Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało 2019 w Rzeszowie. Biskup Jan Wątroba: Potrzeba pokory. Po obu stronach ołtarza

Krzysztof Kapica
Procesja Bożego Ciała ulicami Rzeszowa.
Procesja Bożego Ciała ulicami Rzeszowa. Krzysztof Kapica
Tłumy rzeszowian wzięły udział w uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Placu Farnym i w procesji ulicami miasta. Podczas uroczystości Bożego Ciała Jan Wątroba, biskup rzeszowski odnosił się do pytania, jakie zadaje sobie wielu ludzi, czy potrzeba im pośredników - kapłanów w drodze do Boga.

- Wysłuchaliśmy fragmentu Ewangelii opisującej cudowne rozmnożenie chleba na pustkowiu. Jezus przemienia, łamie chleb i daje apostołom. Ci zaś podają go wiernym. Jezus nie czyni więc tego sam, lecz przez pośredników, ustanowionych do tego szafarzy - mówił bp Jan Wątroba. - Być pośrednikiem, szafarzem eucharystii, czyli duchownym to nie żaden tytuł do chwały, czy wynoszenia się. To tytuł do bojaźni, odpowiedzialności. Szafarstwo wymaga pokory. I to po obu stronach ołtarza.

Mówił też, że wymaga to posłuszeństwa Jezusowi.

- O tym, że to posłuszeństwo, pośrednictwo nie jest czymś prostym i naturalnym pisze w swojej pierwszej encyklice papież Franciszek. Zauważa, że wielu ludzi ma problem z posłuszeństwem kościołowi i przyjęciem pośredników w drodze do Boga. Odnajdują się oni w twierdzeniu filozofa Rousseau, który pisał „iluż ludzi między Bogiem a mną”.

Zadają sobie oni pytania, czy rzeczywiście Bóg musi przyjść najpierw do kapłana, by mógł przyjść do nich. Na co im te ręce, jeśli nie zawsze są wystarczająco czyste.

- To pośrednictwo nie może być przeszkodą. Musi być prawdziwym przekazem wiary - przekonywał w Rzeszowie biskup Wątroba. - Dziś podawanie eucharystii oznacza ewangelizację. Uświadomienie człowiekowi, który braku Boga często nie przeżywa, natury jego głodu.

Dziękował za kapłanów.

- Za tych sędziwych, utrudzonych, często cierpiących, a modlących się za nas, pokutujących. Dziękujemy też za 11 neoprezbiterów i za tych, którzy pukają teraz do drzwi seminarium, gdyż w tych dniach oczekujemy kandydatów. Modlimy się, by było ich wystarczająco dla potrzeb kościoła rzeszowskiego. Modlimy się dla nich o świętość, wierność, silną wiarę, bojaźń bożą, prawdziwe, czytelne świadectwo i zdolność do przekazywania wiary. Jak się przekazuje światło odpalając świecę od świecy.


ZOBACZ TEŻ: Positive Ways na rzeszowskim Rynku - finał charytatywnej akcji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto