Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego wyrósł przy strefie Dworzysko. Właściciel zadeklarował, że usunie parzącą roślinę [ZDJĘCIA]

Agata Flak
Zaniepokojony mieszkaniec poinformował nas o krzaku barszczu Sosnowskiego, który wyrósł na działce w pobliżu strefy Dworzysko. - Właściciel działki zadeklarował, że usunie parzący problem - mówią miejscy urzędnicy.

- Rozmawiałem w tej sprawie z dyrekcją Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Rzeszowie. Dowiedziałem się, że mogą jedynie wysłać pismo do właściciela nieruchomości, aby ten usunął we własnym zakresie rosnący na jego posesji barszcz Sosnowskiego. Na moje pytanie dlaczego właściciel nieruchomości ma ponosić ryzyko oparzenia podczas usuwania tej rośliny i skąd ma wiedzieć jakie, środki bezpieczeństwa ma zastosować przy usuwaniu, nie otrzymałem już odpowiedzi - mówi mieszkaniec Rzeszowa, który zgłosił się do redakcji Nowin z interwencją.

Ze sprawą zwróciliśmy się do rzecznika prezydenta Rzeszowa.

- W piątek otrzymaliśmy zgłoszenie o skupisku barszczu Sosnowskiego, który pojawił się w rejonie strefy Dworzysko. Sprawdziliśmy to, a następnie powiadomiliśmy właściciela działki, aby usunął roślinę. Właściciel zapewnił nas, że krzak jeszcze w tym tygodniu zostanie usunięty. Sprawdzimy, czy tak się stało - wyjaśnia Maciej Chłodnicki, dyrektor Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Miejscy urzędnicy podkreślają, że oni sami nie mogą usuwać krzewów z prywatnej posesji.

- Zabrania nam tego prawo - mówią. Dlatego jedynym rozwiązaniem jest wysyłanie pism do właścicieli działek z prośbą o usunięcie barszczu.

- Wiemy, w którym miejscu na terenie miasta barszcz Sosnowskiego może się pojawić. W zeszłym roku wszyscy właściciele działek, na których roślina wyrosła, usunęli krzewy. Niestety, walka z całkowitym usunięciem barszczu jest długa. Niekiedy trwa kilka lat - informuje Maciej Chłodnicki.

Wiesz, gdzie rośnie barszcz? Zgłoś to!

Mieszkańcy, którzy w okolicy miejsca zamieszkania zobaczą barszcz Sosnowskiego, powinni zgłosić to do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa lub do straży miejskiej.

- Sprawdzimy, czy ta roślina to barszcz, jeżeli będzie rosła na miejskiej działce, sami ją usuniemy. Z prywatnej posesji będzie musiał usunąć ją właściciel - wyjaśniają urzędnicy.

Barszcz Sosnowskiego to roślina pastewna sprowadzona z Rosji. Początkowo stosowano ją jako paszę dla bydła, do momentu, gdy odkryto jego negatywne oddziaływanie na zdrowie. Barszcz jest rośliną parzącą. Kontakt z nią powoduje bolesne i trudno gojące się oparzenia.

ZOBACZ TEŻ: Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego

POLECAMY:

Nowe kawiarnie, lodziarnie, knajpy, restauracje w Rzeszowie. Co się niedawno otworzyło w centrum i okolicach

    Największe atrakcje turystyczne Podkarpacia

    Test na nowe prawo jazdy 2018. Odpowiesz na te 12 pytań? [QUIZ]

    emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto