Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Basen ROSiR zbudują na wzór tych z Rybnika i Rudy Śląskiej

Bartosz Gubernat
Na nowoczesnym kąpielisku w Rudzie Śląskiej wypoczywa tysiące mieszkańców miasta i okolic
Na nowoczesnym kąpielisku w Rudzie Śląskiej wypoczywa tysiące mieszkańców miasta i okolic Fot. maciej gapiński
Baseny ROSiR powstały 50 lat temu. Od tego czasu nie były gruntownie remontowane i są w bardzo kiepskim stanie. W tym roku w budżecie miasta zarezerwowano na remont 4 mln złotych. Pozostałe pieniądze są rozłożone na kolejne dwa lata.

- Mamy już ostateczny, zaktualizowany projekt przebudowy i szykujemy się do ogłoszenia przetargu na wykonanie robót. Chcemy zlecić prace jesienią, by jeszcze w tym roku można było rozpocząć roboty rozbiórkowe - zapowiada Janusz Makar, dyrektor Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Płycej w olimpijskim

Zakres przebudowy basenów został opracowany już kilka lat temu, ale z biegiem czasu urzędnicy kilkakrotnie zmieniali koncepcję. Jeden z pomysłów zakładał nawet przykrycie basenu olimpijskiego i wyposażenie go w ścianę, którą latem można demontować. Takie wyjście brano pod uwagę, ponieważ istniała szansa na otrzymanie dotacji z ministerstwa sportu na budowę krytej pływalni.

W ostatecznym projekcie zadaszenia jednak nie ma. Wyczynowy basen zachowa sportowe wymiary - 50x21 metrów, ale zostanie zmodernizowany. - Odwrócimy jego nieckę, po remoncie od strony południowej będzie płytsza woda, a od strony naszego budynku administracyjnego głębsza. Głębokość basenu zostanie zmniejszona, planujemy ją na 130 centymetrów w najpłytszym miejscu, do 180 centymetrów w najgłębszym - wyjawia dyrektor Makar.

Według projektu, zamiast trzech istniejących w tej chwili basenów mają powstać cztery. Dodatkowy zostanie zbudowany w miejscu brodzika. - Powstaną tu dwa małe baseny, dla najmłodszych dzieci, oraz nieco starszych. Oba chcemy wyposażyć w wodne atrakcje. Plac zabaw pełen wodnych zabawek zamierzamy wybudować także w miejscu fontanny - mówi Janusz Makar.

Średni basen, do którego teraz wpada zjeżdżalnia zamieni się w park wodny, pełen gejzerów, tryskaczy i dysz masujących ciało. Koszt przebudowy kąpieliska urzędnicy szacują na około 20 milionów złotych. Niestety w czasie robót baseny będą nieczynne.

- Zakres modernizacji jest tak duży, że raczej nie da się jej wykonać przed nowym sezonem. Do wymiany są wszystkie podziemne instalacje, a w tym celu cały teren trzeba będzie rozkopać. Całość powinna się zakończyć na wiosnę 2018 roku - wyjaśnia Janusz Makar. Dodaje, że dzięki zakończonemu już remontowi budynku od strony ulicy Pułaskiego, teraz prace potrwają krócej.

Spodobały się śląskie baseny

Baseny w Rzeszowie będą podobne do tych, jakie wybudowano w Rudzie Śląskiej i Rybniku. W tym ostatnim mieście modernizacja kosztowała ponad 38 mln złotych. Tam mieszkańcy mają do dyspozycji basen sportowy, basen rekreacyjny z rwącą rzeką, zjeżdżalniami, wodotryskami. Jest także brodzik dla dzieci i wodny plac zabaw. Na Śląsku przebudowa trwała jednak krócej niż rok.

- I u nas także można ją przeprowadzić szybciej. Wystarczy tylko określić inny termin na wykonanie robót w przetargu, oczywiście wcześniej przesuwając w budżecie pieniądze na ten cel - mówi Jolanta Kaźmierczak, przewodnicząca klubu PO w Radzie Miasta Rzeszowa.


Zobacz też: Letnie szaleństwo na basenach ROSiR w Rzeszowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto