(© Fot. BiOSG.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Od początku bieżącego roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili około 600 prób posłużenia się na granicy fałszywymi dokumentami podróży.

Jak wskazują dane statystyczne, od początku 2009 r. do końca sierpnia, na podkarpackich przejściach granicznych i poza nimi, funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili najwięcej fałszerstw stempli granicznych - 200 i fałszywych paszportów – 33, ujawniono również 23 fałszywe wizy, przerobione dowody osobiste (19), dowody rejestracyjne i prawa jazdy (21), karty pobytu, „zielone karty”, pozwolenia na pobyt – łącznie 40. W ostatnim okresie czasu wzrasta liczba zatrzymanych fałszywych umów o pracę, umów o dzieło, oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi i zaświadczeń o zatrudnieniu (52).

Coraz częściej się zdarza, że zatrzymani na granicy podróżni z fałszywym paszportem, chcąc uwiarygodnić swoje dane okazują kontrolerom cały komplet fałszywych dokumentów : fałszywe prawo jazdy, dowód osobisty czy imienne bilety komunikacji miejskiej. Tak było dzisiaj rano w przejściu granicznym w Korczowej. Kobieta podający się za 44-letnią obywatelkę Słowacji zgłosiła się do odprawy granicznej na wyjazd z Polski do Ukrainy. W trakcie kontroli paszportu kontroler SG ujawnił wymianę fotografii. Kobieta upierała się, że jest obywatelką Słowacji i chcąc uwiarygodnić pochodzenie okazała inne dokumenty, które także były fałszywe. Wkrótce okazało się, że jest to obywatelka Ukrainy, która przeterminowała pobyt na Słowacji i wraca do domu.

Aktualnie, Ukrainkę czeka postępowanie karne za posłużenie się fałszywymi dokumentami jak też wydalenie z zakazem wjazdu do Polski od 3 do 5 lat.

Jak widać, dzięki nowoczesnemu sprzętowi do kontroli dokumentów, który znajduje się w każdym z przejść granicznych, a także prowadzonym w szkołach Straży Granicznej intensywnym kursom, m. in. dla specjalistów ds. fałszerstw dokumentów, przekraczanie granicy Unii Europejskiej z wykorzystaniem fałszywych dokumentów nie jest wcale sprawą łatwą.

BiOSG

Wiadomości Rzeszów, Wydarzenia Rzeszów

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!