Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chutnik, Brodzik, Rudnicka, Miłoszewski, Sekielski na Świątecznych Targach Książki

Beata Terczyńska
Archiwum Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie
Tegoroczna edycja zaplanowana jest w dniach 23 i 24 listopada, w Millenium Hall. Atrakcji nie zabraknie. Będą spotkania z pisarzami, mnóstwo ciekawych książek, w tym nowości wydawnicze.

Ubiegłoroczne Świąteczne Targi Książki okazały się strzałem w dziesiątkę. Imprezę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób. Dlatego w tym roku odbędzie się kolejna edycja.

- Będziemy gościć znakomitych pisarzy i pisarki, osoby tworzące kulturę, świetne nazwiska ze świata literatury, nauki i filmu - mówi Magdalena Louis, koordynator targów. - Dla fanów kina mamy niespodziankę, czyli spotkanie pod hasłem „Drugie życie książki - adaptacje filmowe”, które poprowadzi Tomasz Sekielski.

Do Rzeszowa przyjedzie aktorka Joanna Brodzik. Wraz z pisarzem i scenarzystą Radosławem Figurą opowiedzą, jak potoczyły się losy słynnej Magdy M. W tym roku ukazała się książka „Magda M., ciąg dalszy nastąpił”.

Wśród zaproszonych na targi gości są m.in. Barbara Kosmowska (pisarka i filolożka, autorka lektur dla dzieci i młodzieży), Natalia Sońska, Magdalena Skubisz, Anna Fryczkowska (autorki książek obyczajowych), Sylwia Chutnik (pisarka, felietonistka, kulturoznawczyni), Witold Szabłowski (reportażysta I dziennikarz, laureat nagrody im. Beaty Pawlak, nominowany do Nagrody Literackiej Nike, specjalizuje się w tematyce tureckiej), Andrzej Saramonowicz (reżyser, pisarz, scenarzysta), Olga Rudnicka (pisarka), Zygmunt Miłoszewski (pisarz), Agata Grzybowska (laureatka prestiżowego konkursu Grand Press Photo w kategorii Photo Book of the Year 2017).

Będzie też spotkanie „Zaloguj się na Kresach” ze Zdzisławem Skrokiem - archeologiem, podróżnikiem i pisarzem oraz Markiem Koprowskim - dziennikarzem, podróżnikiem, pisarzem.

Marek A. Koprowski był do tej pory znany przede wszystkim jako piewca polskości trwającej wciąż na najdalszych wschodnich Kresach ziemi naszych przodków, której obraz i przeszłe tragiczne oraz niełatwe teraźniejsze losy utrwalał w reportażach prasowych. A także jako autor wielu artykułów i książek krzyczących o ludobójstwie Polaków mordowanych przez Ukraińców na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Jego wkład w uświadomienie rodakom skali i okrucieństwa tej przerażającej, a spychanej często w zapomnienie zbrodni jest nie do przecenienia. Jednak tym razem na warsztat pisarski Marek A. Koprowski wziął dzieje Legionów Piłsudskiego i jest to, w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na tle hagiografii Piłsudskiego i czynu zbrojnego legionistów jest to dzieło wyjątkowo wyróżniające się obiektywizmem; napisane nie na kolanach, ale z dociekliwością badacza dziejów stojącego obok, a nie w nurcie opisywanej historii.

Historia Legionów Polskich jest mało znana, a informacje o nich, pokutujące w naszym społeczeństwie zazwyczaj nie odpowiadają prawdzie. Stały się one klasycznymi mitami, mającymi się nijak do prawdy historycznej.

Mity te zakorzeniły się mocno w świadomości narodowej w okresie międzywojennym, zwłaszcza po roku 1926, gdy piłsudczycy znaleźli się u władzy. Pod władzą komunistyczną krążyły one podskórnie i w znacznej mierze stały się częścią polskiej świadomości narodowej.

Były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a ich egzemplifikacją jest przekonanie, że w roku 1918 odzyskaliśmy wolność wyłącznie dzięki Józefowi Piłsudskiemu. Podobnym mitem jest opinia, że to przyszły Marszałek Polski stworzył Legiony Polskie.

Ambicją tej publikacji jest ukazanie całej złożoności i wielobarwności ruchu legionowego z jego różnorodnymi korzeniami. Zaczyna się nie od wymarszu Pierwszej Kadrowej, ale od działalności Organizacji Bojowej-PPS. Autor omawia działalność Związku Walki Czynnej, a następnie Związku Strzeleckiego. Przybliża proces kształtowania się związanego z nimi obozu politycznego, funkcjonującego w Galicji.

