Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Generała Andersa, czyli Baranówka [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 9]

materiał promocyjny
Wideo
od 16 lat
Generała Andersa to stosunkowo młode osiedle, jego powstanie było odpowiedzią na zapotrzebowanie na mieszkania w Rzeszowie, czego przykładem jest najdłuższy blok w mieście. Dominuje tutaj wielka płyta.

Osiedle Generała Andersa, położone w północno-zachodniej części miasta to typowa dzielnica mieszkaniowa, w której przeważają bloki budowane w latach 60-tych i 70 -tych ubiegłego stulecie. Gdzieniegdzie wzniesiono także tak zwane punktowce, które sięgają 11 pięter.

Jako pierwsze powstało tutaj osiedle przy dzisiejszej alei Okulickiego, które w czasach PRL nosiło nazwę 20-lecia PRL. W kolejnej dekadzie zaczęto wznosić bloki z wielkiej płyty, które przez mieszkańców są nazywane Baranówką II i III.
Jak donosi Echo Rzeszowa Pierwszym obiektem, który powstał tutaj po II wojnie światowej był gmach szpitala MSWiA oddany do użytku w 1958 roku. Niemal w tym samym czasie rozpoczęto zabudowę północno-wschodniej części osiedla w rejonie ulicy Zwierzynieckiej, powstały tu głównie budynki jednorodzinne, a biegnącym przez ten teren uliczkom nadano ptasie nazyw. Jest tu na przykład ulica Pawia, Orla, Łąbedzia, Słowicza, Sowia. Nowoczesne jak na lata 70, ubiegłego wieku budownictwo mieszkaniowe uatrakcyjniono pawilonami handlowymi. Najbardziej znane to te przy ulicy Ofiar Katynia, które łączy kładka dla pieszych zbudowana nad tą ulicą.

W centralnej części osiedla znajduje się park Sybiraków, z kortami i boiskami do gry w piłkę oraz pomnikiem, który został poświęcony ludziom zesłanym na Sybir. To tutaj mieścił się pierwszy ośrodek TVP. W 1973 roku, w specjalnie wybudowanym na ten cel obiekcie uruchomiono przekaźnik dla nowo utworzonego drugiego programu TVP. Wzniesiono więżę nadawczą, a obok niej powstało małe studio telewizyjne z zapleczem technicznym dla powołanej w tym czasie redakcji telewizyjnej przy rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie. W 1995 z ośrodka zaczęto nadawać codzienny regionalny program. W 2001 roku dziennikarze przenieśli się do nowego ośrodka wybudowanego przy ulicy Kopisto.

W ostatnich latach wybudowano też galerię Nowy Świat, swoje miejsce znalazła tutaj też Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania.

*źródła : Echo Rzeszowa, wikipedia.pl

Najważniejsze obiekty

  • Szpital MSWiA przy Krakowskiej
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania przy Sucharskiego
  • Park Sybiraków
  • Kładka nad ulicą Ofiar Katynia
  • Punktowce przy Mikołajczyka
  • Szkoła Podstawowa nr 8 przy Rudnickiego
  • Najdłuższy blok w mieście
  • Wieża telewizyjna
  • Galeria Nowy Świat
  • Kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Krakowskiej
  • Kościół parafialny pw. Matki Bożej Różańcowej przy ul. Orlej
  • Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Jastrzębiej

Konkurs

Jeśli chcesz wziąć udział w konkursie zobacz dziewiątą część z serii „Podniebny Rzeszów” i wejdź na fanpage Nowiny24 na Facebooku.

W komentarzu posta dotyczącego dziewiątego odcinka „Podniebny Rzeszów” odpowiedz na pytanie konkursowe: Które miejsce w sfilmowanej w tym odcinku części Rzeszowa lubisz najbardziej i dlaczego? Podaj również informację, którą z nagród wybierasz oraz swoje miejsce zamieszkania (miejscowość). Spośród komentarzy nagrodzone zostaną najciekawsze zdaniem jury.

Partnerzy naszego konkursu ufundowali nagrody:

  • Leroy Merlin - Krasne 20A - karta podarunkowa na dowolne zakupy w markecie, w kwocie 150 zł
  • bon na lunch trzydaniowy w hotelowej restauracji "Kulisy" w hotelu Falcon w Rzeszowie,
  • wejściówka do Kinderplanety w Galerii Nowy Świat w Rzeszowie.

Życzymy powodzenia!

Generała Andersa, czyli Baranówka [PODNIEBNY RZESZÓW, odc. 9]

Regulamin konkursu "Podniebny Rzeszów, odc. 9

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24