syropu klonowego lub z agawy.

Jakie jeszcze przekąski można zaserwować na takiej wegańskiej imprezie?

Uwielbiam domowe krakersy z sosem z pasty tahini i musztardy. Z dwóch szklanek mąki i kilku dodatków powstanie smaczna i chrupiąca przekąska. Przepis na nie można znaleźć na moim blogu weganka.com . Inną propozycją mogą być sajgonki - spring rollsy -, czyli ruloniki z papieru ryżowego nadziane mnóstwem warzyw i ulubionymi dodatkami. Świetnie się komponują z sosem z masła orzechowego i sosu sojowego. Warto również przygotować pasty na bazie strączków i warzyw, na przykład hummus lub pastę z tofu i suszonych pomidorów.

Gdzie można zaopatrywać się w produkty wegańskie?

Każdy supermarket pełen jest produktów wegańskich. Owoce, warzywa, rośliny strączkowe, zboża, nasiona i orzechy to przecież produkty roślinne. Jeśli chodzi o gotowce lub bardziej skomplikowane produkty, niedostępne w tradycyjnych sklepach, to warto przejrzeć parę sklepów internetowych, gdzie znajdzie się dosłownie wszystko. Obecnie półki ze zdrową żywnością są bardzo dobrze zaopatrzone. Już niemal w każdym większym sklepie można znaleźć mleko i jogurty roślinne czy tofu. Czasy stają się bardziej przyjazne weganom.
blogerka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kiełbaski zapiekane w cieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podkarpackie.naszemiasto.pl Nasze Miasto