Wskazuje jednak także inne środowiska niepodległościowe, działające w Galicji i ścieranie się ich wizji walki o niepodległość Polski. Przypomina, że u progu wybuchu Wojny Światowej wiele innych ugrupowań, z endecją na czele, tworzyło swoje organizacje zbrojne. Prężnie działały m.in. Polskie Drużyny Strzeleckie, Drużyny Bartoszowe, Drużyny Podhalańskie i wreszcie Stałe Drużyny Sokole, bazujące na Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”.

Książka ma charakter popularnonaukowy. Jej atutem są zamieszczone w dużej ilości: wspomnienia, treści najważniejszych dokumentów oraz bezpośrednie relacje. Oddają one znakomicie atmosferę tamtych dni, ilustrują działania i decyzje osób, które wówczas tworzyły historię i o których współcześni uczą się z podręczników. Pozwalają lepiej zrozumieć ich argumenty, racje, sposób rozumowania.

Wielu z nich, mając siedemnaście czy osiemnaście lat, przerwało naukę w szkołach, spakowało plecaki i ruszyło w pole, by z dnia na dzień stać się żołnierzami Rzeczypospolitej, której wówczas jeszcze granic na mapie nie było.

„Podkarpacka scena literacka” to z kolei spotkanie z Jerzym Fąfarą, Krystyną Lenkowską, Janem Tulikiem. Zaplanowana jest także dyskusja wokół albumu „Polska 100 lat”. Odbędą się warsztaty dla dzieci i spotkanie uczniów z rzeszowskimi sportowcami: Martą Niewczas, Rafałem Wilkiem, Krystianem Herbą i Michałem Bartusikiem.

W tym roku do Millenium Hall ponownie przyjadą najlepsze wydawnictwa z całej Polski ze swoją książkową ofertą. Mieszkańcy Podkarpacia będą mogli kupić wprost od wydawcy gorące nowości wydawnicze. Oferowane 30% rabaty będą dodatkową zachętą, aby kupić książkę na świąteczny prezent.

Oto program targów:

23 LISTOPADA (piątek)
11 - Warsztaty dla dzieci (wybrane szkoły) prowadzenie Joanna Krzyżanek
12 – „Sport. Etykieta. Czytanie” Spotkanie na scenie z dziećmi szkół podstawowych – prowadzenie Marta Niewczas z udziałem rzeszowskich sportowców, m. in Rafała Wilka
14 - Barbara Kosmowska, pisarka i filolożka, autorka lektur dla dzieci i młodzieży.
15 - Sto lat niepodległej Polski – dyskusja wokół albumu „Polska 100 lat” wydanego w ramach obywatelskiej inicjatywy dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W spotkaniu udział wezmą prof. Krystyna Skarżyńska, prof. Michał Kleiber, prof. Krzysztof Kłosiński, prof. Andrzej Chwalba, prof. Władysław Pluta.
16 - Natalia Sońska, Magdalena Skubisz, Anna Fryczkowska - “Literatura rodzaj żeński” Spotkanie z autorkami książek obyczajowych.
17 - Sylwia Chutnik - pisarka, felietonistka, kulturoznawczyni.
18 - Witold Szabłowski - reportażysta I dziennikarz, laureat nagrody im.Beaty Pawlak, nominowany do Nagrody Literackiej Nike, specjalizuje się w tematyce tureckiej.

24 LISTOPADA (sobota)11 - "Zaloguj się na Kresach” spotkanie ze Zdzisławem Skrokiem archeologiem, podróżnikiem i pisarzem oraz Markiem Koprowskim, dziennikarzem, podróżnikiem, pisarzem.
12 - "Podkarpacka scena literacka” - Spotkanie z Jerzym Fąfarą, Krystyną Lenkowską, Janem Tulikiem.
13 - Andrzej Saramonowicz - reżyser, pisarz, scenarzysta
14 - “Magda M, ciąg dalszy nastapił” spotkanie z autorem książki, Radosławem Figurą oraz odtwórczynią głownej roli w serialu “Magda M” Joanną Brodzik
15 - Olga Rudnicka - pisarka
16 - Zygmunt Miłoszewski - pisarz
17 - “Drugie życie książki. Adaptacje filmowe” - Panel z udziałem Z.Miłoszewskiego, A.Saramonowicza oraz scenarzystów R.Figury oraz P.Trześniowskiego. Prowadzenie - Tomasz Sekielski
18 - w DAgArt Galerie odbędzie się spotkanie z dziennikarką Agatą Grzybowską, laureatką prestiżowego konkursu Grand Press Photo w kategorii Photo Book of the Year 2017.


WIDEO: Świąteczne Targi Książki w Millenium Hall w Rzeszowie. Magdalena Zimny Louis - podsumowanie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto